Дарен Флечер

Дарен Бар Флечер (роден на 1 февруари 1984 година во Далкит) — шкотски фудбалер, играч од средниот ред на Стоук Сити и на шкотската репрезентација.

Дарен Флечер
Darren Fletcher 2017.jpg
Лични податоци
Роден на 1 февруари 1984 (1984-02-01) (37 г.)
Роден во Далкит, Шкотска
Држава Шкотска Шкотска
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити Стоук Сити
Број 24
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2015 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 223 (18)
2015–2017 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 91 (4)
2017–2019 Стоук Сити Стоук Сити 38 (2)
Репрезентација
2002 Шкотска Шкотска 20 2 (2)
2002-2003 Шкотска Шкотска 21 4 (0)
2003- Шкотска Шкотска 80 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 27 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 27 јануари 2012

Моментално тој е капитен на својата репрезентација.

Технички карактеристикиУреди

Внатрешен играч од средниот ред, кој по потреба може да игра и како крило и како играч од одбраната,[1] што го прави поливалентен играч.

ЖивотописУреди

Флечер е роден и израснал во Далкит, Мидлотиан, Источна Шкотска.[2][3] Со образование се стекнал учејќи во основното училиште Сент Лук и во средното Сент Дејвид во Далкит.[4] Како дете Флечер бил навивач на Селтик.[5]

Флечер се оженил со Хајли Грајс во јуни 2010, со која има две деца близнаците Џек и Тајлер родени во 2007 година.[6][7]

Клупска кариераУреди

Манчестер ЈунајтедУреди

Рани годиниУреди

Во детството Флечер играл фудбал во Хачисон Вејл и Тајнкасл пред да биде забележан од скаутите на Манчестер Јунајтед.[8][9] Тој му се приклучил на Манчестер Јунајтед како младински играч на возраст од 11 години. Флечер требало да стане најмладиот играч кој некогаш се појавил во првиот тим на Манчестер Јунајтед, кога бил повикан за последниот лигашки натпревар на клубот во сезоната 1999-2000 против Астон Вила на 14 мај 2000 година, но правилата на Премиер лигата им забранувале на играчите кој имаат училишни договори настап на сениорско ниво, поради што дебито на Флечер било одложено. Тој подоцна потпишал приправнички договор во јули 2000 година, пред да го потпише својот прв професионален договор со клубот на 1 февруари 2001 година, на неговиот 17-ти роденден.

Во меѓувреме, тој постепено напредувал низ младинските тимови на клубот, и бил дел од резервниот тим кој го освоил Манчестер Сениор купот во сезоната 1999-2000.[10] Тој првично играл како десно крило и бил виден како наследник на Дејвид Бекам - еден од најдобрите играчи на тимот во тој момент - и според многумина би требало со леснотија да се пробие во првиот тим и да остане таму многу години подоцна откако Бекам ќе замине,[11] но како се развивал било јасно дека на Флечер многу повеќе му одговара позицијата централен играч од средниот ред.

Во текот на следните неколку сезони, учествата на Флечер биле ограничени поради разни повреди, вклучувајќи ја и скршеницата на ногата. Сепак, од сезоната 2002-2003, тој станал редовен член на резервниот тим, а по неколку настапи како неискористена замена, тој конечно го направил своето деби за првиот тим на 12 март 2003 година - речиси три години подоцна откако првично било планирано - почнувајќи на десната страна во средниот ред против Базел во втората групна фаза на Лигата на шампионите 2002-2003.[2][12] Тој бил заменет со Дејвид Бекам во 73-тата минута, но вториот настап во Лигата на шампионите против Депортиво де Ла Коруња уследил само една недела подоцна,[13] а исто така тој бил на клупата и во двата дуела од четвртфиналето против Реал Мадрид.[14][15] За неговите настапи за резервниот тим во сезоната 2002-2003, Флечер ја добил Дензил Харун наградата за играч на годината на резервниот тим на Манчестер Јунајтед.

Член на првиот тимУреди

Флечер влегол во првиот тим на Манчестер Јунајтед за време на кампањата 2003-2004 во англискиот фудбал, играјќи голем број на важни натпревари меѓу кои и Финалето на ФА Купот 2004 кое го започнал во стартните единаесет на Јунајтед играјќи 84 минути во победата на црвените ѓаволи со 3-0 над Милвол. И покрај бавниот почеток на кампањата 2004-2005, во која во почетокот на сезоната тој направил многу малку настапи, сепак Флечер успеал да се избори за место во првиот тим на Јунајтед нешто подоцна. На 1 јануари 2005 година, Флечер го постигнал својот прв гол во кариерата во Премиер лигата во победата со 2-0 над Мидлсбро.[16]

Флечер бил еден од играчите кој биле изложен на критика од страна на капитенот на клубот Рој Кин, по поразот на Јунајтед со 4-1 од Мидлсбро во октомври 2005 година. Наводно, Кин изјавил: "Не можам да разберам зошто луѓето во Шкотска се толку запалени за Дарен Флечер."[17] Сепак, Кин подоцна се обидел да ја исправи својата изјава велејќи: "Ако ги слушате моите коментари во текот на последните две или три години, ако на некој играч сум му дал кредит во текот на годините, тоа би бил Флеч. И тој го знае тоа."[18] Флечер на некој начин им одговорил на неговите критичари во најважниот натпревар во лигата на 6 ноември 2005 година, постигнувајќи го единствениот погодок во победата над Челси со 1-0 со лоб удар со глава.[19] Неговиот победоносен гол исто така значел и крај на серијата на Челси од 40 натпревари без пораз во Премиер лигата.[19]

 
Флечер со Манчестер Јунајтед против Челси во 2008

На почетокот на сезоната 2006-2007 Флечер го задржа своето место во првиот тим, но постигнал гол само еден гол и тоа по влегувањето од клупата во гостинската победа над Чарлтон Атлетик.[20] Подоцна, тој го постигнал победничкиот гол со глава во гостинското соочување со Мидлзборо во декември[21] и уште еден гол со глава во победата против Чарлтон дома во февруари, правејќи дабл против овој клуб таа сезона.[22] Како сезоната одминувала, менаџерот Алекс Фергусон се повеќе го преферирал квартетот играчи во средниот ред Кристијано Роналдо, Пол Сколс, Мајкл Карик и Рајан Гигс, со што настапите на Флечер биле ограничени само на влегувања од клупата за резерви како замена. Меѓутоа, поради отсуството на Сколс заради суспензија, тој добил шанса во стартната постава, за реванш дуелот со Рома од Лигата на шампионите во кој одиграл значајна улога при фантастичната победа на Јунајтед со 7-1 со што црвените ѓаволи се пласирале во полуфиналето со вкупен реултат 8-3.[23]

Пред почетокот на сезоната 2007-2008, Манчестер Јунајтед се засилил во средниот ред со Овен Харгривс и Андерсон како и со крилото Нани, со што Флечер играл помалку дури и во однос на претходната сезона. Како и претходно, Фергусон ги преферираше Карик, Сколс, Гигс и Роналдо во средниот ред, а Флечер добил помалку време за игра и од новите засилувања. Сепак, тој одиграл и некој забележителни натпревари кога добил шанса, вклучувајќи ги двата гола во победата со 4-0 над Арсенал на Олд Трафорд во четвртата рунда на ФА купот.[24] Флечер добил златен медал, кој му припаѓа на победникот во Лигата на шампионите, иако тој бил неискористена резерва во финалето против Челси кое Јунајтед го добил по изведувањето на пенали.[25]

 
Флечер со Манчестер Јунајтед во 2009

Во сезоната 2008-2009, Флечер бил стартер во првите два натпревари на Јунајтед, и постигнал гол против Њукасл Јунајтед на Олд Трафорд во првиот натпревар на клубот во Премиер лигата за сезоната, носејќи им на домаќините израмнување на 1-1 по водечкиот гол на Обафеми Мартинс.[26] Флечер го пронашол својот втор гол за сезоната отворајќи го резултатот со удар од непосредна близина против Портсмут, на додавање на Патрис Евра во победата со 1-0.[27] На 3 октомври 2008 година, Флечер потпишал продолжување на неговиот договор со Манчестер Јунајтед за уште три години до летото 2012 година. Третиот гол на Флечер за сезоната дошол против Евертон на 25 октомври.[28] Исто така тој постигнал погодок и на Светското клупско првенство во победата со 5-3 во полуфиналето против Гамба Осака, само 10 минути по влегувањето во игра од клупата за резерви.[29]

Во реванш натпреварот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Арсенал на 5 мај 2009 година, Флечер добил директен црвен картон за старт над Сеск Фабрегас, што значело дека тој нема да може да игра во финалето.[30] Од повторената снимка јасно се видело дека стартот на Флечер бил чист бидејќи тој најпрво ја допрел топката по што од Манчестер Јунајтед се обиделе да ја поништат оваа одлука, меѓутоа во натпреварувањата на УЕФА не постоела жалбена постапка за црвените картони дури иако се неправедно покажани како во случајот на Флечер.[31] Манчестер Јунајтед поднеле жалба до УЕФА за да биде поништен црвениот картон од полуфиналето на 7 мај 2009,[32] но таа била отфрлена четири дена подоцна.[33] Потоа, тренерот на Интер Жозе Мурињо дал изјава во врска со отсуството на Флечер во финалето, велејќи: "Флечер е поважен отколку што мислат луѓето. Неговото дело во средниот ред, особено во битките на средината на теренот во клучните натпревари тој е многу важен. Манчестер Јунајтед ќе го пропушти своето темпо и агресија во дефанзивните акции: тој ги "јаде" противниците во одбранбената транзиција. Верувам дека Чави и Андрес Инјеста се среќни што Флеч нема да игра."[34]

Во сезоната 2009-2010, Флечер го зацврстил своето место во срцето на средниот ред на Манчестер Јунајтед, започнувајќи ги сите важни натпревари на клубот. Тој ја отворил својата сметка на голови за сезоната постигнувајќи два на еден ист натпревар, незаборавното манчестерско дерби во кое Јунајтед го совладал Сити со 4-3 на Олд Трафорд, откако Флечер двапати го носел Јунајтед во водство од 2-1 и 3-2 Сити успеал да изедначи на 3-3, но сепак Мајкл Овен бил играчот кој го постигнал решавачкиот погодок во шестата минута од дополнителното време. Флечер исто така бил избран за Играч на натпреварот.[35] На 21 ноември 2009 година, Флечер го постигнал својот трет погодок за сезоната, зафаќајќи полу-волеј од работ на шеснаесетникот кој завршил во горниот агол, со што Јунајтед дошол до водство од 1-0 против Евертон во победата со 3-0.[36] Во текот на оваа сезона, исто така, Флечер бил забележан како настапува во одбраната како и другите играчи од средниот ред Мајкл Карик и Парк Жи-Сунг, поради кризата со повреди на играчите од одбраната која го оставила само Патрис Евра како единствениот здрав играч од последната линија.[37][38] Тие сепак успеале да ја одржат својата мрежа сува против Вест Хем Јунајтед и да примат само еден гол од шампионот на Бундеслигата Волфсбург во Лигата на шампионите.[39] На 9 јануари 2010, Флечер бил исклучен за време на натпреварот против Бирмингем Сити откако добил два жолти картони.[40] На 10 март, тој го постигна четвртиот гол во победата со 4-0 во реванш натпреварот од осминафиналето на Лигата на шампионите против Милан, со што неговиот тим изборил пласман во четвртфиналето.[41] По завршувањето на сезоната Флечер бил избран во Идеалниот тим на Премиер лигата за сезоната 2009-2010.[42]

Подоцнежни години и проблемите со улцеративен колитисУреди

Флечер го направил својот прв старт во сезоната 2011-2012 во првиот натпревар на Јунајтед од групната фаза на Лигата на шампионите на 14 септември 2011 година на гости кај Бенфика, кој завршил со нерешен резултат 1-1.[43][44] Ова бил прв старт на Флечер после неколку месеци откако тој бил надвор од акција од крајот на сезоната 2010-2011 поради болест, за која подоцна во декември 2011 година било установено дека се работи за улцеративен колитис.[45] Тој го направи своето прво појавување во Премиер лигата за сезоната четири дена подоцна во победата со 3-1 против конкурентот за титулата Челси.[46] Флечер го задржал своето место во средниот ред и во следните натпревари од Премиер лигата против Стоук[47] и Норич Сити.[48] На 23 октомври, тој постигна го постигнал почесниот погодок за Јунајтед во поразот со 6-1 од градскиот соперник Манчестер Сити,[49] со прекрасен пласиран удар во десниот горен агол.[50]

Својот 300-ти настап во кариерата за Манчестер Јунајтед Флечер го направил на 5 ноември во победата со 1-0 против Сандерленд.[51] Флечер го постигнал вториот гол за сезоната во ремито 2-2 на Манчестер Јунајтед против Бенфика во Лигата на шампионите, на 22 ноември. Тој одлично го испратил центаршутот на Патрис Евра засекувајќи ја топката на пет метри од голот, но откако голманот му го одбранил првиот обид Флечер добил уште една можност за конечно да постигне гол.[52] По овој натпревар тој најавил дека ќе направи подолга пауза од фудбалот по медицинскиот совет заради неговите проблеми со постојаниот улцеративен колитис.[45] Тој не одиграл ниту еден натпревар до крајот на сезоната 2011-2012.[53]

Во септември 2012, Флечер го одиграл својот прв натпревар по десет месечното отсуство, влегувајќи како замена на местото на Пол Сколс во победата со 1-0 над Галатасарај на Олд Трафорд во Лигата на шампионите.[54] На 24 ноември, Флечер го постигнал својот прв гол после болеста, реализирајќи со удар со глава по корнерот изведен од Вејн Руни против Квинс Парк Ренџерс.[55] На 17 јануари 2013 година, било објавено дека Флечер бил подложен на операција со цел да се реши неговата состојба, што ќе го отфрли од акција до крајот на сезоната. Во соопштението било нагласено дека ова е "планирана процедура преземена во оптимално време" за што е потребно Флечер да биде во добра здравствена состојба. Во својот говор по пензионирањето во мај 2013 година, веднаш по неговиот последен натпревар на Олд Трафорд како менаџер на Манчестер Јунајтед, менаџерот Алекс Фергусон му посакал на Флечер што е можно побрзо да закрепне и да му се врати на фудбалот.[56] Една недела подоцна, стигнала вестта дека неговата хирургија била успешна и дека Флечер е на прав пат да се врати на фудбалот во јули 2013 година.[57]

На 15 декември 2013 година, Флечер го направи своето прво појавување по речиси една година влегувајќи како замена за Рајан Гигс во победата со 3-0 над Астон Вила.[58] Откако имал уште еден настап од клупата за резерви три дена подоцна против Стоук Сити во Лига купот, Флечер го забележал и својот прв првенствен старт за Манчестер Јуанјтед после 390 дена во победата на гости со 3-2 над Хал Сити.[59] Во август 2014, тој бил назначен за втор капитен на Манчестер Јунајтед од менаџерот Луј ван Гал, зад Вејн Руни.[60]

Вест Бромвич АлбионУреди

 
Флечер (играчот со број 24) во дресот на Вест Бромвич Албион против својот поранешен клуб Манчестер Јунајтед во април 2017

На 2 февруари 2015 година, Флечер потпишал за Вест Бромвич Албион со слободен трансфер.[61] Тој дебитирал на 8 февруари 2015 година против Барнли, носејќи ја капитенската лента на Албион.[62] Својот прв гол за клубот го постигнал на 11 април 2015 година против Лестер Сити, во поразот со 3-2.[63] Помеѓу неговото деби за Вест Бром во февруари 2015 година и паузата за репрезентативни настапи од октомври 2015 година, Флечер не пропуштил ниту една минута фудбал во Премиер лигата, со што целосно го докажал неговото враќање по проблемите со болеста во претходните години.[64] Својот втор гол за Вест Бромвич го постигнал на 28 декември 2015 година, во победата со 1-0 против Њукасл Јунајтед.[65] На својот следен погодок во Премиер лигата Флечер почекал до сезоната 2016-2017. Тој дошол во победата со 4-0 против Барнли на 21 ноември 2016 година.[66] Својот последен гол за Вест Бромвич во карерата го постигнал на 21 јануари 2017 година, во победата со 2-0 против Сандерленд.[67] Во натпреварот против Стоук Сити, на 4 февруари 2017 година, го одбележал својот 300-ти натпревар во Премиер лигата. Поранешниот менаџер на Флечер Сер Алекс Фергусон го поздравил него нарекувајќи го "фантастичен професионалец и фантастично човечко суштество".[68]

Стоук СитиУреди

На 1 јуни 2017 година, Флечер потпишал двегодишен договор со Стоук Сити, кој стапил во сила по истекот на неговиот договор со Вест Бромвич Албион на 1 јули.[69] Тој дебитирал на 12 август, кога тимот ја започнал својата сезона во Премиер лигата со пораз од Евертон со 1-0, играјќи ги сите 90 минути.[70]

Репрезентативна кариераУреди

Флечер дебитирал за сениорската репрезентација на Шкотска на 20 август 2003, влегувајќи од клупата за резерви во 60-тата минута на пријателскиот натпревар против Норвешка во Осло што завршил 0-0. Во текот на сезоната 2003-2004 тој се утврдил како редовен репрезентативец. Својот прв гол за репрезентацијата го постигнал во победата со 1-0 против Литванија, веќе во својот втор настап.[71] Неговиот погодок бил исто така многу важен затоа што ја одвел Шкотска во баражот за Европското првенство 2004. На 26 мај 2004 година, Флечер бил капитен на Шкотска во победата над Естонија во пријателскиот натпревар одигран во Талин, со што станал најмладиот капитен на Шкотска од 17-годишниот Џон Ламби во 1886 година.[2][72] На 12 октомври 2005 Флечер постигнал прекрасен погодок со удар од преку 20 метри против Словенија во гостинската победа со 3-0.[73]

Под водство на селекторот Алекс МекЛиш, Флечер бил заменик капитен зад Бари Фергусон, но во ноември 2009 кога Фергусон бил исфрлен од репрезентацијата заради кршење на прописите Флечер ја вратил капитенската лента и оттогаш е прв капитен на шкотската репрезентација.

Хронолгија на репрезентативните настапиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Шкотска
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
20-08-2003 Осло Норвешка   0 – 0   Шкотска Пријателска -   60'
11-10-2003 Глазгов Шкотска   1 – 0   Литванија Квал. за Евро 2004 1   65'
15-11-2003 Глазгов Шкотска   1 – 0   Холандија Квал. за СП 2004 -
19-11-2003 Амстердам Холандија   6 – 0   Шкотска Квал. за Евро 2004 -
18-02-2004 Кардиф Велс   4 – 0   Шкотска Пријателска -   86'
28-04-2004 Копенхаген Данска   1 – 0   Шкотска Пријателска -
27-05-2004 Талин Естонија   0 – 1   Шкотска Пријателска -  
30-05-2004 Единбург Шкотска   4 – 1   Тринидад и Тобаго Пријателска 1
18-08-2004 Глазгов Шкотска   0 – 3   Унгарија Пријателска -   74'
03-09-2004 Валенсија Шпанија   1 – 1   Шкотска Пријателска -   58'
08-09-2004 Глазгов Шкотска   0 – 0   Словенија Квал. за СП 2006 -
09-10-2004 Глазгов Шкотска   0 – 1   Норвешка Квал. за СП 2006 -
13-10-2004 Кишинев Молдавија   1 – 1   Шкотска Квал. за СП 2006 -   66'
04-06-2005 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Молдавија|ssb}}px 0px {{Naz/  Молдавија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Молдавија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Молдавија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Молдавија|d}}|{{Naz/  Молдавија|c}}]] Квал. за СП 2006 -
08-06-2005 Минск [[ фудбалска Selezione {{Naz/Белорусија  |d}}|{{Naz/Белорусија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Белорусија  |ssb}}px 0px {{Naz/Белорусија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Белорусија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Белорусија  |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2006 -
03-09-2005 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Италија|ssb}}px 0px {{Naz/  Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Италија|d}}|{{Naz/  Италија|c}}]] Квал. за СП 2006 -
07-09-2005 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка  |d}}|{{Naz/Норвешка  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка  |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2006 -
08-10-2005 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Белорусија|ssb}}px 0px {{Naz/  Белорусија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Белорусија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Белорусија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Белорусија|d}}|{{Naz/  Белорусија|c}}]] Квал. за СП 2006 -
12-10-2005 Цеље [[ фудбалска Selezione {{Naz/Словенија  |d}}|{{Naz/Словенија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Словенија  |ssb}}px 0px {{Naz/Словенија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Словенија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Словенија  |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2006 '1
12-11-2005 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  САД|ssb}}px 0px {{Naz/  САД|ssb}}px">[[File:{{Naz/  САД|a}}|class=noviewer|{{Naz/  САД|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  САД|d}}|{{Naz/  САД|c}}]] Пријателска -
01-03-2006 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Швајцарија|ssb}}px 0px {{Naz/  Швајцарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Швајцарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Швајцарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Швајцарија|d}}|{{Naz/  Швајцарија|c}}]] Пријателска -
11-05-2006 Кобе [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 5 <span style="margin:0px {{Naz/  Бугарија|ssb}}px 0px {{Naz/  Бугарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Бугарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Бугарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Бугарија|d}}|{{Naz/  Бугарија|c}}]] Пријателска -
13-05-2006 Саитама [[ фудбалска Selezione {{Naz/Јапонија  |d}}|{{Naz/Јапонија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Јапонија  |ssb}}px 0px {{Naz/Јапонија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Јапонија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Јапонија  |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -   54'
02-09-2006 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 6 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Фарски Острови|ssb}}px 0px {{Naz/  Фарски Острови|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Фарски Острови|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Фарски Острови|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Фарски Острови|d}}|{{Naz/  Фарски Острови|c}}]] Квал. за Евро 2008 '1   40'   46'
06-09-2006 Каунас [[ фудбалска Selezione {{Naz/Литванија  |d}}|{{Naz/Литванија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Литванија  |ssb}}px 0px {{Naz/Литванија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Литванија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Литванија  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
07-10-2006 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Франција|ssb}}px 0px {{Naz/  Франција|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Франција|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Франција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Франција|d}}|{{Naz/  Франција|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
11-10-2006 Киев [[ фудбалска Selezione {{Naz/Украина  |d}}|{{Naz/Украина  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Украина  |ssb}}px 0px {{Naz/Украина  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Украина  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Украина  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 -   21'
30-05-2007 Виена [[ фудбалска Selezione {{Naz/Австрија  |d}}|{{Naz/Австрија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Австрија  |ssb}}px 0px {{Naz/Австрија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Австрија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Австрија  |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -
06-06-2007 Тофтир [[ фудбалска Selezione {{Naz/Фарски Острови  |d}}|{{Naz/Фарски Острови  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Фарски Острови  |ssb}}px 0px {{Naz/Фарски Острови  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Фарски Острови  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Фарски Острови  |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 -   68'
22-08-2007 Абердин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  ЈАР|ssb}}px 0px {{Naz/  ЈАР|ssb}}px">[[File:{{Naz/  ЈАР|a}}|class=noviewer|{{Naz/  ЈАР|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  ЈАР|d}}|{{Naz/  ЈАР|c}}]] Пријателска -  
08-09-2007 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Литванија|ssb}}px 0px {{Naz/  Литванија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Литванија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Литванија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Литванија|d}}|{{Naz/  Литванија|c}}]] Квал. за Евро 2008 -  
12-09-2007 Париз [[ фудбалска Selezione {{Naz/Франција  |d}}|{{Naz/Франција  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Франција  |ssb}}px 0px {{Naz/Франција  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Франција  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Франција  |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 -   24'   26'
17-10-2007 Тбилиси [[ фудбалска Selezione {{Naz/Грузија  |d}}|{{Naz/Грузија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Грузија  |ssb}}px 0px {{Naz/Грузија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Грузија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Грузија  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
17-11-2007 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Италија|ssb}}px 0px {{Naz/  Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Италија|d}}|{{Naz/  Италија|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
26-03-2008 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Хрватска|ssb}}px 0px {{Naz/  Хрватска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Хрватска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Хрватска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Хрватска|d}}|{{Naz/  Хрватска|c}}]] Пријателска -
30-05-2008 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка  |d}}|{{Naz/Чешка  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка  |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -
20-08-2008 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Северна Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/  Северна Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Северна Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Северна Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Северна Ирска|d}}|{{Naz/  Северна Ирска|c}}]] Пријателска -   69'
06-09-2008 Скопје [[ фудбалска Selezione {{Naz/Македонија  |d}}|{{Naz/Македонија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Македонија  |ssb}}px 0px {{Naz/Македонија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Македонија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Македонија  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -
10-09-2008 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд  |d}}|{{Naz/Исланд  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд  |ssb}}px 0px {{Naz/Исланд  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Исланд  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -
11-10-2008 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/  Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Норвешка|d}}|{{Naz/  Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2010 -  
28-03-2009 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -
01-04-2009 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Исланд|ssb}}px 0px {{Naz/  Исланд|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Исланд|d}}|{{Naz/  Исланд|c}}]] Квал. за СП 2010 -
12-08-2009 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка  |d}}|{{Naz/Норвешка  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка  |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка  |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -  
05-09-2009 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Македонија|ssb}}px 0px {{Naz/  Македонија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Македонија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Македонија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Македонија|d}}|{{Naz/  Македонија|c}}]] Квал. за СП 2010 -  
09-09-2009 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] Квал. за СП 2010 -     55'
14-11-2009 Кардиф [[ фудбалска Selezione {{Naz/Велс  |d}}|{{Naz/Велс  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Велс  |ssb}}px 0px {{Naz/Велс  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Велс  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Велс  |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -  
03-03-2010 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Чешка|ssb}}px 0px {{Naz/  Чешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Чешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Чешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Чешка|d}}|{{Naz/  Чешка|c}}]] Пријателска -     83'
11-08-2010 Солна [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шведска  |d}}|{{Naz/Шведска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шведска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шведска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шведска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шведска  |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -  
03-09-2010 Каунас [[ фудбалска Selezione {{Naz/Литванија  |d}}|{{Naz/Литванија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Литванија  |ssb}}px 0px {{Naz/Литванија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Литванија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Литванија  |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро -  
07-09-2010 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Лихтенштајн|ssb}}px 0px {{Naz/  Лихтенштајн|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Лихтенштајн|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Лихтенштајн|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Лихтенштајн|d}}|{{Naz/  Лихтенштајн|c}}]] Квал. за Евро 2012 -  
08-10-2010 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка  |d}}|{{Naz/Чешка  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2012 -  
12-10-2010 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Шпанија|ssb}}px 0px {{Naz/  Шпанија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шпанија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шпанија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шпанија|d}}|{{Naz/  Шпанија|c}}]] Квал. за Евро 2012 -  
16-11-2010 Абердин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Фарски Острови|ssb}}px 0px {{Naz/  Фарски Острови|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Фарски Острови|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Фарски Острови|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Фарски Острови|d}}|{{Naz/  Фарски Острови|c}}]] Пријателска -     68'
03-09-2011 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Чешка|ssb}}px 0px {{Naz/  Чешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Чешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Чешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Чешка|d}}|{{Naz/  Чешка|c}}]] Квал. за Евро 2012 '1  
06-09-2011 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Литванија|ssb}}px 0px {{Naz/  Литванија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Литванија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Литванија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Литванија|d}}|{{Naz/  Литванија|c}}]] Квал. за Евро 2012 -  
08-10-2011 Вадуц [[ фудбалска Selezione {{Naz/Лихтенштајн  |d}}|{{Naz/Лихтенштајн  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Лихтенштајн  |ssb}}px 0px {{Naz/Лихтенштајн  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Лихтенштајн  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Лихтенштајн  |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2012 -  
11-10-2011 Аликанте [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шпанија  |d}}|{{Naz/Шпанија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шпанија  |ssb}}px 0px {{Naz/Шпанија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шпанија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шпанија  |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2012 -     70'   85'
11-11-2011 Ларнака [[ фудбалска Selezione {{Naz/Кипар  |d}}|{{Naz/Кипар  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Кипар  |ssb}}px 0px {{Naz/Кипар  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Кипар  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Кипар  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -     63'
12-10-2012 Кардиф [[ фудбалска Selezione {{Naz/Велс  |d}}|{{Naz/Велс  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Велс  |ssb}}px 0px {{Naz/Велс  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Велс  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Велс  |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2014 -  
16-10-2012 Брисел [[ фудбалска Selezione {{Naz/Белгија  |d}}|{{Naz/Белгија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Белгија  |ssb}}px 0px {{Naz/Белгија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Белгија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Белгија  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2014 -  
14-11-2012 Луксембург [[ фудбалска Selezione {{Naz/Луксембург  |d}}|{{Naz/Луксембург  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Луксембург  |ssb}}px 0px {{Naz/Луксембург  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Луксембург  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Луксембург  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -  
05-03-2014 Варшава [[ фудбалска Selezione {{Naz/Полска  |d}}|{{Naz/Полска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Полска  |ssb}}px 0px {{Naz/Полска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Полска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Полска  |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -   46'
07-09-2014 Дортмунд [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |ssb}}px 0px {{Naz/Германија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2016 -     58'
14-10-2014 Варшава [[ фудбалска Selezione {{Naz/Полска  |d}}|{{Naz/Полска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Полска  |ssb}}px 0px {{Naz/Полска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Полска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Полска  |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2016 -   71'
14-11-2014 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/  Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Ирска|d}}|{{Naz/  Ирска|c}}]] Квал за Евро 2016 -   88'
18-11-2014 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Англија|ssb}}px 0px {{Naz/  Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Англија|d}}|{{Naz/  Англија|c}}]] Пријателска -   46'
25-03-2015 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Северна Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/  Северна Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Северна Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Северна Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Северна Ирска|d}}|{{Naz/  Северна Ирска|c}}]] Пријателска -  
05-06-2015 Единбург [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Катар|ssb}}px 0px {{Naz/  Катар|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Катар|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Катар|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Катар|d}}|{{Naz/  Катар|c}}]] Пријателска -   59'
08-10-2015 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска  |d}}|{{Naz/Шкотска  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска  |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Полска|ssb}}px 0px {{Naz/  Полска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Полска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Полска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Полска|d}}|{{Naz/  Полска|c}}]] Квал. за Евро 2016 -   74'
11-10-2015 Лоле [[ фудбалска Selezione {{Naz/Гибралтар  |d}}|{{Naz/Гибралтар  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Гибралтар  |ssb}}px 0px {{Naz/Гибралтар  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Гибралтар  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Гибралтар  |c}}|20x16px]] 0 – 6 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2016 -   63'
24-03-2015 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка  |d}}|{{Naz/Чешка  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка  |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -  
29-05-2016 Та-Кали [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија  |d}}|{{Naz/Италија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија  |ssb}}px 0px {{Naz/Италија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -  
04-06-2016 Мец [[ фудбалска Selezione {{Naz/Франција  |d}}|{{Naz/Франција  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Франција  |ssb}}px 0px {{Naz/Франција  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Франција  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Франција  |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Шкотска|d}}|{{Naz/  Шкотска|c}}]] Пријателска -  
04-09-2016 Та-Кали [[ фудбалска Selezione {{Naz/Малта  |d}}|{{Naz/Малта  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Малта  |ssb}}px 0px {{Naz/Малта  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Малта  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Малта  |c}}|20x16px]] 1 – 5 <span style="margin:0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/  Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/