ФК Вест Бромвич Албион

ФК Вест Бромвич Албион (на англиски: West Bromich Albion F.C.), (познат уште како Вест Бром, Албион и В.Б.А.) е професионален англиски фудбалски клуб од Вест Мидланс, кој моментално се натпреварува во Премиер лигата.

Вест Бромвич Албион
800px-West Bromwich Albion.svg.png
Целосно имеВест Бромвич Албион Фудбал Клуб
Основан1878
СтадионХоторнс
Вест Бромвич, Англија
Капацитет26,852[1]
СопственикКина Лаи Гуочуан
ТренерХрватска Славен Билиќ
ЛигаЧемпионшип лига
2018-192-ри од 24, промоција во Премиер лига
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е формиран во 1878 година од работници во „Салтерс Спринг Воркс“. Вест Бромвич само еднаш досега бил шампион на Англија во сезоната 1919-20, а исто така имаат пет трофеи во ФА Купот.

Своите домаќински натпревари ги играат на Стадионот Хоторнс уште од 1900 година, кој има капацитет од 26,445. Традиционалните бои на клубот се темносината и белата. Најголеми соперници на Вест Бром му се соседите од Бирмингем, екипата на Астон Вила, но голем број од навивачите на клубот за главен соперник го сметаат Вулверхемптон Вондерерс против кој играат во Black Country derby.

ТитулиУреди

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Од 10 август 2017 година[2]


Бр. Позиција Играч
1   ГМ Бен Фостер
2   ОД Алан Нјом
4   НП Хал Робсон-Кану
5   СР Клаудио Јакоб
6   ОД Џони Еванс (капитен)
7   СР Џејмс Морисон
8   СР Џејк Ливермор
9   НП Саломон Рондон
10   СР Мет Филипс
11   СР Крис Брант
13   ГМ Боаз Мајхил
14   СР Џејмс Меклеин
Бр. Позиција Играч
18   СР Гарет Бари
19   НП Џеј Родригес
21   СР Калум Мекманаман
22   СР Насер Чадли
23   ОД Гарет Меколи
25   ОД Крег Доусон
26   ОД Ахмед Хегази (на заем од Ал Ахли)
28   СР Сем Филд
34   НП Реким Харпер
40   ГМ Алекс Палмер
45   СР Џонатан Леко
49   ОД Кејн Вилсон

НаводиУреди

  1. „Premier League Handbook Season 2015/16“ (PDF). Премиер лига. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 September 2015. Посетено на 23 May 2016.
  2. „First team“. West Bromwich Albion F.C. Архивирано од изворникот на 2019-01-06. Посетено на 10 August 2017.

Надворешни врскиУреди