ФК Блекбурн Роверс

Блекбурн Роверс е англиски фудбалски клуб од Блекбурн . Тој во моментов се натпреварува во чемпионшип, бидејќи е во сезоната 2011/12. испаднале од Премиерлигата . Блекбурн е еден од трите основачи на Фудбалската лига и Премиерлигата. Другите две екипи се Астон Вила и Евертон .

Фудбалскиот клуб Блекбурн Роверс е основан во 1875 година, а во 1888 година станува еден од основачите на англиската фудбалска лига . Во 1890 година седиште на клубот станува Ивуд парк . Поголемиот дел од успесите на клубот датираат од 1930 година кога во неколку наврати ги освоиле Лига Купот и ФА Купот . Откако испаднале од Првата лига во 1966 година, клубот не се натпреварувал во највисок ранг последните 26 сезони.

УспесиУреди

Надворешни врскиУреди