ФК Виган Атлетик

Виган Атлетик Фудбал Клуб е англиски професионален фудбалски клуб со седиште во Виган, Грејтер Манчестер. Клубот се натпреварува во Премиерлигата, што е највисоко ниво на англискиот фудбал. Нивните моментален престој во Премиер Лигата е само петта сезона во врвот на англискиот фудбал во историјата на клубот.

Виган Атлетик
Wigan Athletic.svg.png
Целосно имеФудбалски клуб Виган Атлетик
ПрекарЛатикс
Основан1932
СтадионДејв Вилан Стадион
Виган, Англија
Капацитет25,138
СопственикДејв Вилан
ПретседателАнглија Дејв Вилан
МенаџерАнглија Пол Кук
ЛигаЧемпионшип лига
2018–1918-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Тие настапуваат на DW стадионот од 1999 година, споделувајќи го овој стадион со рагби екипата Виган Вориорс. Тие претходно играле на Спрингфилд парк цели 67 години . Прекарот на клубот е Латикс изведен од контракција на зборот "Атлетик".

Во сезоната 2011-12, Виган Атлетик беа најмладиот клуб во Премиер Лигата, формиран во 1932 година. Најголемиот успех во историјата на клубот е освојувањето на ФА Купот во сезоната 2012-13, што за Виган значеше прво учество во некој од европските турнири, настап во Лигата на Европа следната сезона.

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Скот Карсон
3   ОД Стивен Крејни
4   СР Џош МекЕкран
5   ОД Гери Колдвел (К)
6   ОД Томас Роње
7   СР Крис Мекан
8   СР Бен Вотсон
9   НП Грант Холт
10   СР Шон Малоуни
11   СР Џејмс МекКлеин
12   ГМ Мајк Полит
13   ГМ Ли Николс
14   СР Жорди Гомез
15   НП Калум МекМанаман
16   СР Џејмс МекАртр
Бр. Позиција Играч
17   ОД Емерсон Бојс
18   НП Роџер Еспиноза
19   НП Ник Паувел
21   ОД Иван Рамис
22   СР Жан Босежур
23   ОД Хуан Карлос Гарсија
24   ОД Џејмс Прч
25   ОД Лион Барнет
26   ГМ Али Ал-Хабси
27   ОД Џордан Мусто
29   НП Ники Мајнард
30   ОД Роб Киернан
31   СР Рајан Таниклајф
32   НП Марк-Антоан Фортјуне
33   НП Мартин Вагорн

Познати бивши играчиУреди

ТрофеиУреди


Надворешни врскиУреди