Македонија во 2000 година

Република Македонија во 2000 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003

Водачи

уреди

Настани

уреди

јануари

уреди
 • 11 јануари – на влезот од село Арачиново, тројца припадници на полицијата во престрелка ги загубиле своите животи.
 • 17 јануари – Избувна аферата „Големо уво“.
 • 19 јануари – Во Скопје во Воената болница, под раководство на кардиохирургот д-р Жан Митрев, е отворен првиот Центар за кардиохирургија во РМ.
 • 19 јануари – Со рачен ракетен фрлач беше нападната ПС „Осломеј“ во Кичево, при кое беше причинета материјална штета. Одговорноста за овој акт, со Коминике од 30 јануари 2000 година ја презеде ОНА.
 • 24 јануари – Беа усвоени директивите на Европската Комисија предложени до Советот на ЕУ, што се однесуваат на подигнувањето на нивото на соработка помеѓу Република Македонија и ЕУ, како и на формалното започнување на преговорите за потенцијално членство во ЕУ;.

февруари

уреди
 
ОМО Илинден - Пирин прогласена за нелегална
 • 2 февруари - Со рачна бомба беше извршен напад врз објект на УВР - Куманово, при кое беше предизвикана материјална штета.
 • 26 февруари - Уставниот суд на Бугарија ја прогласи за неуставна ОМО Илинден-Пирин. Водачот Сингартијски најавува тужба до Европскиот суд во Стразбур.

март

уреди
 
ПЗУ „Филип Втори“
 • март – со отворањето на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија и со назначување на прв шеф на Делегацијата, односите меѓу Република Македонија и ЕУ беа подигнати на амбасадорско ниво;
 • 1 март – Започна да работи ПЗУ „Филип Втори“.
 • 8 март – Со рачен ракетен фрлач беше извршен напад на објектот на УВР - Тетово, при кое беше предизвикана материјална штета.
 • 14 март – Претседателот на РМ Борис Трајковски донесе уредба за видот на униформите на припадниците на АРМ.
 • 20 март - НАТО го започна своето бомбардирање на СР Југославија. Околу 350,000 етнички Албанци од Косово побегнаа во кампови во Македонија.
 • 25 март - Основан е Демократскиот сојуз.

април

уреди
 • 1 април – Воведен е Данок на додадена вредност.
 • 5 април – согласно Лисабонската Одлука на Европската Комисија, официјално започнала првата рунда на преговорите помеѓу Република Македонија и ЕУ за ССА. Преговорите за ССА се реализирале во значително краток период (април - ноември 2000) низ 3 рунди на главни преговори и 5 средби на експертско ниво односно технички преговори;.
 • 21 април – Во Скопје, во издание на Министерството за одбрана на Република Македонија, е промовиран првиот број на списанието "Современа македонска одбрана".

јуни

уреди
 • јуни – за време на седницата на Европскиот Совет во Фиера, била прифатена перспективата (одредбата) за потенцијално членство на Македонија во ЕУ.
 • јуни – Отворена дипломатска мисија на Украина во Република Македонија.
 • 16 јуни – Основана е Првата гранична бригада на Армијата на Република Македонија.

јули

уреди
 

август

уреди

септември

уреди
 • 10 септември - Во Р Македонија се одржани вторите локални избори (по осамостојувањето) за градоначалници и за членови на општинските совети на 123 општини, односно 124 со Скопје.
 • 25 септември - Во Скопје, првпат од отворањето на Центарот за пресадување при Клиниката за хематологија, се изведени првите две пресадувања коскена срцевина во Македонија.

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди
 • 19 декември – Во Скопје, во Воената академија на РМ, беа промовирани првите подофицери за основни командирски должности за пешадискиот род на Армијата на Република Македонија, школувани според стандардите на НАТО.
 • 24 декември - маргините на Самитот во Загреб, била парафирана ССА.

Култура

уреди

Музика

уреди
 
XXL на Евровизија

Книги и списанија

уреди

Филм и телевизија

уреди

Објекти

уреди
 
Црква „Св. Климент и Пантелејмон“ - Охрид

Останато

уреди

Спорт

уреди

Фудбал

уреди
3 септември 2000
Словачка   2 - 0   Македонија Слован, Братислава
Судија: Алан Хамер (Луксенбург)
Ставревски   4' (а.г)
Демо   74'
Details

6 октомври 2000
Македонија   3 - 0   Азербејџан Градски, Скопје
Судија: Кнуд Ерик Фискер (Данска)
Христов   34'45'
Беќири   75'
Details

11 октомври 2000
Молдавија   0 - 0   Македонија Република, Чисинау
Судија: Артур Дауден (Шпанија)
Details

* Пријателски натпревари

23 02 2000
20:00
Македонија   1 – 2   Србија и Црна Гора Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Узунов Атанас (Бугарија)
Каранфиловски Раде   78' Report Мијатовиќ Предраг   20'38'

26 04 2000
17:00
Македонија   1 – 0   Албанија Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Добринов Иван (Бугарија)
Серафимовски Жарко   35' Report

07 06 2000
17:00
Македонија   1 – 0   Јужна Кореја Азади ЛЏ Куп, Техеран
Гледачи: 30,000
Судија: Ал Занди (ОАЕ)
Шаќири Артем   90' Report Чул Чои-Ву   47'
Парк Жи-Сунг   62'

07 06 2000
17:00
Иран   3 – 1   Македонија Азади ЛЏ Куп, Техеран
Гледачи: 40,000
Судија: Ал Заид (С.Арабија)
Карим Багери   3'
Даеи Али   9'
Кавинпоур Хамид   89'
Report Христов Ѓорѓи   5'

27 07 2000
16:00
Македонија   2 – 1   Азербејџан Тича - Турнир, Варна
Гледачи: 2,000
Судија: Митров Митре (Бугарија)
Нухиу Арбен   59'79' Report Мемедов Рамиз   53'

Кошарка

уреди

Ракомет

уреди
8 декември 2000
  Данска 19 – 20   Македонија
9 декември 2000
  Македонија 19 – 19   Романија
10 декември 2000
  Македонија 19 – 27   Украина
12 декември 2000
  Белорусија 27 – 27   Македонија
13 декември 2000
  Норвешка 31 – 28   Македонија

Олимписки игри

уреди
 • Македонија учествуваше на Летните олимписки игри 2000 во Сиднеј. На овие Олимписки игри, Македонија го освои првиот медал како самостојна земја-учесничка на Олимписките игри. Могамед Ибрагимов освои бронза во борење. Тоа беше единствениот медал македонските Олимпијци на овие Олимписки игри. На игрите, Македонија ја претставуваа 8 спортисти во 4 спортови.

Починати

уреди
 
Јонче Христовски
 
Лазар Колишевски

Родени

уреди

Наводи

уреди