Димитар Башевскимакедонски романописец, поет и преведувач.[1]

Животопис уреди

Димитар Башевски е роден во село Ѓавато, Битолско на 27 јуни 1943 година. Завршил Филозофски факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Член на Друштвото на писателите на Македонија од 1969 година. Долги години работел како новинар, уредник и постојан дописник на весникот „Нова Македонија“ од Атина. Бил директор и главен уредник на издавачката куќа „Култура“. Сега е главен уредник на издавачката куќа „Слово“. Член е на Македонскиот ПЕН центар и бил негов претседател од 2000 до 2006 година.[2]

Дела уреди

Башевски е автор на следниве дела:

 • Туѓинец (роман, 1969)
 • Враќање (роман, 1972)
 • Раска (роман, 1974)
 • Нема смрт додека ѕвони (роман, 1980)
 • Една година од животот на Иван Плевнеш (роман, 1985)
 • Куќата на животот (поезија, 1987)
 • Сарајановскиот каранфил (роман, 1990)
 • Дневникот на Ања (роман за деца, 1994)
 • Привремен престој (поезија, 1995)
 • Совладано време (поезија, 1998)
 • Бунар (роман, 2001)
 • Аголен камен (поезија, 2005)
 • Братот (роман 2007)
 • Во дланката своја си гледам (поезија, 2010)
 • Прозорци (роман, 2010)
 • Белег. Сон (поезија, избор, 2012)
 • Прозорци, нова верзија (роман, 2013)
 • Мајсторот (раскази, 2013)
 • Скршнувања (поезија, 2016)
 • Круг (роман, 2017)
 • Избрани дела (во шест тома, 2019)
 • Писма од карантин (есеи, 2021)
 • Дни, години (поезија, 2023)[3]

Неговите дела се преведувани и објавувани во странство на англиски, чешки, грчки, романски, српски, црногорски, албански и бугарски. Застапуван во антологиите на македонската поезија и проза. Три негови кратки раскази се застапени во антологијата на македонскиот краток расказ, „Џинџуџе во земјата на афионите“ (Темплум, 2022).[4] Преведува од англиски и од словенските јазици.

Награди и признанија уреди

Добитник е на наградите:

Наводи уреди

 1. „Био-библиографски белешки за членовите -Димитар Башевски“. Македонски ПЕН центар. Архивирано од изворникот на 2011-03-24. Посетено на 2010-09-19.
 2. „Авторски портрет на Димитар Башевски во НУБ“. A1.on.mk. Посетено на 2023-08-13.
 3. „Излезе книгата „Дни, години" од Димитар Башевски“. Нова Македонија. Посетено на 2023-08-13.
 4. Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 77-80.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Димитар Башевски добитник на наградата „Браќа Миладиновци" на Струшките вечери на поезијата за 2023 година за поетската збирка „Дни, години". Министерство за култура на Македонија. Посетено на 13 август 2023.
 6. „Доделување на наградата „Св. Климент Охридски". Собрание на Македонија. Посетено на 2023-08-13.
 7. „Биографија на Димитар Башевски“. Струшки вечери на поезијата. Посетено на 2023-08-13.
 8. „Димитар Башевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци". Нова Македонија. Посетено на 2023-08-13.
 9. „Поетската награда „Браќа Миладиновци" на СВП годинава оди во рацете на Димитар Башевски“. Слободен печат. Посетено на 2023-08-13.

Надворешни врски уреди