Македонија на Летните олимписки игри 2000

Македонија[1] учествуваше на Летните олимписки игри 2000 во Сиднеј.

На овие Олимписки игри, Македонија го освои првиот медал како самостојна земја-учесничка на Олимписките игри. Могамед Ибрагимов освои бронза во борење. Тоа беше единствениот медал македонските Олимпијци на овие Олимписки игри.

На игрите, Македонија ја претставуваа 8 спортисти во 4 спортови.

Тогашниот македонскиот претседател Борис Трајковски беше во Сиднеј и присуствуваше на свеченото отворање на игрите.

Резултати уреди

  Атлетика уреди

Македонија во атлетика учествуваше со 2 натпреварувачи (1 во машка и 1 во женска конкуренција), кои настапија во две дисциплини.

Женска конкуренција

Дисциплина Натпреварувачка Место Број на
учесници
Резултат Детали
1500 m Даниела Кулеска 38 - 4:33,50

Машка конкуренција

Дисциплина Пливач Место Број на
учесници
Резултат Детали
800 m Ванчо Стојанов 27 62 1:47,71

  Пливање уреди

Македонија во пливање учествуваше со 4 натпреварувачи (2 во машка и 2 во женска конкуренција) во 8 дисциплини (3 во машка и 5 во женска конкуренција).

Женска конкуренција

Дисциплина Натпреварувачка Место Број на
учесници
Резултат Детали
200 m слободен стил Весна Стојановска 29 41 2:05,58
400 m слободен стил Весна Стојановска 31 39 4:19,69
800 m слободен стил Мирјана Бошевска 18 28 8:46,39
200 m делфин Мирјана Бошевска 20 36 2:12,59
400 m мешано Мирјана Бошевска 21 28 4:48,08

Машка конкуренција

Дисциплина Пливач Место Број на
учесници
Резултат Детали
100 m делфин Александар Миладиновски 41 63 55,62
200 m делфин Зоран Лазаревски 35 46 2:01,30
200 m мешано Александар Миладиновски 38 56 2:07,45

  Кајак и кану уреди

Машка конкуренција

Дисциплина Име Место Број на
учесници
1 круг 2 круг Резултат
Време Бодови Вкупно Време Бодови Вкупно Вкупно
К-1 слалом Лазар Поповски 17 23 123.32 0 123.32 130.37 4 134.37 266.60

  Борење уреди

  • Слободен стил

Машка конкуренција

Дисциплина Борач Место Број
учесника
Детали
до 85 кг Могамед Ибрагимов 3 20

Резултати по категории уреди

Категорија Коло 1. борач Резултат 2. борач
до 85 кг 1. коло Давид Бичинашвили   Украина 1:3 Могамед Ибрагимов   Македонија
2. коло Могамед Ибрагимов   Македонија 4:0 (на време, 2:21) Тацуо Каваи   Јапонија
четвртфинале Могамед Ибрагимов   Македонија 4:2 Чарлс Бартон   САД
полуфинале Могамед Ибрагимов   Македонија 0:3 Адам Саитиев   Русија
меч за 3. место Могамед Ибрагимов   Македонија 4:1 Амир Реза Хадем   Иран

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Officially under the provisional appellation "former Yugoslav Republic of Macedonia", short "FYR Macedonia"