Вест (дневен весник)

Вест — поранешен дневен весник на македонски јазик под сопственост на медиумската групација Медија Принт Македонија.[1] Весникот се печател во А4 формат и излегувал секој работен ден плус сабота.[2] Последниот број на весникот излегол на 29 април 2017.

Вест
Vest-naslovna.jpg
Насловна страница
ТипДневен весник
ФорматA4
СопственикМедија Принт Македонија
УредникГоран Петрески
Основан2000
Политичка определбанеутрален
ЈазикМакедонски
Престанал2017
Седиште11 октомври бр.32 Скопје
Тираж32.000 (август 2015)
СтраницаOnline едиција

НаводиУреди

  1. „Медиа принт Македонија со новa сопственичка структура“. Денешен.мк. 26 декември 2012. Посетено на 12 јули 2013.[мртва врска]
  2. "Вест" со нов формат“. Дневник. 18 март 2006. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 12 јули 2013.