ФК Слога Југомагнат

Не го поистоветувајте со клубот Шкупи 1927.

ФК Слога Југомагнат ― поранешен македонски фудбалски клуб од Скопје, создаден во 1927 година. Клубот бил повеќекратен првак на Првата македонска лига и Купот на Македонија.

ФК Слога Југомагнат
Целосно име ФК Слога Југомагнат Скопје
Основан 1927; пред 97 години (1927)
Распаднат 2009; пред 15 години (2009)
Стадион Стадион Чаир
Капацитет 4,500
Претседател Рафет Муминовиќ
Тренер Назми Ајдини
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

Клубот е оформен 1927 година под името „Зафер“, и тоа име го носел сè до 1947 година кога бил преименуван во Слога. По независноста на Македонија и формирањето на 1 МФЛ, клубот станал нејзин член и таму се натпреварувал сè до сезоната 2004/2005 кога го зазел претпоследното место и испаднал од лигата. Своите натпревари клубот ги играл на стадионот Чаир, кој има капацитет од 4500 гледачи, а го делел и со ФК Балкан и ФК Единство. Клупскиот прекар е „Чаирски гулаби“ кој траел сè до 1989, а сè до распадот клупскиот прекар им беше „Шверцерат“ како и навивачите „Шверцери“ кои сега навиваат за духовниот наследник на Слога Југомагнат, ФК Шкупи 1927.

Распаѓање и духовни наследници

уреди

Клубот бил распаднат во 2009 година, за време на сезоната 2009/10. Потоа, во летото 2012 година, управата на клубот решила да го превземе третолигашот Албарса и го преименила како Шкупи. Откако Шкупи не успеал да обезбеди пласман во Втората лига 2013/14, управата на Шкупи го презела прилепскиот клуб Корзо и го преименила во Шкупи 1927.

Титули

уреди

Сезони

уреди
Сезона Лига Куп Европски натпреварувања
Натпреварување О П Н З Д.Г. П.Г. Бод Поз
1992/93 1. МФЛ 34 13 8 13 46 37 34 6.
1993/94 1. МФЛ 30 7 13 10 29 30 27 8.
1994/95 1. МФЛ 30 17 7 6 43 26 58 3.
1995/96 1. МФЛ 28 18 4 6 48 19 58 2. П
1996/97 1. МФЛ 26 13 7 6 42 25 46 3. ВП Куп на победниците на куповите КВР
1997/98 1. МФЛ 25 12 7 6 25 16 43 2. ВП Куп на победниците на куповите КВР
1998/99 1. МФЛ 26 19 3 4 41 12 60 1. ВП Куп на УЕФА 1КВР
1999/00 1. МФЛ 26 18 7 1 55 13 61 1. П Лига на шампиони 2КВР
2000/01 1. МФЛ 26 20 3 3 61 15 63 1. ВП Лига на шампиони 1КВР
2001/02 1. МФЛ 20 6 5 9 18 25 23 5. 1/2 Лига на шампиони 2КВР
2002/03 1. МФЛ 33 15 6 12 62 50 51 5. ВП
2003/04 1. МФЛ 33 17 6 10 69 36 57 5. П
2004/05 1. МФЛ 33 5 2 16 37 80 17 11. ↓ 1/4 Куп на УЕФА 1КВР
2005/06 2. МФЛ 30 11 7 12 35 39 40 5.
2006/07 2. МФЛ 33 12 7 14 48 46 43 6. КВ
2007/08 2. МФЛ 32 13 5 14 36 34 44 8. КВ
2008/09 2. МФЛ 29 17 8 4 31 12 59 2. ↑
2009/10 1. МФЛ ФФМ ја отстранил Слога Југомагнат од првенството

Слога Југомагнат во Европа

уреди
Сезона Натпреварување Рунда Противник Дома Гости Вкупно
1996/97 Куп на победниците на куповите QR   Хонвед 0–1 0–1 0–2  
1997/98 Куп на победниците на куповите КВР   Загреб 1–2 0–2 1–4  
1998/99 Куп на УЕФА 1КВР   Оцелул Галаци 1–1 0–3 0–1  
1999/00 Лига на шампиони 1КВР   Капаз 1–0 1–2 2–2 (гвг)  
2КВР   Брендби 0–1 0–1 0–2  
2000/01 Лига на шампиони 1КВР   Шелборн 0–1 1–1 1–2  
2001/02 Лига на шампиони 1КВР   Каунас 0–0 1–1 1–1 (гвг)  
1КВР   Стеауа 1–2 0–3 1–5  
2004/05 Куп на УЕФА 1КВР   Омонија 1–4 0–4 1–8  

Тренери

уреди

Надворешни врски

уреди