Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на рамничарските предели на северна Скопска Котлина, или на јужните граници на Скопска Црна Гора.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Скопската каза во Отоманската Империја.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Арачиново живееле 205 жители, од кои 175 Македонци и 30 Роми.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Арачиново имало 120 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 7.315 жители и претставува едно од најголемите села во Македонија, поголемо и од неколку помали македонски градови. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 594 (иселени 250)
Албанци 6.677
Турци 0
Роми 0
Власи 1
Срби 10
Бошњаци 2
Други 31

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 584
1953 256 166 133 81 1 637
1961 296 406 188 25 122 1.037
1971 306 1.641 430 25 12 22 2.436
1981 627 4.372 478 15 248 5.740
1994 620 5.675 1 18 14 6.328
2002 594 6.677 1 10 2 31 7.315

ЛичностиУреди

ИселеништвоУреди

Поголем дел од македонското население е раселено по Воениот конфликт во 2001 година, односно тие се внатрешни бегалци. Кај албанското население има иселување во странство.

Општествени институцииУреди

ЕкономијаУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви
  • Црква „Талалеј“ во Арачиново - изградена во 1994 година, единствената црква во селото Арачиново..

Редовни настаниУреди

Култура и спортУреди

НаводиУреди

  1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  2. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 114-115.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди