Суперкуп на Македонија во кошарка 2000

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија 2000 било 1. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Младост во Гостивар во организација на Кошаркарскиот Сојуз на Македонија. Во ова издание првак бил Никол Ферт кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1]

Суперкуп на Македонија 2000
Детали за турнирот
Датум(и)26 септември
ГрадГостивар
СалаМладост
Број на екипи2
2001

Место на одржување уреди

Гостивар
Спортска сала Младост
Капацитет: 1,500

Учесници уреди

Екипа Обезбеден пласман преку
Никол Ферт Првак во Првата лига мажи 1999/00
МЗТ Аеродром 2000 Првак во Купот на Македонија 2000

Натпревар уреди

26 септември 2000
21:00
Никол Ферт vs. МЗТ Аеродром 2000    Спортска сала Младост, Гостивар МРТ 1
Суперкуп на Македонија
2000 Победник
Никол Ферт 1ватитула

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Мечот Николферт - МЗТ 2000 премиера на новите правила“. dnevnik.com.mk. 26 септември 2000. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2 октомври 2015.

Надворешни врски уреди