Прва фудбалска лига на Македонија 1999/2000

Првата фудбалска лига на Македонија 1999/2000 - 8. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 15 август 1999, а завршила на 28 мај 2000. Слога Југомагнат ја одбранила првенствената титула, со што ја освоила втората титула по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона1999/2000
ПрвациСлога Југомагнат
Лига на ШампиониСлога Југомагнат
УЕФА КупПобеда
Работнички Кометал
Интертото КупПелистер
Најдобар стрелецАрѓенд Беќири
(19 голови)
1998/99

Екипи уреди

Екипа Град Стадион
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Куманово Куманово Градски стадион Куманово
Македонија Асиба Скопје Стадион Ѓорче Петров
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Слога Југомагнат (C) 26 18 7 1 55 13 +42 61 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Победа 26 15 7 4 57 23 +34 52 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Работнички Кометал 26 16 2 8 41 26 +15 50
4 Пелистер 26 14 5 7 48 30 +18 47 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
5 Цементарница 55 26 14 5 7 43 29 +14 47
6 Силекс 26 11 7 8 43 29 +14 40
7 Македонија Асиба 26 10 6 10 29 28 +1 36
8 Тиквеш 26 9 4 13 37 54 −17 31
9 Борец МХК 26 8 6 12 30 42 −12 30
10 Вардар 26 7 8 11 39 38 +1 29
11 Саса 26 7 7 12 22 34 −12 28
12 Осогово 26 7 5 14 34 53 −19 26
13 Напредок (R) 26 4 8 14 30 48 −18 20 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
14 Куманово (R) 26 2 3 21 16 77 −61 9
Source: MacedonianFootball.com, RSSSF.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (R) Отпаднат

Резултати уреди

Дома-Гости БОР ЦЕМ КУМ МАК НАП ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ САС СИЛ СЛО ТИК ВАР
Борец МХК 0:0 2:2 1:0 2:2 4:1 1:2 2:0 1:0 2:1 1:2 0:3 5:1 1:1
Цементарница 55 3:1 1:0 2:1 2:0 4:0 3:2 0:0 0:1 1:0 3:1 2:2 1:1 2:0
Куманово 0:3* 0:0 0:1 2:2 3:1 1:2 0:2 0:2 1:2 2:0 0:2 0:3 0:8
Македонија Асиба 0:0 0:2 4:1 1:0 2:0 1:2 3:1 0:1 2:1 0:0 0:0 3:2 3:1
Напредок 3:0 0:1 10:0 0:1 1:1 3:3 0:8 1:0 2:0 0:3 0:0 1:1 2:2
Осогово 2:1 1:4 3:0 2:2 3:1 1:2 0:0 2:0 1:1 2:1 0:2 4:1 1:0
Пелистер 3:0 5:1 4:0 2:0 4:1 3:1 2:2 1:0 3:1 3:0 0:2 1:0 1:1
Победа 2:0 3:1 6:1 1:0 1:0 2:1 2:0 3:4 4:0 2:0 1:1 4:0 5:2
Работнички Кометал 1:0 3:0 4:0 3:0 4:0 3:1 0:0 1:0 0:2 2:1 0:3 2:1 2:1
Саса 0:1 1:0 5:1 0:1 1:0 1:1 1:1 1:1 1:4 1:1 0:2 1:0 0:2
Силекс 6:0 2:1 2:0 1:1 1:0 4:2 2:0 2:2 2:2 0:0 4:0 5:0 2:1
Слога Југомагнат 4:0 3:1 1:0 2:2 4:0 3:0 1:0 0:0 4:0 3:0 1:0 6:1 2:0
Тиквеш 2:1 1:4 3:2 2:1 0:0 5:3 2:0 1:3 2:0 0:1 3:1 1:3 2:0
Вардар 1:1 1:4 4:0 1:0 3:1 3:0 3:2 1:2 0:2 0:0 0:0 1:1 2:2

* = Службено доделен

Најдобар стрелец уреди

Играч Екипа Голови
  Арѓенд Беќири
Слога Југомагнат
19

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди