Европско првенство во ракомет за жени 2000

Европското првенство во ракомет за жени 2000 се одржа во Романија од 8 до 17 декември. Првенството го освои репрезентацијата на Унгарија по победата над Украина со резултат 32 - 30 во продолжението во финалниот натпревар.

2000 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за првенството
Домаќини Романија
Траење8–17 декември
Репрезентации12 (од 1 конфедерација)
Конечен исход
Прваци Унгарија (1 титула)
Второпласиран Украина
Третопласиран Русија
Четвртопласиран Романија

ДомаќиниУреди

Натпреварите од групата A заземаа место во градот Рамницу Валсеа, додека пак натпреварите од групата Б како и финалето беа одиграни во главниот град на Романија, Букурешт.

ТимовиУреди

Група A Група B
  Германија   Белорусија
  Австрија   Данска
  Франција   Македонија
  Унгарија   Норвешка
  Русија   Романија
  Југославија   Украина

Прелиминарна фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Унгарија 5 4 1 0 159 115 +44 9
0   Русија 5 4 0 1 118 104 +14 8
0   Франција 5 3 0 2 127 106 +21 6
0   Југославија 5 2 1 2 139 138 +1 5
0   Германија 5 1 0 4 117 134 −17 2
0   Австрија 5 0 0 5 89 152 −63 0
8 декември 2000
  Унгарија 33 – 33   Југославија
  Австрија 20 – 30   Германија
  Франција 21 – 22   Русија
9 декември 2000
  Германија 22 – 33   Унгарија
  Југославија 19 – 26   Франција
  Русија 28 – 19   Австрија
10 декември 2000
  Франција 25 – 19   Германија
  Австрија 12 – 35   Унгарија
  Русија 27 – 20   Југославија
12 декември 2000
  Австрија 24 – 33   Југославија
  Унгарија 32 – 29   Франција
  Германија 18 – 22   Русија
13 декември 2000
  Унгарија 26 – 19   Русија
  Југославија 34 – 28   Германија
  Франција 26 – 14   Австрија

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Украина 5 2 3 0 130 120 +10 7
0   Романија 5 3 1 1 128 118 +10 7
0   Норвешка 5 2 2 1 132 126 +6 6
0   Македонија 5 1 2 2 113 123 −10 4
0   Данска 5 1 1 3 130 137 −7 3
0   Белорусија 5 0 3 2 134 143 −9 3
8 декември 2000
  Романија 29 – 28   Белорусија
  Норвешка 24 – 24   Украина
  Данска 19 – 20   Македонија
9 декември 2000
  Украина 29 – 29   Данска
  Македонија 19 – 19   Романија
  Белорусија 26 – 26   Норвешка
10 декември 2000
  Македонија 19 – 27   Украина
  Романија 26 – 22   Норвешка
  Данска 34 – 26   Белорусија
12 декември 2000
  Белорусија 27 – 27   Македонија
  Романија 21 – 23   Украина
  Норвешка 29 – 22   Данска
13 декември 2000
  Украина 27 – 27   Белорусија
  Данска 26 – 33   Романија
  Норвешка 31 – 28   Македонија

Финална фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
16 декември 2000
    Украина 28  
    Русија 24  
 
17 декември 2000
        Украина 30
      Унгарија 32
Натпревар за 3/4 место
16 декември 2000 17 декември 2000
    Унгарија 25     Русија  21
    Романија 24       Романија  16

Конечен распоредУреди

    Унгарија
    Украина
    Русија
4   Романија
5   Франција
6   Норвешка
7   Југославија
8   Македонија
9   Германија
10   Данска
11   Белорусија
12   Австрија