Црква „Св. Вознесение“ - Криволак

црква во селото Криволак

Црква „Св. Вознесение Христово“ - Криволак — единствена црква во селото Криволак, во Општина Неготино. Црквата се наоѓа на влезот на селото, над самиот пат, обрабена со зимнозелени дрвја. Покрај самата црква се сместени и селските гробишта, каде се наоѓал параклис, кој долго време служел како единствен верски објект во селото.

Свети Вознесение

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Карта

Место Криволак
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Спас
Изградба 1986-2000
Завршено 2000
Осветување 2006
Мрежно место Св. Спас
Архитектонски опис

После 20 годишна изградба црквата е осветена во 2006 година после посетата и чиноначалствувањето на владиците Тимотеј и Петар. Сѐ уште во изградба се трпезаријата и крстилницата. За време на патрониот празник Спасовден се делат ручек и вечера[1].

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Според кажување на жители на Криволак. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски и Никола Цибрев на 10.04.2015

Надворешни врски уреди

Координати: 41°31′27″N 22°06′56″E / 41.52417° СГШ; 22.11556° ИГД / 41.52417; 22.11556