Џеронимо (Чирикахуа: Goyaałé, „оној кој се прозева“; Goyathlay или Goyahkla[1] на англиски) (16 јуни 1829 – 17 февруари 1909) бил познат индијански водач од племето Чирикахуа Апачи кој неколку децении се борел против Мексико и САД и нивната експанзија на земјата на племето Апачи. Името Џеронимо го добил после колежот што го извршил над Мексиканците за време на празникот св. Џеронимо. За него се прераскажувал мит дека куршум не може да го убие.

Џеронимо
Роден 16 јуни 1829(1829-06-16)
територија на Аризона, тогаш во Мексико
Починал февруари 17, 1909(1909-02-17) (возр. 79)
Форт Сил, Оклахома
Познат Познат Апачи воин
Занимање Индијански врач (шаман)

Џеронимо во уметноста и во популарната култура

уреди

Наводи

уреди
  1. „Geronimo“. National Geographic Magazine. 182: 52. 1992.
  2. Гето Руди, Можеше да биде реми. Скопје: Темплум, 2017, стр. 66.
  3. РТС (пристапено на 10.1.2019)