Валтер Вандерли, полно име: Валтер Жозе Вандерли Мендонса (португалски: Walter Jose Wanderley Mendonça; 12 мај 19324 септември 1986) — бразилски оргулист и пијанист, познат по неговата музика во правците лаунџ и босанова.[1]

Валтер Вандерли на албумот O sucesso é samba (1962)

Роден е во Ресифе, а веќе во доцните 1950-ти стекнал голема популарност во родната земја. Се прочул на меѓународната сцена кога почнал да соработува со пејачката Аструд Жилберто и нејзиниот сопруг Жуан Жилберто. Во текот на 1966–1967 во САД снимил три значајни албума со Verve во трио заедно со Клаудио Слон (тапани) и Жозе Марино (бас). Продуцент на албумите е Крид Тејлор кој го довел триото во америка за да снима. Валтеровата нумера Summer Samba („Летна самба“) го достигнала 26-тото место списокот на „Билборд“ во летото 1966.[2]

По растурањето на триото[3], Вандерли продолжил да снима албуми со Verve, A&M/CTI и GNP Cresendo. Во овој период имал голем број јавни настапи, вклучувајќи турнеја во Мексико.[2]

Вандерли е познат по својот гладок стил и мајсторство на неговата електрична Хамондови оргули. Починал од рак во 1986 г.

Бил оженет со Изауриња Гарсија, една од најпопуларните пејачки во Бразил.

Дискографија уреди

 • 1959: Festa dançante („Игранка“)
 • 1960: Eu, você e Walter Wanderley („Јас, ти и Валтер Вандерли„)
 • 1961: Sucessos dançantes em ritmo de romance („Хитови за играње во ритам на романсата“)
 • 1961: Walter Wanderley („Валтер Вандерли“)
 • 1962: Samba é samba com Walter Wanderley („Самбата е самба со Валтер Вандерли“)
 • 1962: O sucesso é samba („Хитот е самба“)
 • 1963: Samba no esquema de Walter Wanderley („Самбата е шема од Валтер Вандерли“)
 • 1963: Walter Wanderley e o bolero („Валтер Вандерли и болерото“)
 • 1963: O samba é mais samba com Walter Wanderley („Самба и уште самба со Валтер Вандерли“)
 • 1964: Órgão, sax e sexy-Walter Wanderley e Portinho („Оргули, сакс и секси - Валтер Вандерли“)
 • 1964: Entre Nós („Помеѓу нас“)
 • 1966: Rain Forest („Дождовна шума“)
 • 1966: Chegança („Шеганса“)
 • 1967: Batucada („Батукада“)
 • 1967: Kee-Ka-Roo („Ки-Ка-Ру“)
 • 1968: When It Was Done („Кога заврши“)
 • 1969: Moondreams („Месечеви сништа“)
 • 1969: Popcorn („Пуканки“)

Синглови уреди

 • Summer Samba (So Nice) („Летна самба“)
 • On The South Side Of Chicago (На јужната страна на Чикаго), 1967

Наводи уреди

 1. Allmusic (англиски)
 2. 2,0 2,1 Дискографија (англиски)
 3. Триото повторно се состанало во 1971 за да го сними албумот The Return of the Original („Враќање кон оригиналот“) со Canyon Records.

Надворешни врски уреди