Рибља чорба — една од најпопуларните српски и југословенски рок-групи, која е основана во Белград на 15.08.1978 година.

Рибља чорба
Рибља чорба изведувајќи во Кач во 2010
Животописни податоци
ПотеклоБелград, Србија
ЖанровиРок, хард рок, хеви метал[1][2][3]
Период на активност1978—
ИздавачиПГП-РТБ, Југотон, Samy, WIT, Hi-Fi Centar, M Factory, City, PGP-RTS, RTV Stara Pazova, Fidbox
СоработнициZajedno, SuncokretRani Mraz, SOS, Warriors, Pop Mašina, Dah, Opus, Rok Mašina, Siluete, Električni Orgazam, Bajaga i Instruktori, Bezobrazno Zeleno, Oliver Mandić, Babe, Indijanci, Van Gogh
Мреж. местоriblja-corba.com
Членови
Бора Ѓоргевиќ
Миша Алексич
Вицко Милатович
Видоја Божинович
Никола Зорич
Поранешни членови
Рајко Којич
Момчило Бајагич
Владимир Голубович
Никола Чутурило
Зоран Илич
Владимир Барјактаревич

Историја

уреди

Почеток

уреди

Бора Ѓорѓевиќ пред паузата со група Рани мраз и Ѓорѓе Балашевиќ 1978 поминал неколку години во сончоглед, својот прв голем бенд, каде што се уште Горица Поповиќ, Ненад Божиќ, Снежана Јадрилич, Биља Крстиќ и Крстиќ Бата Сокич. На една београдски документ одлучија да формираат нов бенд со потешок звук. Поврзува со вашите пријатели од групата СОС (Миша Алексиќ, Рајко Коиќ и Мирослав Милатовиќ Vicki) и воспоставени Рибља Чорба. Група беше официјално формирана во ресторан Шуматович 15 август 1978. година. Првобитно таа беше наменета да се нарече Бора и воини, а потоа тие одлучија да биде Рибља Чорба. Тоа беше жаргон Белград на менструацијата. Првиот концерт беше одржан Рибља Чорба во Војводина, во Елeмир на 26 август 1978. години, по што следи некои свирки во Суботица и во Сараево, каде што стекна нова публика. На 22 декември тие го издадоа нивниот прв сингл со песни „Лутка са насловне стране“ и "Тој и неговиот БМВ", кој веднаш стана многу популарен.

1979 — 1984

уреди

По пуштањето на еден, Бора Додевиќ заклучи дека е потребно уште една гитара да се зајакне звук и тоа дефинитивно го одделува од споредбата со Бело Дугме. Тогаш тој ја предводел групата Рајко 19-годишниот гитарист, Момчило Бајагиќ, коишто ги познаваше од составот Глогова пол. Првиот концерт беше одржан во Ново Место на 7 јануари 1979 година, во Јаркович Младинскиот центар се одржа на 28 февруари првиот концерт во Белград. Во почетокот на март, тие отиде да игра дваесетина концерти во Македонија. Турнејата беше голем успех, но во однос на финансиска пропаст. На концерт во Даловој, Миша е во екстаза пропушти фаза, падна и ја скрши ногата, па тој беше во концерт во Санџак промени Мирослав Цветковиќ (подоцна Бајага и инструктори). 19 март 1979 година, по неколку свирки во која промовираше песни кои подоцна ќе се најдат на деби албум, исто така, го објави вториот сингл со песните "Рок 'ен' рол за кучни савет" и "Валентино надвор од ресторанот Песната "Валентино ресторанот" композитор Рајко на текстот Марине Туцакович. Песна изведена на вечера и слободни форми на популарни музички фестивал во Опатија. 1 септември беше промоција одбор во Ташмајдан деби. Сакал да се направи добра забава за посетителите, Бора концерт рекламира слоган: "Риба супа ќе ви даде пари борби - две главен влез", кој во тоа време беше многу популарна цена. Како групи за поддршка булевар се случи во која Дејан Чукич тогаш пееше и свиреше на гитара и Неле Стаматовиќ Формула 4 од Сараево. Повеќе изненадува е дека публиката знаеше сите песни на памет, иако албумот бил издаден само десет дена по концертот. 1979 година, Рајко Бора и отиде во воена служба. Групата не ја откриле веднаш се одмори, како 28 ноември 1979. На маратонот игра на концерт во Сараево. Тие вршат без брчки, Рајко одигра во униформа, и мисла беше, бидејќи тој не ги знаат сите стихови, иницијативата предаваат на задоволството на публиката. Наскоро тој се приклучи на армијата. Деби албумот "Коска во грлото", снимен во 1979 година. година. а потоа Бајага прво работев со нив во студио. Сепак, се должи на ефикасното користење на времето, одигра неговите акции Рајко Коиќ. Плакета беше продуциран од Енчо Лесич, во прилог на Брчките, како автори се потпишани Миша, Рајко и Ненад Божиќ од сончоглед кој беше соавтор на музиката за песната "Спиењето стегната". Сите песни на одборот се производ Бориног нов интерес теми кои се занимаваат со секојдневниот живот, а uncurled јазик е првично предизвика проблеми. Така, во песната "Спиењето стегната", контроверзниот стих "Земи си седативи", бидејќи изгледа како дрога, и е дел од циркулацијата мораа да бидат повлечени. Првите стотина продадени примероци со оригиналниот текст панели денес имаат статус на реткости. Бора е пречка преименувана во песната "Друга посран ден" во "Друга вошлив ден." Освен тоа, албумот, исто така, се најде песната "копилиња до крајот", "шахтата", "себична", "парите се позајмени, е тотално луд, купи билет и седна на возот", и така натаму. Конечниот печатење плоча коска во грлото престана на околу 120.000 продадени примероци. Музиката прес беа прогласени Бор за рок личност на годината, како и нивните хард рок звук со блуз елементи не му пречеше, иако панк и новиот бран почнал да се постигне популарност. На крајот од јули 1980 година. На Бора е, благодарение на примерно поведение на армијата, се појави во Белград и во отсуство на наградата. Со Рајко Коиќ, кој побегна Сараево касарната Бајагу и Вицка за една ноќ, го снимија песната "Назад во голема валкана град." Како Миша не добиете дозвола од воените власти да дојде, Бајага shot и бас делови. По враќањето во касарната, Рајко беше осуден на 15 дена затвор за неговата супериорна видео Рајкова слика во документот. Единствена со песната "Назад во голема валкана град" се појави 1.Септември 1980 година. година. На Б-страна да се најде нецензуриран верзија на "Спиењето стегната", што одеднаш не се мачат никого. Во пресрет на Нова Година пристигна од армијата и Рајко, и заврши играјќи 31 декември и првите Јануари нов 1981. Јадрената засолништа во Сала Пионер во концерт со наслов "атомска супа." По враќањето од Армијата, групата влезе во студио ренцијата Лесица и од средината на февруари 1981. групата сними албум "Скршено соништа и страсти валкани", кој е испратен од армијата Бора стихови за песната, додека чекаше за враќање на готовиот песна, која беше во голема мера одговорни Бајага. Меѓу другите песни од овој албум се вреди да се спомене: "Јас ќе останат слободни", "Лесно човек", "Некои жени придружуваше војници." Бајага работа "Два динари, другар" беше првиот од трите работи риба супа, која беше хит на 202. Хит Албумот е крајот на 1981. достигна тираж од 200.000 примероци. Официјално се појави во продавниците 23 февруари, а една недела пред тоа риба супа триумфираше во Загреб концерт како дел од "Честитки од Лондон". Се планира да се појави на насловната на албумот Осумдесет дама, но за тоа време на албумот се појави Белата Батон "во живо да биде сто", со слична решение, и на крајот се најде на насловната страница на Милош Јованчевич писател. Во текот на два концерти во Нов Белград спортска сала која се собраа речиси 5.000 посетители на ноќта. Настапува беше вовед во успесите на групата постигнат за време на турнејата во Југославија кога тие го посетија 59 градови. На крајот на јуни беа ѕвезди на вечерта, "Вјесник" концерт во Загреб, каде што се собраа водечките национална група. Глувчето за брак не може да игра, па тоа беше сменето повторно Мирослав Цветковиќ. Риба супа веќе направено некои работи од новиот албум. Инаку, концертите беа проследени со бројни инциденти предизвикани од инвазијата и сиромашните јавната безбедност. На првиот знак на проблеми е т.н. иднина. "Концерт за скршени ребра" 10 септември 1981 година. Рокотеци во Калемегдан, каде оградата беше скршен, а само чудо никој не бил убиен, иако имаше многу случаи на Ургентниот центар, а стотици изгубени чевли. И покрај повредите, концертот беше во весникот доби добра критика, и таа ноќ тие играат дел од новите песни со гости од Англија, басистот Џон McCoy. Во ноември, тој објави третиот албум, "Мртва природа", што беше продуциран од McCoy. Бајага тој напишал: "Имам способна за тебе", додека други штрајкувачи нешто беше производ на Борини текстови и музика од сите. Албумот се појави, и "Не верувам жена што пуши Дрина без филтер", "Одење на градот", "Запад ништо ново", "Бејкер, лекар, фармацевт", "не сакам да изгледа како животно", "Го сакам, сакам жените. " На албумот има продадено рекордни 500.000 копии во риба супа се бори во врвот на музика југословенска сцена. Група започнува турнеја, која, како што се испоставува, малку чудно име "Кој ќе преживее - ќе зборува." На концертот во Загреб на мразот сала 8 февруари 1982 година. 15.000 млади луѓе се појавија, а по само две врати беа отворени, толпата прегазени на 14-годишно момче од Загреб, Жељко Марковиќ, кој почина од неговите повреди. Тоа е борба создаде дополнителни проблеми кои веќе беа високи. Во почетокот на февруари, "Илустрована политика" објави писмо во кое што е напишано на политички размислувања риба супа. Тоа беше СУБНOР се недоволни за скопската општина Карпош применува на одборот за забрана на стиховите "будали умре за идеали" и "грчи подигне револт и умре" од песната "На Запад, ништо ново." Веднаш потоа, барањето да се приклучат СУБНОР Сараево и СУБНОР бездна, и Сојузот на социјалистичката младина на Босна и Херцеговина. Аферата зема во големи размери од страна на медиумите, и риба супа беше принуден да Цеље за првпат во својата кариера го прекинал нивниот концерт, затоа што пожарникарите на должност беа премногу агресивни кон публиката. Концерт во Сараево би можел да се одржи само по Бора напиша статии за објаснување на сите песни кои ќе бидат изведени и потпишан дека "Западот не е ништо ново", пее на ваш сопствен ризик. Во Тузла, не можеше да игра бидејќи, како што е наведено, "организаторите не може да обезбеди ред и мир за време на концертот, групата чие однесување не е во согласност со социјалистичкиот морал." Целата работа се смири кога тој ја бранеше поранешниот претседател на група на ветерани организации. Одборот за промотивна турнеја "Мртва природа", риба супа е завршена игра четири последователни ноќи во средината на април 1982 година. Пионер сала во Белград. Концерти се одржуваат во месеци задоцнување, бидејќи организаторите го направија тоа тешко за случајот во Загреб, плашејќи се дека тие ќе бидат во можност да нудат адекватна сигурност. Причина да не се плашат, бидејќи првата ноќ на играње во полупразна Пионер, што беше големо изненадување. Сепак, другите две ноќи беа исполнети во вистински начин, и перформанси од 11 април снимен нивниот албум во живо "Во име на народот". Одборот е именуван по моделот на почетната реплика на наметнување на пресудата во судот, а со тоа јасно алудирајќи на Борина политички проблеми. Во текот на четири дена на супа "21.000 гледачи, заедно со многу стјуардите и припадници на милицијата". Супи околу задоволување политички Резултатот е чудна одлука. На Денот на младите и роденденот на маршалот Тито, 25 мај 1982. , Тие добиле може да додели Град комитет на Сојузот на социјалистичката младина, објаснувајќи дека "групата пее за животот и проблемите на младите луѓе и дека стана некако симбол на голем дел од младите." Панелот "Во име на народот"? Подоцна неколку месеци и како и сите претходни работи одлично, постигнувајќи 12,0000 циркулација и стана најдобро продаваниот албум во живо во рок историјата дотогашна Југославија. Неколку дена подоцна, риба супа, заедно со други локални бендови коишто свират на плоштадот на Маркс и Енгелс на концертот слави солидарност со борбата на народот на Палестина. Во текот на годината, имаше првата голема несогласувања во рамките на групата. Бора сака уште еден албум до крајот на годината, додека Бајага смета дека треба пауза. Сепак, Бора беше последен, а во есен и објавен петтиот албум "битпазар", кој веќе има многу комерцијални звук, но исто така послаба текстови. Плоча повторно беше продуциран од Џон McCoy и микс беше направено во Лондон. Со супа на множество на учество Корнелиј Ковач, кој го играше клавијатури, додека некои песни се појави во жици и месинг линии, така што на плочата го носи некои од елементите на акустична звук. Бора направи текстот за сите песни, освен за "Бебе, бебе не завршуваат победи", која е целосно Бајага. Песната беше првично требаше да пее Слаѓана Милошевиќ на неговата плоча, но тој инсистираше да остане Бора ЧОРБА. Како автор на музиката на остатокот од материјалот потпишан Миша, Рајко и Vicki. Бора дефинитивно го смени темата на албум и песна со "социјалната" пораки како "Слушај, синко", "Борба", "Приватност", "Кога ќе се упатат кон фрлам целиот свет", "колку би било убаво да се биде глупава "(инспириран од борин престој во ЈНА). песни од албумот се појавуваат како" саундтракот "за комедија Тесна кожа. Сепак, и покрај 300.000 одбори продадени, овој албум се смета за почетокот на есента риба супа. е група отиде на турнеја за две недели од страна на ослободување на плочата и се соочи ослабени интерес на публиката. Врз основа читачи гласови чаршија, Бора беше избран како идеален човек, на што тој одговори песенчица "домаќинки, гаќи надвор, сакам вашата фланелен ноќница." Големата турнеја заврши во почетокот на април 1983 година. Амбициозната концерт во fairgrounds, кој се планира да биде бандит Бора неговата фонтана. Идејата за саем беше Бора, бидејќи тоа е поврзано со сентиментални област, бидејќи тоа е како едно од момчињата на познатиот Гитаријада кои се одржаа таму зеде со Себе Петар Поповиќ. Во обид да се врати област, Бора беше речиси сам со Миса Алексиќ организираше концертот. Се обиде да направи најголемата фаза, која претходно беше видел во Југославија, и тоа е придружено со соодветен квалитет светлина и звук систем. Бора е со Mark Зоран Јанковиќ и Модли снимените радио реклами. Во расправаат за концертот отиде толку далеку што да Модли со авион падна летоци над Нови Сад, Зрењанин, Шабац, Панчево и Белград. Концертот отиде под името "Леб и игри", а настапија како предгрупа на Слоновата Бојс и моќ, кој потоа свирел на гитара Чутурилo млади Никола. За одржување на редот беа вклучени 170 полицајци и 340 монитори. Бора очекува огромен толпата, па дури и со пријателите обложувам дека, ако не го продаде 10.000 билети, намалување на главата. Како се продаваат само 8.000, Бора по игра навистина избричи главата. И тоа му претходеше друг ритуал за сечење, бидејќи групата таа вечер збогум на Вицка Милатовиќ кој отиде во војска, и тој веднаш бил на сцената и избричен пристојен за армијата. Наместо тоа, тапан стол седеше Влајко Голубовиќ, човек кој претходно беше во опсезите Навалите и сончогледи, а подоцна и во Бајаги. А одмор во групата првпат го презеде Рајко Коиќ и објави мини албум, "Не ме без причина" (РТБ 1983). Рајко напиша музиката и текстот Бајаги и Бора. Одборот играно клавијатурист Лаза Ристовски, басистот Неш јапонски и Влајко Голубовиќ и Бора пееше три и Бајаги текст. На крајот на таа година, Бајаги одлучи да сними албум "Позитивна географија", по серијата другото заврши за (булевар, Здравко Чолиќ). 1984. надвор "Позитивна географија" и Бајаги станува број 1 хит во земјата. Сепак, тврди дека останува верен Рибља супа, што укажува на влезот на студиски албум "Вечерва музичари забавува пиеш." Како да ПГП РТБ не сакаат супа финансиран снимање во Лондон, се пресели во Загреб Југотон. Панел со членовите на групата произведени Корнелиј Смит во Љубљана, и се меша беше направено во Лондон. Веднаш по објавувањето, во 1984 година. година, Републиканската цензурата е три песни прогласи морално непогодни, и одборот доби етикетата на производот ѓубрето а со тоа и повисока цена на продажба. Албум излегува во пролетта и се смета од страна на многу како еден од најдобрите. Прво, темпото е различен поради отсуство на Вицка за тапани и музика претежно Бајаги, што се покажа како добитна комбинација. Бајаги напиша музика за пет песни, вклучувајќи две заврши својата "Кога ќе одиме" и "Вечерва музичари забавува пиеш." Проблеми се создадени, бидејќи на текстови "Мангупи вам расипуваат дете" и "Лути кучиња", во која, меѓу другото, Бора пее "грчки шверцери, Арапски студенти, негативните елементи, малолетничка деликвенција и бесни пци", предизвикувајќи меѓународни шокови. Амбасадата на три арапски земји, па дури и африканска земја Заир пожали бидејќи Бора изедначени Арапски студентите и бесни кучиња. Тогаш српското Министерство за култура овластена стручна анализа на песната, а Белград концерт Корбин добие барање од ЦИК дека песната не е изведена. Турнеја, и покрај големиот албуми, оди прилично лошо. Одборот се продава, за таа година, рекордни 120.000 копии, иако тоа беше официјално прогласена за "ѓубре".

1984 — 1989

уреди

Во текот на летото постои "колапс" на бендот кога медиумите мила Бајага Рајко и се протерани од групата. Групата беше понудена свирка во Грција, каде што беше понудено многу пари. Бора беше контактиран преку Миша, Рајко и Бајагу кои се согласија да ја напуштат земјата. Рајко, кој веќе бил "обвинет" за сиромашните игра во текот на турнејата, и одбива Бора одлучи да му даде работа. Бајага околу реагира "ако се оди што ме донесе, јас одам." Бора е за сите "реши" соломонско прогласување "Политика Експрес", каде што тој изјави дека Бајага Рајко и веќе не се членови на риба супа. Во групата како замена доаѓаат гитаристи Видоје Божиновиќ Ѓумбирот (порано на Opus и Рок машина) и Зоран Дашиќ. Vicki се врати од војска, додека Влајко Голубовиќ се приклучи Бајага. Дашиќ е поради семејни обврски напушти групата по неколку проби. Тој подоцна формирал своја група на легенди, за кои Бора напиша песна за седум песни и компонираше музика за две песни на нивниот албум "Ајде закачам блиску до Србија." Наместо Дашиќ стана членка на Никола Чутирило, која е пролет 1984. поминато во Електрични оргазам. Нови членови на Бора уиграво на речиси анонимен настапи. Така, на последната вечер лет до Белград Младински Центар 20 септември изведена под името "Fat Богољуб moonlighter и лути." Пред свирка беа само пријатели знаат дека групата се крие зад тоа име риба супа. Во текот на есента, бендот свиреше во мали театри зајакнуваoе на врските помеѓу новите членови и на домородци. Во овој период имало соработка на Горан Бреговиќ и Ѓорѓевиќ, кои беа соперници. На табла, пишува "Бела копчето" Бора и пееше половина од текстот со Горан и Тифа во песната "Педикулис пубис." Соработка и Белата Батон Брчките помогна потресен статусот риба супа. Во текот на зимата и риба супа повлекле во студиото за снимање на нов албум, "Вистината" во 1985 година. година. Плочите беа снимени Ратко Остојиќ и Горан Вејвода, а продуцент е Џон McCoy повторно. Горан Бреговиќ ја посетите повторно пее песната "Диско мускули", а Џинџер и Колба беа потпишани од страна на авторите како песна. На албумот се најде песната "Види мојата куќа, Ангел", која подоцна беше слушатели Хита недела 202 избран за песна на годината, во 1990 година. и песната на деценијата. Пред излегувањето на албумот, бендот го претстави нова песна во клубот Кулушич во рамките на "Подобро да те најдат," кога група турнеја од Белград до Загреб. Иако многумина во тоа време се смета за дел од риба чорби од минатото, од концертот беа придружувани триумфално со два биса. На албумот "Вистина" покажа лицата на членовите на групата вградени во черепот кула. Поради песни "Види мојата куќа, Ангел", "опозициските сили", "Здраво" и "шут" Appleton одби да се печати на одборот, а групата се врати во РТБ. РТБ одби да се печати само "опозициските сили", додека песната "Здраво" е изменета на стихот "чакали завива од планината, таму е Југославија" во "гледам на далечните земји на злодела на другите луѓе." Идејата дека "опозициските сили" порака како единствен, беше одбиена бидејќи весник објави контроверзниот песна. Турнеја во Советскиот Сојуз со група соработувал Ѓорѓе Марјановиќ, додека на турнеја во Босна играно Жика Јелиќ од Ју групи по Миса Алексиќ беше болен. Следната година групата објави рекорд "Осмиот нервен слом", произведени од Корнелиј Ковач и нови гости: глумица Ана Костовска пееше песната "Јас сум проклета," одигра Јова Маљкович саксофон на "Еден човек" и пееше Еди Грант две строфи во песната "Амстердам", и така тој беше буквално по неговото појавување во Пионер сала бил однесен во студио. Во прилог на песната "Амстердам", ударни хит на одборот беше "Не оди мојата улица", додека други песни поради цензура на музички уредници беа на мраз. Почетокот на 1986 година. на состанокот на Комитетот на ЛЦЈ Президиумот РК вести и пропагандни активности, дури и дискутираат текстови риба супа. Политика дилеми не се многу погодени од публиката, а осмиот рибља чорба Март 1986 година. десетици илјади се собраа во мугрите во Сараево рок Скендерија започна својата најуспешна турнеја по одбор "Мртва природа". На крајот на март по четиригодишна пауза, надополнување на Pioneer, и на тој начин ја потврди враќање. Моментумот група фатен, тој се користи Vicki и неговиот соло дискографија албум "The тапанари победи срцето на мали", објавен јуни 1986 година. година РТБ. Плакета беше продуциран од Корнелиј Смит, Vicki пееше и свиреше гитара играчи и Живадиnнович Миодраг Драган Делетица Делта, басистот и тапанарот Драган Галјич Зоран Радовановиќ Баки. Сите песни напишани од страна на Vicki со Миодраг Живадинович. Поголемиот дел од материјалот Vicki напиша во тоа време одбор "Мртва природа" и додека работат со група вооружени мажи. Vicki музички патување се практикува за време на паузата риба супа, но Бора не може да седат мирни. Одборот Серберус група "Селидби" е опремен во песната "Човек на мед", додека нивните Боран и Шише напиша три статии. Во исто време, Бора беше принуден да се каже збогум на неговата кариера во фудбалот. Одбрана на целта на тимот делириум тременс повреди Ахиловата тетива и поради оваа група не ја одржа серија настапи во која тие имаа планирано да се провери нови песни на публиката. Наместо тоа, за првпат во својата кариера членови беа снимање демо верзии на песни за следниот албум. На крајот на годината во МЕсам добија награди како група карпата, Бора беше прогласен за најдобар композитор и автор на Миша хит, песната "Амстердам". Февруари 1987 година. ослободување на деветтиот албум "залак душа", кој е составен Бора три и пол песни, а како автори се потпишани ѓумбир, шишиња и глувче. Потоа направи првиот третман, кои подоцна ќе бидат честа појава на нивните плочи. Песната "последниот воз да Чачак" е насловната страница на "последниот воз да Цлаксвиле" Нил Дајмонд врши од страна на група еднаш Манкиз. Во прилог на песната "член на мафијата", која е матрицата на Карибите музика, Бора опишани комунистичка лига, остатокот од панелот беше речиси и да нема политички теми. Две Борина песната "несреќници, не се срамам" и "Зошто арлауче единици" кои не биле вклучени во конкуренција за евиденција, се испратени на дар-сингл кој беше дистрибуиран до првата илјади албуми. Истата година, Боро Ѓорѓевиќ беше суден за "навреда на работниот народ на Југославија", но обвиненијата беа повлечени. Десетгодишнината од работата на групата (1988) ја одбележа компилација "Риба чорба 10" и албумот "Приказна за љубовта обично заглави", кој, и покрај растечката политичка проблеми, едвај имаше политички текстови, но една серија на тема: „Авиону ќе ти ги скршам крилата“," Кој те сака додека сум на часовникот "," За мене "и така натаму. Јубилеј одигра концерт во fairgrounds, каде 15.000 млади луѓе се собрале. Но пред тоа полицијата не им дозволија да се одржи бесплатен концерт пред Сава црква каде што тој треба да игра повеќе пилоти и ECU. Сепак, лични проблеми во групата продолжуваат. Работа во ЧОРБА, Колба почнува да пишува за другите, и неговите статии се наоѓаат на плочите Дејан Чукач, Ју група, Кербер, 1988. Истрелот својот прв соло албум "девет лесни парчиња". Од страна на ослободување својот втор албум, прв Шише Ноември 1989 година. ја напушта групата и се ангажира во соло кариера. Во време кога сите предвиде прекин на риба чорба, групата дојде гитаристот Зоран Илиќ, кој претходно беше член на бендот Безобразно зелена.

1989 — 1996

уреди

Кога сите обложување стоп работната група поради кадровските промени, риба супа со нов член рекорд албум "Коза ностра", кој е произведен од страна на Саша Хабич и Џони појави како гости и групи Штулич Битлси, Горица Поповиќ Билјана Крстиќ, Јандрилич Снежана, додека тастатури Саша играно Локнер од Бајага. Албумот е направен песната "Ал Капоне", "Каде ќе остане во овој глупав", "Тито е твое" и "Црна Гора, Бар" (капак верзија на Мемфис, Тенеси) Чак Бери. По граѓанската војна во поранешна Југославија, Бора Ѓорѓевиќ стана активен поддржувач на српските војници во Република Српска и Република Српска Краина. За време на војната, риба супа играв во странство и објавени плочи кои оставиле подлабоко марка. Албум "лебедова песна" првично беше замислен како збогум, но тие одлучија да продолжат да работат. Одборот беше снимен кон крајот на 1991 година. во Виена и песните освен "Кога бев млад" (насловната страница на "Кога бев млад)" Ерик Бардон нема други не се одржува во медиумите, и садовите, беа отстранети три песни предвидени Оливер. Дури и со неговиот следен албум, "Збогум, Србија" Риба супа не се постигне поголем успех. Со третман, "Зелената трева на Старт" од репертоарот на Том Џонс, "Не млеко денес" Херманс сановниците групи и "Ноќта е" од Марк Барнс со истото име драми, повеќето од другите песни не се постигне значителен успех. Единствената новина во групата бил клавијатуристот и ко-продуцент на рекорди, Влада Берјактаревич (порано на Ван Гог). Во соло води Vicki повторно одразува 1996. кога беше во група на Индијанци ИТММ објави ЦД со порнографска ориентирана песни. Лето 1996. кога рибата супа игра во Република Српска на состаноците на Српската демократска партија, не си играат со нив Зоран Илиќ, а потоа објави дека повеќе не е член на група. На дискот "Останатото е молк", кој потоа се објавени супа, таа се нашла "Љубоморко", на насловната страница на "Jelaous Guy" и песната на Џон Ленон "Гнилане", покривка на Швајцарската музичар Пол Хофер. Паралелно со овој форум, Бора 1996. за Радио Бијељина сними албумот "Нивните денови", единствениот албум, кој го носи неговото име, а не името на групата, затоа што тоа е многу политички ангажирани и насочени против владата на Слободан Милошевиќ.

1997 — 2009

уреди

Во почетокот на 1997 година. Риба супа даде турнеја наречена "Во слободните градови во Србија", заврши кој со два концерти во Тасмајдан. Истата година го издаваат компилација "Трето српско востание", која е предизвикана од изборот на политичките песни во текот на неговата кариера. Претходно неиздадена материјал од збирката биле пронајдени "опозициските сили" и "I love you" е напишана за време на граѓанската протести во зимата 1996/1997. 1999. објави албумот "Ноевата арка" со песните "16 ноќи", "Каде си", "Ное Арката" и така натаму. Бајага на овој албум е, 15 години откако тој ја напуштил групата повторно работел со ЧОРБА, и компонираше песната "Каде си", во која тој ја пее вокалите. Оваа и следната албум, "Пишување на ветрот" остави подлабоки траги на публиката во споредба со албумите објавени во текот на воените години. 2003. објави албумот "Овде" со песните "Минатата песна за тебе", "Бев роден пргавост", "Тука", и така натаму. По предвремените парламентарни избори 28 декември 2003 година, Бора Ѓорѓевиќ во 2004 година. како член на Демократската партија на Србија назначен за заменик-министер за култура, но беше принуден да поднесе оставка во 2005 година, по обвинувајќи ја Б92 телевизиски новинар за шпионирање и анти-српски политика. Во крајот на 2005 година. и во почетокот на 2006 година. Групата сними нов албум, но овој пат таа беше замислена како три-ЦД, и така што дисковите се објавуваат еден по еден. На првиот диск се нарекува "Незаштитен невиноста" и содржи четири песни, вклучувајќи песната "Diabolo", вториот диск трилогијата наречена "Девствени Острови" и содржи пет песни, од кои едната е "Пандорината кутија" и се појави во филмот " условна казна. " Третиот диск, "Амбасадорите лошо расположение", беше планирано за пролетта 2006 година., Но, тоа излезе многу подоцна. Риба супа е 10 март 2007 година. одржа концерт во Арената во Белград. Во крајот на 2008 година. сними нов албум, "Една минута со неа", која беше објавена на почетокот на следната година. На овој албум, речиси сите песни љубовни писма (со исклучок на почетната "Јас ќе правам што сакам"). На предлог на организаторите на концертот риба супа во Љубљана, одржана во септември 2009 година. година, Словенија беше ставен на поштенска марка посветена на бендот.

Дискографија

уреди

Студиски албуми

уреди
 1. 1979. Кост у грлу ПГП РТБ
 2. 1981. Покварена машта и прљаве страсти ПГП РТБ
 3. 1981. Мртва природа ПГП РТБ
 4. 1982. Бувља пијаца ПГП РТБ
 5. 1984. Вечерас вас забављају музичари који пију Југотон
 6. 1985. Истина ПГП РТБ
 7. 1986. Осми нервни слом ПГП РТБ
 8. 1987. Ујед за душу ПГП РТБ
 9. 1988. Прича о љубави обично угњави ПГП РТБ
 10. 1990. Коза ностра ПГП РТБ
 11. 1992. Лабудова песма -{Samy}-
 12. 1993. Збогом Србијо -{WIT}-
 13. 1996. Остало је ћутање -{WIT}-
 14. 1999. Нојева барка -{Hi-Fi Centar}-
 15. 2001. Пишање уз ветар -{Hi-Fi Centar}-
 16. 2003. Овде -{Hi-Fi Centar}-
 17. 2005-2006. Трилогија -{M-Factory}-
 18. 2009. Минут са њом Сити рекордс
 19. 2012. Узбуна LP Fidbox, Сити рекордс

Концертни албуми

уреди
 1. 1982. У име народа ПГП РТБ
 2. 1985. Нема лажи, нема преваре, уживо Загреб Biveco
 3. 1988. Од Вардара па до Триглава
 4. 1997. Београд, уживо `97-1 и 2 -{Hi-Fi Centar}-
 5. 2007. Гладијатори у БГ Арени Сити рекордс
 6. 2010. Нико нема овакве људе Сити рекордс
 7. 2011. Концерт за бригадире - Уживо Ђердап 85 РТВ Стара Пазова

Синглови

уреди
 1. 1978. Лутка са насловне стране / Он и његов BMW ПГП РТБ
 1. 1979. Рокенрол за кућни савет / Валентино из ресторана ПГП РТБ
 1. 1980. Назад у велики прљави град / Мирно спавај ПГП РТБ
 1. 1984. Кад ходаш / Прича о Жики Живцу ПГП РТБ
 1. 1987. Несрећнице, није те срамота / Зашто куче арлауче ПГП РТБ
 1. 2012. Узбуна / Ужасно ми недостаје Fidbox

Соло албуми

уреди

Бора Ѓорѓевиќ:

Вицко Милатович:

Рајко Којич:

Наводи

уреди
 1. „Pejović N., "Teškometalni Ikar protiv gravitacije". Popboks.com. Архивирано од изворникот на 2011-07-29. Посетено на 2011-10-22.
 2. „Smiljanić U., Kraljevski Apartman: ''Čuvar tajni''“. Popboks.com. 2011-03-24. Архивирано од изворникот на 2012-02-25. Посетено на 2011-10-22.
 3. Aleksić, Miša (2012). Uživo: Autobiografija. Belgrade: Laguna. стр. 311.

Надворешни врски

уреди