Михел Кредер

холандски велосипедист

Михел Кредер (холандски: Michel Kreder; р. 15 август 1987) — холандски професионален велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Аква Блу Спорт.

Михел Кредер
Кредер на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеМихел Кредер
Роден15 август 1987(1987-08-15)(36 г.)
Хаг,  Холандија
Висина1,78 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАква Блу Спорт
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2006–2007 Унибет-Даво
Професионални клубови
2008–2009
2010–2013
2014
2015-2016
2017-
Рабобанк Континентал Тим
Гармин-Транзишанс
Ванти-Груп Гобер
Ромпот
Аква Блу Спорт
Последна промена
1 април 2018

Неговиот братучед Весли е исто така професионален велосипедист и вози за Интермарше-Сиркус-Ванти; Помладиот брат на Кредер Рајмонд, е исто така професионален велосипедист и вози за Гармин-Шарп. Кредер го напуштил Гармин-Шарп на крајот на сезоната 2013[1][2] и му се приклучил на Ванти-Груп Гобер за сезоните 2014 и 2015.[3][4] Во октомври 2016 година, Аква Блу Спорт објавиле дека Кредер ќе биде дел од нивниот воведен состав за сезоната 2017.[5]

Кредер се родил, пораснал и живее во Хаг.[2]

Достигнувања уреди

2007
1. Етапа 4 Трка околу Тирингија
2008
6. Де Вламсе Пејл
8. Трка Олимпија
9. Сиркут Монтањес
1. Етапа 3
2009
2. Краен пласман Јадранска магистрала
4. Рунд ум Дирен
5. Тур де л’Авенир
8. Краен пласман Сиркуто Монтањес
1. Етапа 1
8. Краен пласман Тур де Бретања
8. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент ет де ла Виен
10. Краен пласман Сиркут де Лорена
1. Етапа 4
10. Ронде ван Дренте
2010
2. ГП Мигел Индураин
7. Краен пласман Волта а Каталуња
10. Париз-Бурж
2011
1. Етапа 2 Сиркут де ла Сарт
6. Копа Берноки
10. Копа Агостони
10. Ватенфал Класик
2012
1.   Национално велодромско првенство - Медисон (со Рајмонд Кредер)
1. Етапа 2 Сиркут де ла Сарт
2. Краен пласман Средоземна трка
1. Етапа 2
1. Етапа 3
4. Национално друмско првенство
5. Нокере-Курсе
8. Класика де Алмерија
2013
9. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Етапа 4
2014
4. Класик Ла Дром
6. Класик Волта Лимбург
2017
3. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
9. Трка околу Франкфурт

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро
  Тур
  Вуелта 152 96 СО 128

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Тим Гармин-Шарп-Баракуда го објави составот за 2013“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-02. Посетено на 6 јануари 2013.
  2. 2,0 2,1 „Михел Кредер во Гармин-Шарп“. ЕФ Едукејшн-ИзиПост. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-11-28. Посетено на 6 јануари 2013.
  3. „Михел Кредер го напушта Гармин Шарп за Тим Ванти-Груп Гоберт“. Cyclingnews.com. Future plc. 17 октомври 2013. Посетено на 24 октомври 2013.
  4. „Maaskant to UnitedHealthcare, Michel Kreder to Accent Jobs-Wanty“. Wielerflits (холандски). Wielerflits.nl. 20 октомври 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на 24 октомври 2013.
  5. „Howard and Denifl headline second round of signings for Aqua Blue Sport“. cyclingnews.com. 19 декември 2016. Посетено на 30 март 2017.

Надворешни врски уреди