Герхард „Герд“ Милер (германски: Gerd Müller; 3 ноември 1945) — поранешен германски фудбалер и еден од најдобрите напаѓачи на сите времиња.

Герд Милер
BOMBERGERDMUELLER.JPG
Милер во 2006 година
Лични податоци
Полно име Герд Милер
Роден на 3 ноември 1945 (1945-11-03) (74 г.)
Роден во Нердлинген, Германија
Висина &100000000000001760000001,76 м[1]
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен II (помошен тренер)
Младинска кариера
1960–1963 1861 Нердлинген
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1963–1964 1861 Нердлинген 31 (51)
1964–1979 Бајерн Минхен 453 (398)
1979–1981 Форт Лодердејл Страјкерс 71 (38)
Вкупно 555 (487)
Репрезентација
1966 Западна Германија до 23 години 1 (1)
1966–1974 Западна Германија 62 (68)
Раководител на екипите
1992– Бајерн Минхен (помошен тренер)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

НаводиУреди

  1. "Герд Милер" (германски). fussballdaten.de. Посетено на 17 December 2008.

Надворешни врскиУреди