Борислав Џинлески

македонски ветеринар и универзитетски професор

Борислав Џинлески (15 август 1921 во Тетово4 јуни 2001 во Скопје) — македонски ветеринар и универзитетски професор.[1]

Борислав Џинлески
Роден Борислав Ѓорѓиев Џинлески
15 август 1921
Тетово, Кралство Југославија
Починал 4 јуни 2001(2001-06-04) (возр. 79)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Занимање ветеринар, универзитетски професор

Животопис уреди

Џинлески е роден во Тетово на 15 август 1921 година. Докторирал на Ветеринарниот факултет во Сараево, Босна и Херцеговина во 1965 година. Бил редовен професор на Земјоделскиот факултет во Скопје. 17 години бил главен и одговорен уредник на списанието „Македонски ветеринарен преглед“.

Библиографија уреди

Има објавено 159 научни и стручни трудови, два учебника, една скрипта, практикум и учебник за средни училишта.

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Џикова“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1640. Text "series " ignored (help)