Бобан Марјановиќ ( српска кирилица Бобан Марјановић; роден на 15 август 1988 година) е српски професионален кошаркар кој настапува за Далас Маверикс во Националната асоцијација на кошарка (НБА). Тој ја претставува и српската кошаркарска репрезентација во меѓународните натпреварувања. Со висина од 2.22 метри тој игра на позицијата центар, и е вториот највисок активен играч во НБА, веднаш по дебитантот Тако Фал. [1] Во 2015 година, Марјановиќ бил избран во годишниот тим на Евро-лига.

Boban Marjanović
Marjanović with the Los Angeles Clippers in November 2018
Marjanović with the Los Angeles Clippers in November 2018
ПозицијаCenter
Висинам
Тежинакг
ЛигаНБА
КлубДалас Маверикс
Број51
Роден15 август 1988(1988-08-15)(35 г.)
Бољевац, Ср Србија, СФР Југослвија
НационалностСрбин
Драфт2010 / Не драфтуван
Проф. кариера2006–
Клубови
2006–2010Hemofarm
2007Swisslion Takovo
2010–2011CSKA Moscow
2011Žalgiris
2011–2012Nizhny Novgorod
2012Radnički Kragujevac
2012–2013Mega Vizura
2013–2015Crvena zvezda
2015San Antonio Spurs
2015–2016Austin Spurs
20162017Detroit Pistons
20172018Los Angeles Clippers
2018Philadelphia 76ers
2019 –presentDallas Mavericks
Репрезентација
Марјановиќ со Црвена звезда во сезоната 2014-15.

Професионална кариера уреди

Наводи уреди

  1. Hispanosnba.com. „Active NBA players (2018-19 season)“. hispanosnba.com (англиски). Посетено на 2019-05-10.