Тур де Романди 2019

73. издание на велосипедската трка
Тур де Романди 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание73. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми30 април – 5 мај 2019
Растојание699,52 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеНешател
ОдредиштеЖенева
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај112
Просечна брзина45,365 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOR Руј Кошта (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGBR Герајнт Томас (Инеос) Wikidata-logo S.svg
БодовенSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиSUI Симон Пело (Швајцарија) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
БорбеностSUI Симон Пело (Швајцарија) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг Wikidata-logo S.svg
◀ 20182021 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Романди 2019 (именувана и како Трка околу Романди) — 73. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 30 април и 5 мај како дваесет и први настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Примож Роглич од екипата Џамбо-Висма, втора година последователно.

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог  30 апрНешател – Нешател3,87  Јан Тратник    Јан Тратник  
1  1 мајНешател – Ла Шо де Фон168,4  Примож Роглич    Примож Роглич  
2  2 мајЛе Локл – Морж174,4  Штефан Кинг    Примож Роглич  
3  3 мајРомон – Ромон160  Давид Годи    Примож Роглич  
4  4 мајЛисан – Торгон107,6  Примож Роглич    Примож Роглич  
5  5 мајЖеневаЖенева16,85  Примож Роглич    Примож Роглич  

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Единствена професионална континентална екипа на трката била Ванти-Гобер. Воедно била поканета и националната екипа на Швајцарија, со што на трката имало 20 екипи. Секоја екипа имала право на 7 возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   Дименжн Дата
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Џамбо-Висма
 11.   Катјуша-Алпесин
 12.   Лото-Судал
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Мовистар
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионална континентална екипа
 1.   Ванти-Груп Гобер
Национална екипа
 1.   Швајцарија

ЕтапиУреди

ПрологУреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јан Тратник Бахреин-Мерида5' 06
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1
3.   Том Боли ОАЕ Емирати+ 1
4.   Тони Мартин Џамбо-Висма+ 4
5.   Герајнт Томас Инеос+ 4
6.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 4
7.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 5
8.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 5
9.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 5
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 5
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јан Тратник   Бахреин-Мерида5' 06
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1
3.   Том Боли ОАЕ Емирати+ 1
4.   Тони Мартин Џамбо-Висма+ 4
5.   Герајнт Томас Инеос+ 4
6.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 4
7.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 5
8.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 5
9.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 5
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 5
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Џамбо-Висма4ч 15' 18
2.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 0
3.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
4.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5.   Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 0
6.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 0
7.   Едуардо Сепулведа Мовистар+ 0
8.   Јан Хирт Астана+ 0
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
10.   Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма4ч 20' 15
2.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 12
4.   Герајнт Томас Инеос+ 13
5.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 14
6.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 15
7.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 17
8.   Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 18
9.   Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 18
10.   Винер Анакона Мовистар+ 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ4ч 10' 59
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 59
3.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 59
4.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 59
5.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 59
6.   Патрик Бевин ССС+ 59
7.   Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 59
8.   Вјачеслав Кузнецов Катјуша-Алпесин+ 59
9.   Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 59
10.   Андреја Пасквалон Ванти-Гобер+ 59
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма8ч 32' 13
2.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 12
4.   Герајнт Томас Инеос+ 13
5.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 14
6.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 15
7.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 17
8.   Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 18
9.   Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 18
10.   Винер Анакона Мовистар+ 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давид Годи  Групама-ФДЖ3ч 50' 53
2.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
3.   Примож Роглич  Џамбо-Висма+ 0
4.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
6.   Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 3
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3
8.   Давиде Вилела Астана+ 3
9.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 3
10.   Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 3
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма12ч 23' 02
2.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 6
3.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 8
4.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 19
5.   Герајнт Томас Инеос+ 20
6.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 21
7.   Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 25
8.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 27
9.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 28
10.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма2ч 42' 21
2.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
3.   Герајнт Томас Инеос+ 0
4.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 0
6.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
7.   Јан Хирт Астана+ 0
8.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 0
9.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 0
10.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма15ч 05' 13
2.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 12
3.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 16
4.   Герајнт Томас Инеос+ 26
5.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
6.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 37
7.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 38
8.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 39
9.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 57
10.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 00
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма19' 58
2.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 13
3.   Филипо Гана Инеос+ 15
4.   Патрик Бевин ССС+ 16
5.   Тони Мартин Џамбо-Висма+ 16
6.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 22
7.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 37
8.   Вил Барта ССС+ 43
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 44
10.   Герајнт Томас Инеос+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма15ч 25' 11
2.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 49
3.   Герајнт Томас Инеос+ 1' 12
4.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 13
5.   Давид Годи  Групама-ФДЖ+ 1' 17
6.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 33
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 35
8.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 00
9.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 08
10.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 18
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тур де Романди 2019 биле доделувани четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси на етапите — десет секунди за етапниот победник, шест секунди за второпласираниот и четири секунди за третопласираниот. Немало временски бонуси на средните спринтови. Предводникот на пласманот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Тур де Романди 2019 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и пласман за млад возач, кој се наградувал со бела маичка. Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите родени на и по 1 јануари 1994 можеле да учествуваат во пласманот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија 1 С.Ф. 24 16 12 8 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 5 3 2 1 0

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала црната маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања; постоеле шеснаесет категоризирани искачувања, поделени во три различни категории. На искачувањата од прва категорија, првите петорица возачи добивале бодови; првиот освојувал 12 бода. Бодови добивале исто така првите пет возачи на искачувањата од втора категорија, иако победникот освојувал само 8 бода. На искачувањата од третата категорија, само првите четворица возачи добивале бодови, а првиот меѓу нив добивал 5 бода.

Бодови за спринтерскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
етапи 2 & 3 50 30 20 18 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2
други етапи 30 25 22 19 17 15 13 11 9

Постои и бодовен пласман. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле меѓу првите 15 возачи на етапите. На рамните друмски етапи; за победа на етапа, возачот добивал 50 бода, второпласираниот 30 бода, 20 бода за третопласираниот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На поединечните хронометри и планинските етапи, бодови биле доделувани исто така на 15 возачи, но 30 бода за победникот, 25 бода за вториот, 22 за третиот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На секоја од етапите постоеле два средни спринта. Првиот возач на овие спринта освојувал петнаесет бода, вториот возач десет бода и третопласираниот шест бода. Победникот во пласманот ја добивал зелената маичка.

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно. Водечката екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива маичка со жолт број на завршниот подиум.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
П Јан Тратник Јан Тратник Јан Тратник не била доделена Бенжамен Тома Џамбо-Висма
1 Примож Роглич Примож Роглич Примож Роглич Симон Пело Давид Годи Мовистар Тим
2 Штефан Кинг Штефан Кинг
3 Давид Годи Примож Роглич
4 Примож Роглич ЕФ Едукејшн Фирст
5 Примож Роглич
На крај Примож Роглич Примож Роглич Симон Пело Давид Годи ЕФ Едукејшн Фирст

Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врскиУреди