Морж (француски: Morges, латински: Morgiis[3]) — град и општина во кантонот Во, Швајцарија. Градот е административен центар на округот Морж.

Морж
Грб на Морж
ДржаваШвајцарија
КантонВо
ОбластМорж
Управа
 • ГрадоначалникНурија Горите
Површина[1]
 • Вкупна3,83 км2 (148 ми2)
Надм. вис.&10000000000000374000000374 м
Население (Грешка: погрешен формат за време[2])
 • Вкупно14,896
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Поштенски код1110
БИЗ број5642
Обиколен/а одВифлан-ле-Шато, Ешишен, Лоне, Моназ, Преверанж, Публие (FR-74), Толошна, Шињи
Збратимени градовиВерту (Франција), Рошфор (Белгија)
Мреж. местоmorges.ch
Profile (француски), SFSO statistics

Во Морж живеел прочуениот полски композитор и премиер Игнаци Јан Падеревски.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди