Тур де Романди — велосипедска етапна трка, која е дел од Светската турнеја. Се вози во областа Романди, во француското говорно подрачје на Швајцарија. Започнала во 1947 во чест на 50-годишнината на швајцарската велосипедска федерација.

Тур де Романди
Лого на трката
За трката
Датумкрај на април
РегионРоманди, Швајцарија
Месно имеTour de Romandie (француски)
Дисциплинадрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
Историја
Прво одржување1947 (1947)
Одржувања75 (до 2022)
Прв победник Дезире Кетелер (БЕЛ)
Најмногу победи Стивен Роуш (ИРС) (3 победи)
Неодамнешен победник Александар Власов[a]

Трката традиционално започнувала со пролог во Женева и завршувала со друг поединечен хронометар во планинските терени во Лозана. Последниот хронометар традиционално започнувал на стадионот северно од Лозана, се спуштал кон југ Женевското Езеро и повторно се враќал назад нагоре кон стадионот. Во последните изданија на трката, оваа рута е изменета. Не е никакво изненадување, дека победници и неколку од првите возачи обично се одлични специјалисти за хронометри. Пред изданието во 2014, четири победници на Тур де Романди победиле и на Тур де Франс истата година; Стивен Роуш во 1987, потоа Кедел Еванс, Бредли Вигинс и Крис Фрум во 2011, 2012 и 2013, соодветно.

Рутата на трката обично се движи кон север кон планините Јура и планинскиот масив Алпи во западна Швајцарија.

Победници

уреди
Година Земја Возач Екипа
1947   Белгија Кетелер, ДезиреДезире Кетелер
1948   Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер
1949   Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали
1950   Франција Фахлајтнер, ЕдуардЕдуард Фахлајтнер
1951   Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер
1952   Холандија Вагтман, ВаутВаут Вагтман
1953   Швајцарија Кобле, ИгоИго Кобле
1954   Франција Форестир, ЖанЖан Форестир
1955   Швајцарија Штрелер, РенеРене Штрелер
1956   Италија Форнара, ПаскалеПаскале Форнара
1957   Франција Форестир, ЖанЖан Форестир
1958   Франција Бовин, ЖилберЖилбер Бовин
1959   Швајцарија Гими, КуртКурт Гими
1960   Франција Ростолан, ЛујЛуј Ростолан
1961   Франција Ростолан, ЛујЛуј Ростолан
1962   Италија Росо, Гвидо деГвидо де Росо
1963   Белгија Боклан, ВилиВили Боклан
1964   Швајцарија Маурер, РолфРолф Маурер
1965   Италија Адорни, ВиториоВиторио Адорни
1966   Италија Мота, ЏаниЏани Мота
1967   Италија Адорни, ВиториоВиторио Адорни
1968   Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс Фаема
1969   Италија Џимонди, ФеличеФеличе Џимонди Салварани
1970   Шведска Петерсон, ГестаГеста Петерсон
1971   Италија Мота, ЏаниЏани Мота
1972   Франција Тевене, БернарБернар Тевене Пежо-БП-Мишелин
1973   Белгија Давид, ВилфридВилфрид Давид
1974   Холандија Зетемелк, ЈопЈоп Зетемелк Џитане
1975   Шпанија Галдос, ФрансискоФрансиско Галдос
1976   Белгија Мујнк, Јохан деЈохан де Мујнк
1977   Италија Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели
1978   Холандија Велде, Јохан ван дерЈохан ван дер Велде
1979   Италија Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони
1980   Франција Хино, БернарБернар Хино Рено-Елф-Џитане
1981   Шведска Прим, ТомиТоми Прим Бјанки
1982   Норвешка Вилман, ЈостенЈостен Вилман Капри Зоне
1983   Ирска Роуш, СтивенСтивен Роуш Пежо-Шел-Мишелин
1984   Ирска Роуш, СтивенСтивен Роуш Ла Редаут
1985   Швајцарија Милер, ЈергЈерг Милер Скил-Сем
1986   Белгија Крикелион, КлодКлод Крикелион Хитачи
1987   Ирска Роуш, СтивенСтивен Роуш Карера Џинс-Вагабонд
1988   Холандија Велдшолтен, ГерардГерард Велдшолтен Вајнман-Ла Свис
1989   Австралија Андерсон, ФилФил Андерсон ТВМ
1990   Франција Моте, ШарлиШарли Моте РМО
1991   Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер Тошиба
1992   САД Хемпстен, АндиАнди Хемпстен Моторола
1993   Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар Ариостеа
1994   Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар ГБ-МГ Малифисио
1995   Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер Мапеи-ГБ-Латексо
1996   Шпанија Олано, АбрахамАбрахам Олано Мапеи-ГБ
1997   Русија Тонков, ПавелПавел Тонков Мапеи-ГБ
1998   Швајцарија Дифо, ЛоренЛорен Дифо Фестина
1999   Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер ONCE
2000   Италија Саволделји, ПаолоПаоло Саволделји Саеко Машине пер Кафе-Вали & Вали
2001   Италија Фриго, ДариоДарио Фриго Фаса Бортоло
2002   Италија Фриго, ДариоДарио Фриго Такони Спорт
2003   САД Хамилтон, ТајлерТајлер Хамилтон Тим ЦСЦ
2004   САД Хамилтон, ТајлерТајлер Хамилтон Фонак
2005   Колумбија Ботеро, СантијагоСантијаго Ботеро Фонак
2006   Австралија Еванс, КеделКедел Еванс Давитамон-Лото
2007   Холандија Декер, ТомасТомас Декер Рабобанк
2008   Германија Кледен, АндреасАндреас Кледен Астана
2009   Чешка Кројцигер, РоманРоман Кројцигер Ликвигас
2010   Словенија Шпилак, СимонСимон Шпилак Лампре-Фарнезе Вини [1]
2011   Австралија Еванс, КеделКедел Еванс Верандас Вилемс-Аксент
2012   Обединето Кралство Вигинс, БредлиБредли Вигинс Тим Скај
2013   Обединето Кралство Фрум, КрисКрис Фрум Тим Скај
2014   Обединето Кралство Фрум, КрисКрис Фрум Тим Скај
2015   Русија Закарин, ИлнурИлнур Закарин Катјуша
2016   Колумбија Кинтана, НаироНаиро Кинтана Мовистар Тим
2017   Австралија Порт, РичиРичи Порт Ванти-Груп Гобер
2018   Словенија Роглич, ПриможПримож Роглич Лото НЛ-Џамбо
2019   Словенија Роглич, ПриможПримож Роглич Џамбо-Висма
2020 Немало трка
2021   Обединето Кралство Томас, ГерајнтГерајнт Томас Инеос Гренадиерс
2022 Власов, АлександарАлександар Власов[a] Бора-Хансгрое

Повеќекратни победници

уреди
Победи Возач Изданија
3   Стивен Роуш (ИРС) 1983 + 1984 + 1987
2   Фердинанд Киблер (ШВА) 1948 + 1951
  Жан Форестје (ФРА) 1954 + 1957
  Луј Ростојан (ФРА) 1960 + 1961
  Виторио Адорни (ИТА) 1965 + 1967
  Џани Мота (ИТА) 1966 + 1971
  Тони Ромингер (ШВА) 1991 + 1995
  Паскал Ришар (ШВА) 1993 + 1994
  Дарио Фриго (ИТА) 2001 + 2002
  Тајлер Хамилтон (САД) 2003 + 2004
  Кедел Еванс (АВС) 2006 + 2011
  Крис Фрум (ВБР) 2013 + 2014
  Примож Роглич (СЛО) 2018 + 2019

Победи по држави

уреди
Победи Држава
13
  Италија
12
  Швајцарија
10
  Франција
6
  Белгија
5
  Холандија
4
  Австралија,   Обединето Кралство
3
  Ирска,   Словенија,   САД
2
  Колумбија,   Русија,   Шпанија,   Шведска
1
  Чешка,   Германија,   Норвешка

Најмногу етапни победи

уреди
# Возач Етапни победи
1   Марио Чиполини (ИТА) 12
2   Иго Кобле (ШВА) 8
  Фердинанд Киблер (ШВА)
4   Виторио Адорни (ИТА) 6
  Михаел Албасини (ШВА)
  Кнут Кнудсен (НОР)
  Џани Мота (ИТА)
  Тони Ромингер (ШВА)
  Јохан ван дер Велде (ХОЛ)
10   Лорен Дифо (ШВА) 5
  Урс Фројлер (ШВА)
  Паскал Ришар (ШВА)
  Џузепе Сарони (ИТА)
  Паоло Саволдели (ИТА)

Забелешки

уреди
a Од 1 март 2022 година, UCI објавил дека велосипедистите од Русија и Белорусија не можат повеќе да настапуваат во име на знамето на нивните држави поради руската инвазија на Украина.[2]

Наводи

уреди
  1. Алехандро Валверде завршил на ова издание како победник, но неговите резултати подоцна биле поништени, како последица на ретроактивната суспензија.
  2. „The UCI takes strong measures in the face of the situation in Ukraine“. UCI. 1 March 2022. Посетено на 7 April 2022.

Надворешни врски

уреди