Симон Пело

швајцарски велосипедист

Симон Пело (француски: Simon Pellaud; р. 6 ноември 1992) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа ИАМ-Екселсиор.[1]

Симон Пело
Пело на Гран При д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело имеСимон Пело
Роден6 ноември 1992(1992-11-06)(31 г.)
 Швајцарија
Висина1,79 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИАМ-Екселсиор
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011
2013
2014
Атлас Персонал (стажант)
Мака-Лока Скот
Рот-Фелт
Професионални клубови
2012
2014
2015–2016
2017-2018
2019-
Атлас Персонал-Јакро
ИАМ Сајклинг (стажант)
ИАМ Сајклинг
Тим Илуминејт
ИАМ-Екселсиор
Последна промена
2 јануари 2020

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[2]

Достигнувања уреди

2010
1. Тур де Берн јуниори
2011
7. Краен пласман Гран При Шантал Бија
2013
1.   Национален друмски првак под 23 години
3. Париз-Шони
2014
4. Ла Кот Пикард
2016
  Награда за борбеност на етапа 3 на Вуелта а Еспања
2017
10. Краен пласман Трка околу Руанда
1. Етапа 2
2018
1. Етапа 9 Трка околу Хајнан
2. Краен пласман Трка Алмати
4. Краен пласман Трка околу Романија
2019
1.   Краен пласман Тур де ла Мирабел
1.   Планински пласман Тур де Романди
1. Флеш Арденес
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Џиро дел Фурланија-Јулиска Краина
5. Тур ди Дуа
8. Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
1. Етапа 1

Наводи уреди

  1. „Simon Pellaud“. Посетено на 20 февруари 2015.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.

Надворешни врски уреди