Африканско првенство во ракомет за мажи 1983

Африканско првенство во ракомет за мажи 1983 — 5-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Каиро, Египет во периодот од 22 јули до 31 јули. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1983
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми22 – 31 јули
Екипи6
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Алжир (2. титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Египет

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лос Анџелес, САД, во 1984 година[1].

Домаќин

уреди
Египет

Квалификувани екипи

уреди

Групи

уреди
Група A Група B

  Алжир
  Египет
  Мароко
  Нигерија
  Сенегал

  Ангола
  Камерун
  Конго
  Брег на Слоновата Коска
  Тунис

Групна фаза

уреди

Сите натпревари се одиграле по (Месно време).

Група A

уреди

22 јули 1983
Египет   24 (–:–) 23   Мароко
23 јули 1983
Нигерија   (–:–)   Мароко
Алжир   17 (–:–) 14   Сенегал
24 јули 1983
Алжир   18 (–:–) 14   Мароко
Египет   (–:–)   Сенегал
26 јули 1983
Сенегал   21 (10:12) 18   Мароко
Египет   20 (9:8) 16   Нигерија
27 јули 1983
Алжир   29 (17:11) 23   Нигерија
Тунис   (–:–)   Алжир
28 јули 1983
Нигерија   24 (13:15) 32   Сенегал
Алжир   25 (11:08) 22   Египет

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Алжир 4 4 0 0 0 0 0 8
  Египет 4 3 0 1 0 0 0 6
  Сенегал 4 2 0 2 0 0 0 4
  Мароко 4 1 0 3 0 0 0 2
  Нигерија 4 0 0 4 0 0 0 0

* Забелешка:      продолжува во полуфинале

Група B

уреди

23 јули 1983
Ангола   20 (09:11) 22   Камерун
Брег на Слоновата Коска   (–:–)   Конго
24 јули 1983
Брег на Слоновата Коска   (–:–)   Камерун
Тунис   (–:–)   Конго
26 јули 1983
Конго   23 (8:9) 16   Камерун
Тунис   22 (10:10) 20   Ангола
27 јули 1983
Тунис   21 (11:10) 17   Камерун
Брег на Слоновата Коска   27 (10:11) 25   Ангола
28 јули 1983
Ангола   17 (10:12) 17   Конго
Брег на Слоновата Коска   18 (09:10) 28   Тунис

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Конго 4 3 1 0 0 0 0 7
  Тунис 4 3 0 1 0 0 0 6
  Камерун 4 2 0 2 0 0 0 4
  Брег на Слоновата Коска 4 1 0 3 0 0 0 2
  Ангола 4 0 1 0 0 0 0 1

* Забелешка:      продолжува во полуфинале

Финална фаза

уреди

Полуфинале

уреди
29 јули 1983
Алжир   19 (–:–) 17   Тунис
Конго   (–:–)   Египет

Натпревар за 3 место

уреди
30 јули 1983 Тунис   29–24   Египет Каиро

Финале

уреди
31 јули 1983 Алжир   25 – 24   Конго Каиро

Табела

уреди
Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Екипата се квалификува за Светското првенство во 1985
Место Екипа
    Алжир
    Конго
    Тунис
4   Египет
5   Камерун
6   Сенегал

Наводи

уреди
  1. „Men Handball V Africa Championship 1981 Egypt“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.