Африканско првенство во ракомет за мажи

Африканско првенство во ракомет за мажи — официјален натпревар за сениорски национални ракометни репрезентации на Африка, кој се одржува на секои две години. Покрај прогласување на најдобрите репрезентации, турнирот служи и како квалификациски турнир за Олимписките игри и за Светското првенство во ракомет. За првпат турнирот бил одржан во 1974 година, и денес претставува најстарото континентално ракометно натпреварување. Актуелен шампион е Тунис, кој победил на турнирот во 2018 година во Габон.

Податотека:CAHB (logo).png
СпортРакомет
Основана1974
Број на екипи12
ДржаваCAHB (Африка)
Тековен првак Тунис (10 титули)
Најмногу титули Тунис (10 титули)

Само три земји успеале да го освојат турнирот. Тунис, кој бил и победник на првото издание, го држи рекордот по освоени титули, 10 на број, по кое следува Алжир со 7 титули и Египет со 6 титули.

Податоци

уреди
Година Домаќин Финале Натпревар за 3 место
Шампион Резултат Финалист Трето место Резултат Четврто место
1974
Детално
 
Тунис
 
Тунис
n/a  
Камерун
 
Сенегал
n/a  
Того
1976
Детално
 
Алжир
 
Тунис
n1  
Алжир
 
Камерун
n1  
Того
1979
Детално
 
Република Конго
 
Тунис
21–17  
Египет
 
Алжир
26–24  
Конго
1981
Детално
 
Тунис
 
Алжир
30–25  
Брег на Слоновата Коска
 
Тунис
 
Египет
1983
Детално
 
Египет
 
Алжир
25–24  
Конго
 
Тунис
29–24  
Египет
1985
Детално
 
Ангола
 
Алжир
23–17  
Тунис
 
Конго
 
Египет
1987
Детално
 
Мароко
 
Алжир
22–16  
Египет
 
Тунис
 
Конго
1989
Детално
 
Алжир
 
Алжир
18–17 [[File:{{{flag alias-1959}}}|30x27px|border |alt=|link=]]
Египет
 
Тунис
 
Конго
1991
Детално
 
Египет
 
Египет
n/a  
Алжир
 
Тунис
n/a  
Мароко
1992
Детално
 
Брег на Слонова Коска
 
Египет
26–24  
Тунис
 
Алжир
28–16  
Заир
1994
Детално
 
Тунис
 
Тунис
18–16  
Алжир
 
Египет
 
Мароко
1996
Детално
 
Бенин
 
Алжир
21–19 (продолжение)  
Тунис
 
Египет
28–21  
Мароко
1998
Детално
 
Јужна Африка
 
Тунис
22–19  
Алжир
 
Египет
35–26  
Нигерија
2000
Детално
 
Алжир
 
Египет
n/a  
Алжир
 
Тунис
n/a  
Мароко
2002
Детално
 
Мароко
 
Тунис
25–19  
Алжир
 
Египет
35–25  
Мароко
2004
Детално
 
Египет
 
Египет
31–28  
Тунис
 
Ангола
31–30  
Алжир
2006
Детално
 
Тунис
 
Тунис
26–21  
Египет
 
Мароко
26–25  
Ангола
2008
Детално
 
Ангола
 
Египет
27–25  
Тунис
 
Алжир
23–20  
Ангола
2010
Детално
 
Египет
 
Тунис
24–21  
Египет
 
Алжир
30–22  
DR Congo
2012
Детално
 
Мароко
 
Тунис
23–20  
Алжир
 
Египет
29–15  
Мароко
2014
Детално
 
Алжир
 
Алжир
25–21  
Тунис
 
Египет
31–24  
Ангола
2016
Детално
 
Египет
 
Египет
21–19  
Тунис
 
Ангола
25–19  
Алжир
2018
Детално
 
Габон
 
Тунис
26–24  
Египет
 
Ангола
29–26  
Мароко
2020
Детално
 
Тунис
Иден настан Иден настан
2022
Детално
 
Мароко
Иден настан Иден настан
2024
Детално
 
Алжир
Иден настан Иден настан
^n1 Египет бил на двапати дисквалификуван.
^n/a Одлучено според Бергеров систем.

Податоци по нација

уреди
МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1  Тунис107623
2  Алжир77418
3  Египет66618
4  Камерун0112
  Конго0112
6  Брег на Слоновата Коска0101
7  Ангола0033
8  Мароко0011
  Сенегал0011
Вкупно23232369

Учесници

уреди
Легенда
  • 1 – Шампион
  • 2 – Финалист
  • 3 – Трето место
  • 4 – Четврто место

  • Q — Квалификуван за следниот турнир
  •  ••  — Квалификуван, но се повлекол
  •  •  — Неквалификуван
  •  ×  — Не влегол/се повлекол од првенството
  •  ××  — Дисквалификуван/Казнет
  •    — Домаќин

Team  
1974
(5)
 
1976
(7)
 
1979
(8)
 
1981
(8)
 
1983
(6)
 
1985
(6)
 
1987
(7)
 
1989
(7)
 
1991
(7)
 
1992
(8)
 
1994
(10)
 
1996
(10)
 
1998
(10)
 
2000
(7)
 
2002
(12)
 
2004
(11)
 
2006
(11)
 
2008
(8)
 
2010
(12)
 
2012
(12)
 
2014
(12)
 
2016
(12)
 
2018
(10)
 
2020
(17)
Years
  Алжир × 2-ро 3-то 1-во 1-во 1-во 1-во 1-во 2-ро 3-то 2-ро 1-во 2-ро 2-ро 2-ро 4-то 5-то 3-то 3-то 2-ро 1-во 4-то 6-то Q 23
  Ангола 5-то 5-то 5-то 7-мо 7-мо 8-мо 6-то 3-то 4-то 4-то 5-то 6-то 4-то 3-то 3-то Q 16
  Бенин 9-то 1
  Буркина Фасо 12th 1
  Камерун 2-ро 3-то 5-то 7-мо 9-то 5-то 5-то 9-то 7-мо 10-то 7-мо 5-то 5-то 9-то Q 15
  Зелен ’Рт Q 1
  Central African Rep. 5-то 1
  Конго 4-то 7-мо 2-ро 3-то 4-то 4-то 7-мо 5-то 6-то 6-то 5-то 11-то 10-то 6-то 8-мо 9-то 7-мо 8-мо 7-мо Q 20
  ДР Конго × × × × × × × × × 4-то 7-мо 8-мо 8-мо 11-то 5-то 4-то 8-мо 10-то 7-мо 8-мо Q 12
  Џибути 8-мо 10-то 2
  Египет ×× 2-ро 4-то 4-то 4-то 2-ро 2-ро 1-во 1-во 3-то 3-то 3-то 1-во 3-то 1-во 2-ро 1-во 2-ро 3-то 3-то 1-во 2-ро Q 22
  Габон × × × × × × × × × × × 6-то 12th 8-мо 9-то 11-то 9-то 11-то 5-то Q 9
  Гана 8-мо 1
  Гвинеја 8-мо Q 2
  Брег на Слоновата Коска 6-то 7-мо 2-ро 6-то 6-то 6-то 6-то 5-то 5-то 6-то 8-мо 7-мо 10-то 7-мо 12th 10-то Q 17
  Кенија 9-то 12th Q 3
  Либија × × × × × × × × × × × 11-то 11-то 12th 9-то Q 5
  Мароко 5-то 5-то 4-то 7-мо 4-то 4-то 5-то 4-то 4-то 6-то 3-то 8-мо 6-то 4-то 6-то 6-то 4-то Q 18
  Нигерија × × 8-мо 6-то × × × × × × × 5-то 4-то 7-мо 10-то 6-то 7-мо 11-то 10-то 10-то Q 12
  Сенегал 3-то 5-то 6-то 6-то 9-то 9-то 7-мо 5-то 8-мо Q 10
  Јужна Африка 10-то 1
  Того 4-то 4-то 6-то 7-мо 10-то 5
  Тунис 1-во 1-во 1-во 3-то 3-то 2-ро 3-то 3-то 3-то 2-ро 1-во 2-ро 1-во 3-то 1-во 2-ро 1-во 2-ро 1-во 1-во 2-ро 2-ро 1-во Q 25
  Замбија Q 1

Надворешни врски

уреди