Светско првенство во ракомет за мажи 1982

Светско првенство во ракомет за мажи 1982 — 10-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Западна Германија. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за мажи 1982
Податоци за турнирот
Домаќини Западна Германија
Екипи16
Конечен исход
Првак СССР
Второпласиран Југославија
Третопласиран Полска
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари54
Дадени голови2324 (43.04 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на СССР, победувајќи ја Југославија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Полска.

Екипи

уреди
Група A Група B Група C Група D
  Чехословачка   Алжир   Источна Германија   Куба
  Кувајт   Унгарија   Јапонија   Данска
  СССР   Шпанија   Полска   Романија
  Западна Германија   Шведска   Швајцарија   Југославија

Прва фаза

уреди
Продолжува во втора фаза

Група A

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  СССР 3 3 0 0 99 52 +47 6
  Западна Германија 3 2 0 1 59 52 +7 4
  Чехословачка 3 1 0 2 68 62 +6 2
  Кувајт 3 0 0 3 41 101 -60 0

Група B

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Шпанија 3 2 1 0 62 55 +7 5
  Унгарија 3 1 2 0 70 60 +10 4
  Шведска 3 1 1 1 71 58 +13 3
  Алжир 3 0 0 3 50 80 -30 0

Група C

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Источна Германија 3 2 1 0 63 51 +12 5
  Полска 3 2 1 0 63 53 +10 5
  Швајцарија 3 1 0 2 47 47 0 2
  Јапонија 3 0 0 3 52 74 -22 0

Група D

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Југославија 3 2 0 1 78 61 +17 4
  Романија 3 2 0 1 75 66 +9 4
  Данска 3 2 0 1 65 59 +6 4
  Куба 3 0 0 3 68 100 -32 0

Втора фаза

уреди
Продолжува во финале
Продолжува во натпревар за 3 место

Група 1

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  СССР 5 5 0 0 130 85 +45 10
  Полска 5 2 1 2 97 102 -5 5
  Источна Германија 5 2 1 2 92 98 -6 5
  Западна Германија 5 2 1 2 85 94 -9 5
  Чехословачка 5 1 1 3 99 112 -13 3
  Швајцарија 5 0 2 3 76 88 -12 2

Група 2

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Југославија 5 3 1 1 118 104 +14 7
  Данска 5 3 1 1 100 9 +1 7
  Романија 5 3 0 2 116 105 +11 6
  Шпанија 5 2 1 2 112 111 +1 5
  Унгарија 5 0 4 1 98 103 -5 4
  Шведска 5 0 1 4 103 125 -22 1

резултати

уреди

3-4 место

уреди
Дата Сала Натпревар
07.03.1982 Дортмунд   Полска 23 - 22   Данска

Финале

уреди
Дата Сала Натпревар
07.03.1982 Дортмунд   СССР 30 - 27   Југославија

Табела

уреди
    СССР
    Југославија
    Полска
4   Данска
5   Романија
6   Источна Германија
7   Западна Германија
8   Шпанија
9   Унгарија
10   Чехословачка
11   Шведска
12   Швајцарија
13   Куба
14   Јапонија
15   Кувајт
16   Алжир
Се квалификува за Летните олимписки игри 1984
Се квалификува за Летната универзијада 1983
Се квалификува за Олимпискиот квалификационен турнир

Извор: Меѓународна ракометна федерација[мртва врска]