Африканско првенство во ракомет за мажи 2012

Африканско првенство во ракомет за мажи 2012 — 20-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Рабат и Сале во Мароко, во периодот од 11 јануари до 20 јануари. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
Датуми11–20 January
Екипи12
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Тунис (9. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Мароко
Статистикa за турнирот
Натпревари44
Дадени голови2173 (49.39 по натпр.)
Најдобар стрелецКамерун Вилијам Фанкоа
Најдобар играчМароко Суфџан Саџад

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лондон, во 2012 година.

Домаќини уреди

Рабат Рабат
Сала Мулај Абделах Сала Ибн Јасин
Капацитет: 10,000 Капацитет: 5,000
   
Сале
Спортска сала Сале
Капацитет: 2,000
 

Екипи уреди

Група A Група B

  Тунис
  DR Congo
  Мароко
  Габон
  Конго
  Сенегал

  Египет
  Алжир
  Ангола
  Камерун
  Брег на Слоновата Коска
  Буркина Фасо

Прва фаза уреди

Ждрепката била извршена на 24 септември 2011 година во Казабланка, Мароко.[1]

Група A уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 5 5 0 0 155 92 +63 10
0   Мароко 5 4 0 1 128 117 +11 8
0   DR Congo 5 3 0 2 123 127 −4 6
0   Сенегал 5 2 0 3 134 132 +2 4
0   Конго 5 1 0 4 110 148 −38 2
0   Габон 5 0 0 5 108 140 −32 0
11 јануари 2012
11:00
DR Congo   26 – 21   Сенегал Сала Мулај Абделах, Рабат
(9–13)


17:00
Тунис   35 – 18   Габон Сала Ибн Јасин, Рабат
(18–9)
  3×    2× 


20:30
Мароко   28 – 24   Конго Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–10)

12 јануари 2012
15:00
Габон   20 – 25   DR Congo Сала Мулај Абделах, Рабат
(14–11)


17:00
Сенегал   26 – 31   Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–12)


20:00
Конго   15 – 32   Тунис Сала Ибн Јасин, Рабат
(5–17)
  3×    3× 

13 јануари 2012
15:00
Габон   20 – 21   Конго Сала Мулај Абделах, Рабат
(9–9)


17:00
Тунис   30 – 21   Сенегал Сала Ибн Јасин, Рабат
(16–9)
  1×    2× 


20:00
DR Congo   17 – 25   Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(5–9)

15 јануари 2012
11:00
DR Congo   35 – 31   Конго Сала Мулај Абделах, Рабат


13:00
Сенегал   33 – 26   Габон Сала Мулај Абделах, Рабат
(16–14)


20:00
Мароко   18 – 26   Тунис Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–13)
  3×    3× 

16 јануари 2012
11:00
Конго   19 – 33   Сенегал Сала Мулај Абделах, Рабат
(9–19)


15:00
Мароко   26 – 24   Габон Сала Ибн Јасин, Рабат
(17–11)


17:00
Тунис   32 – 20   DR Congo Сала Ибн Јасин, Рабат
(17–11)
  2×    3× 

Група B уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 5 4 1 0 154 101 +53 9
0   Алжир 5 4 1 0 149 103 +46 9
0   Ангола 5 3 0 2 118 93 +25 6
0   Камерун 5 2 0 3 119 118 +1 4
0   Брег на Слоновата Коска 5 1 0 4 112 146 −34 2
0   Буркина Фасо 5 0 0 5 69 160 −91 0
11 јануари 2012
13:00
Египет   25 – 14   Камерун Сала Ибн Јасин, Рабат
(13–8)


15:00
Ангола   27 – 17   Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале, Сале
(11–6)


15:00
Алжир   33 – 16   Буркина Фасо Сала Ибн Јасин, Рабат
(18–10)

12 јануари 2012
13:00
Брег на Слоновата Коска   21 – 40   Египет Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–19)


13:00
Буркина Фасо   7 – 30   Ангола Сала Мулај Абделах, Рабат
(2–15)


15:00
Камерун   18 – 27   Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(8–14)

13 јануари 2012
11:00
Камерун   32 – 19   Брег на Слоновата Коска Сала Мулај Абделах, Рабат
(17–9)


13:00
Египет   32 – 18   Буркина Фасо Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–8)


15:00
Алжир   21 – 15   Ангола Сала Ибн Јасин, Рабат
(11–6)

15 јануари 2012
11:00
Буркина Фасо   15 – 30   Камерун Спортска сала Сале, Сале
(7–19)


15:00
Алжир   34 – 20   Брег на Слоновата Коска Сала Ибн Јасин, Рабат
(19–9)


17:00
Ангола   14 – 23   Египет Сала Ибн Јасин, Рабат
(8–10)

16 јануари 2012
15:00
Ангола   32 – 25   Камерун Спортска сала Сале, Сале
(21–16)


19:00
Брег на Слоновата Коска   35 – 13   Буркина Фасо Сала Мулај Абделах, Рабат
(16–6)


20:00
Египет   34 – 34   Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(20–16)

Втора фаза уреди

Пласман уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 јануари        
   Тунис  26
19 јануари
   Камерун  17  
   Тунис  28
17 јануари
     Мароко  16  
   Мароко  24
20 јануари
   Ангола  22  
   Тунис  23
17 јануари
     Алжир  20
   Алжир  33
19 јануари
   DR Congo  31  
   Алжир  26 Трето место
17 јануари
     Египет  25  
   Сенегал  19    Мароко  15
   Египет  31      Египет  29
20 јануари


5–8 место
  Полуфинале 5 место
             
18 јануари
   Камерун 23  
   Ангола 24  
 
19 јануари
       Ангола 27
     Сенегал 28
7 место
18 јануари 19 јануари
   DR Congo 32    Камерун  29
   Сенегал 33      DR Congo  25

Четвртфинале уреди

17 јануари 2012
12:00
Египет   31 – 19   Сенегал Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–8)

17 јануари 2012
14:30
DR Congo   31 – 33   Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–14)

17 јануари 2012
17:00
Тунис   26 – 17   Камерун Сала Ибн Јасин, Рабат
(11–7)
  3×    3×  1× 

17 јануари 2012
20:00
Ангола   22 – 24   Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(11–11)

5–8 место уреди

18 јануари 2012
09:00
Камерун   23 – 24   Ангола Спортска сала Сале, Сале
(8–13)

18 јануари 2012
11:00
DR Congo   32 – 33   Сенегал Спортска сала Сале, Сале
(15–14)

Полуфинале уреди

19 јануари 2012
17:00
Египет   25 – 26   Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(14–12)

19 јануари 2012
20:00
Тунис   28 – 16   Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–7)
  3×    3× 

11 место уреди

17 јануари 2012
11:00
Габон   26 – 20   Буркина Фасо Спортска сала Сале, Сале
(13–5)

9 место уреди

17 јануари 2012
13:00
Конго   31 – 20   Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале, Сале
(18–10)

7 место уреди

19 јануари 2012
13:00
Камерун   29 – 25   DR Congo Спортска сала Сале, Сале
(13–15)

5 место уреди

19 јануари 2012
17:00
Ангола   27 – 28   Сенегал Спортска сала Сале, Сале

3 место уреди

20 јануари 2012
17:00
Египет   29 – 15   Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(16–5)
  3×    3× 

Финале уреди

20 јануари 2012
20:00
Алжир   20 – 23   Тунис Сала Ибн Јасин, Рабат
(6–12)
  2×    3× 

Табела уреди

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа Рекорд
    Тунис 8–0–0
    Алжир 6–1–1
    Египет 6–1–1
4   Мароко 5–0–3
5   Сенегал 4–0–4
6   Ангола 4–0–4
7   Камерун 3–0–5
8   DR Congo 3–0–5
9   Конго 2–0–4
10   Брег на Слоновата Коска 1–0–5
11   Габон 1–0–5
12   Буркина Фасо 0–0–6

Медалисти уреди

 Шампион 
 
Тунис
9-та титула
Најдобар играч
  Суфјан Сајад

Наводи уреди

  1. „Results of the draw : 20th Africa Nations Cup for Seniors 2012“. cahbonline.info. 24 септември 2011. Архивирано од изворникот на 28 октомври 2011. Посетено на 24 септември 2011.

Надворешни врски уреди