Светско првенство во ракомет за мажи 2015

Светско првенство во ракомет за мажи 2015 — 24. светско првенство во ракомет за мажи организирано од Меѓународната ракометна федерација (МРФ, IHF). Првенството се одржало во Катар, од 15 јануари до 1 февруари 2015 година. Катарската кандидатура била избрана во конкуренција со Норвешка, Полска и Франција, на гласањето на советот на МРФ, одржано на 27 јануари 2011 година, во Малме, Шведска.[1] Ова е вторпат Светското првенство да биде одржано на Блискиот Исток, по првенството во Египет во 1999 година.

Светско првенство во ракомет за мажи 2015
Податоци за турнирот
Домаќини Катар
Датуми15 јануари – 1 февруари
Екипи24 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Статистикa за турнирот
Натпревари84
Дадени голови4592 (54.67 по натпр.)
Гледачи277.700 (3.306 по натпр.)
Најдобар стрелецСловенија Драган Гаиќ
(68 гола)

Сали

уреди

Натпреварите на првенството се одржуваат во Доха и во новосоздадениот град Лусаил.

За потребите на Светското првенство биле изградени три нови сали:

Лусаил Доха
Спортска арена Лусаил Арена Али бин Хамад ел-Атија Ракометна спортска сала Духаил
Капацитет: 15.300 Капацитет: 7.700 Капацитет: 5.500
 

Квалификации

уреди

На првенството учествувале 24 репрезентации. Катар, како домаќин и Шпанија, како светски првак, биле автоматски квалификувани, со што останале 22 слободни места за најдобрите репрезентации од секој континентален турнир и победниците на дополнителните европски квалификации.

Со одлука на Меѓународната ракометна федерација, на 8 јули 2014 година, местото наменето за земја од Океанија било поништено врз основа на тоа дека Океанија нема континентална конфедерација. Претходно, државната репрезентација на Австралија се квалификувала на првенството во 2014 година, но, наместо неа, со специјална покана, за учество на Светското првенство во Катар била повикана земјата со највисок рангирање од претходното светско првенство (Германија), а која не обезбедила место за првенството во Катар.[2] Подоцна, уште пред почетокот на СП настанале проблеми, откако репрезентациите на Бахреин и на Обединетите Арапски Емирати на 7 ноември 2014 година го откажале учеството на првенството, при што двете репрезентации, како причина за отказот ги навеле политичките судири.[3][4][5] Како нивни замени биле избрани Исланд и Саудиска Арабија.[6]

Натпреварување Датуми Слободни места Квалификувани
Домаќин 27 јануари 2011 1   Катар
Светски првак 2013 11–27 јануари 2013 1   Шпанија
Африканско првенство во ракомет за мажи 2014 16–25 јануари 2014 3   Алжир
  Египет
  Тунис
Европско првенство во ракомет за мажи 2014 12–26 јануари 2014 3   Хрватска
  Данска
  Франција
Азиско првенство во ракомет за мажи 2014 24 јануари–4 февруари 2014 3   Бахреин[4]
  Иран
  ОАР[5]
Океанско првенство во ракомет за мажи 2014 25–26 април 2014 1   Австралија[2]
Европски квалификации 7–15 јуни 2014 9   Австрија
  Белорусија
  Босна и Херцеговина
  Чешка
  Македонија
  Полска
  Русија
  Словенија
  Шведска
Панамериканско првенство во ракомет за мажи 2014 23–29 јуни 2014 3   Аргентина
  Бразил
  Чиле
Специјални покани 8 јули 2014 1   Германија[2]
Специјални покани 21 ноември 2014 2   Исланд[6]
  Саудиска Арабија[6]

Квалификувани репрезентации

уреди
Држава Квалификувана како Квалификувана на Минати настапи1, 2
  Катар 00домаќин 27 јануари 2011 4 (2003, 2005, 2007, 2013)
  Шпанија 01светски првак 27 јануари 2013 17 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Франција финалист на Европското првенство 2014 22 јануари 2014 19 (1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Данска финалист на Европското првенство 2014 22 јануари 2014 20 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Хрватска четврта на Европското првенство 2014 22 јануари 2014 10 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Алжир финалист на Африканското првенство 2014 24 јануари 2014 13 (1974, 1982, 1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013)
  Тунис финалист на Африканското првенство 2014 24 јануари 2014 11 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Египет Трето место на Африканското првенство 2014 25 јануари 2014 12 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Бахреин[4] финалист на Азиското првенство 2014 1 февруари 2014 1 (2011)
  Иран полуфиналист на Азиското првенство 2014 2 февруари 2014 0 (прв настап)
  ОАР[5] полуфиналист на Азиското првенство 2014 3 февруари 2014 0 (прв настап)
  Австралија[2] победник на Океанското првенство 2014 26 април 2014 7 (1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Чешка европски квалификации 14 јуни 2014 5 (1995, 1997, 2001, 2005, 2007)
  Русија европски квалификации 14 јуни 2014 10 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013)
  Австрија европски квалификации 14 јуни 2014 4 (1938, 1958, 1993, 2011)
  Полска европски квалификации 14 јуни 2014 13 (1958, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Шведска европски квалификации 15 јуни 2014 21 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011)
  Белорусија европски квалификации 15 јуни 2014 2 (1995, 2013)
  Словенија европски квалификации 15 јуни 2014 6 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013)
  Босна и Херцеговина европски квалификации 15 јуни 2014 0 (прв настап)
  Македонија европски квалификации 15 јуни 2014 3 (1999, 2009, 2013)
  Аргентина финалист на Панамериканското првенство 2014 28 јуни 2014 9 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Бразил финалист на Панамериканското првенство 2014 28 јуни 2014 11 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Чиле трето место на Панамериканското првенство 2014 29 јуни 2014 2 (2011, 2013)
  Германија[2] специјална покана 8 јули 2014 21 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Саудиска Арабија[6] специјална покана 21 ноември 2014 6 (1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013)
  Исланд[6] специјална покана 21 ноември 2014 17 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013)
1 Задебеленото го означува првакот за таа година
2 Закосеното ја означува земјата-домаќин за таа година

Ждрепка

уреди

Ждрепката била одржана на 20 јули 2014 година во Доха, Катар.[7][8]

Шеширите во кои биле расподелени земјите биле објавени на 11 јули 2014 година.[9]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

Судии

уреди

Вкупно биле избрани 18 судиски двојки за првенството:[10]

Судии
  Бразил Жезус Менезес
Рожеро Пинто
  Хрватска Матија Губица
Борис Милошевиќ
  Чешка Вацлав Хорачек
Јиржи Новотни
  Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен
  Египет Мохамед Рашед
Тамер Ел-Сајед
  Франција Лорен Ревере
Стеван Пишон
  Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг
  Јапонија Кијоши Хизаки
Томоказу Икебучи
  Литванија Миндаугас Гателис
Ваидас Мажеика

Судии
  Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
  Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Фонсека
  Катар Салех Бамутреф
Мансур ел-Суваиди
  Србија Ненад Николиќ
Душан Стојковиќ
  Словенија Ненад Крстиќ
Петер Љубич
  Јужна Кореја Ко Бон-ок
Ле Се-ок
  Шпанија Оскар Лопес
Анхел Рамирес
  Шведска Михаел Јохансон
Јасмин Клико
  Тунис Самир Кричене
Самир Махлуф

Групна фаза

уреди

Распоредот на натпреварите бил објавен на 21 август 2014 година.[11][12] Нов распоред бил објавен на 12 декември 2014 година.[13][14] Првите четири екипи од секоја продолжуваат во следната елиминациска фаза.

Екипи кои продолжиле во елиминациската фаза
Екипи кои не продолжиле во елиминациската фаза

Сите времиња се по средноевропско време (UTC+1).

Група А

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Шпанија 5 5 0 0 162 127 +35 10
0   Катар 5 4 0 1 137 122 +15 8
0   Словенија 5 3 0 2 160 145 +15 6
0   Бразил 5 2 0 3 146 143 +3 4
0   Белорусија 5 1 0 4 147 155 −8 2
0   Чиле 5 0 0 5 104 164 −60 0
15 јануари 2015
18:30
Катар   28–23   Бразил Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 11.500
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Марковиќ, Хасаб Ала 6 (15–12) Шуфа 6
  3×  Извештај   3×  1× 
16 јануари 2015
15:00
Шпанија   38–33   Белорусија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1.200
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Македа, Агинагалде 6 (21–17) Цитов 5
  3×  Извештај   3×  2× 
16 јануари 2015
15:00
Словенија   36–23   Чиле Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Рашед, Ел Сајед (ЕГИ)
Гаиќ 9 (16–14) Салинас 10
  3×  Извештај   1× 

17 јануари 2015
15:00
Бразил   27–29   Шпанија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 800
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Рибеиро, Толедо 5 (14–15) Кањелјас 9
  4×  Извештај   3× 
17 јануари 2015
15:00
Белорусија   29–34   Словенија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 4.000
Судии: Крихен, Махлуф (ТУН)
Рутенка 6 (8–17) Гаиќ 15
  3×  Извештај   4× 
17 јануари 2015
17:00
Чиле   20–27   Катар Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 4.500
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Онето 5 (9–15) Марковиќ 11
  3×  Извештај   3× 

19 јануари 2015
15:00
Шпанија   37–16   Чиле Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ле, Ко (КОР)
Ривера 7 (14–7) Араја, Фрелих 3
  3×  Извештај   4× 
19 јануари 2015
15:00
Белорусија   29–34   Бразил Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.000
Судии: Рашед, Ел-Сајед (ЕГИ)
тројца играчи 6 (12–16) Рибеиро 9
  3×  Извештај   4× 
19 јануари 2015
17:00
Словенија   28–31   Катар Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.500
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Доленец 8 (15–18) Капоте 12
  3×  Извештај   4× 

21 јануари 2015
15:00
Словенија   35–32   Бразил Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Гаиќ 12 (19–18) Рибеиро 7
  2×  Извештај   3× 
21 јануари 2015
15:00
Чиле   23–34   Белорусија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 800
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Салинас 6 (11-14) Пукоуски, С. Рутенка 8
  2×  Извештај   3× 
21 јануари 2015
17:00
Катар   25–28   Шпанија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 12.400
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Марковиќ 10 (10–8) Ривера 7
  2×  Извештај   3× 

23 јануари 2015
15:00
Бразил   30–22   Чиле Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 2,500
Судии: Кричен, Маклуф (ТУН)
Пачеко 7 (12–13) пет играчи 3
  1×  Извештај   4×  1× 
23 јануари 2015
15:00
Шпанија   30–26   Словенија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Ривера 6 (14–10) четворица играчи 4
  3×  1×  Извештај   3× 
23 јануари 2015
17:00
Катар   26–22   Белорусија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 10,000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Жарко Марковиќ 9 (7–12) Рутенка 7
  2×  Извештај   4× 

Група Б

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Хрватска 5 5 0 0 158 124 +34 10
0   Македонија 5 4 0 1 153 138 +15 8
0   Австрија 5 2 1 2 147 140 +7 5
0   Тунис 5 2 1 2 132 133 −1 5
0   Босна и Херцеговина 5 1 0 4 118 128 −10 2
0   Иран 5 0 0 5 127 172 −45 0
16 јануари 2015
13:00
Босна и Херцеговина   30–25   Иран Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.000
Судии: Ко, Ли (КОР)
Челица 6 (12–16) Естеки 7
  3×  Извештај   4× 
16 јануари 2015
15:00
Македонија   33–25   Тунис Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 5.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Лазаров 10 (18–14) Теј 6
  3×  Извештај   3× 
16 јануари 2015
17:00
Хрватска   32-30   Австрија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 750
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Чупиќ 11 (16-13) Силаѓи, Вебер 7
  3×  Извештај   4×  1× 

17 јануари 2015
17:00
Тунис   25–28   Хрватска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 4.000
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Банур 9 (13–14) Чупиќ 8
  3×  Извештај   3× 
17 јануари 2015
17:00
Иран   31–33   Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Естеки 9 (17–19) Лазаров 9
  4×  Извештај   2× 
17 јануари 2015
19:00
Австрија   23–21   Босна и Херцеговина Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Силаѓи, Вебер 4 (11–12) Малиновиќ 6
  3×  Извештај   4×  1× 

19 јануари 2015
17:00
Босна и Херцеговина   22–25   Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Буриќ, Малиновиќ 4 (11–13) Манасков 6
  2×  Извештај   3×  1× 
19 јануари 2015
17:00
Хрватска   41–22   Иран Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Гејпел, Хелбиг (ГЕР)
Хорват 12 (19–13) С. Естеки 6
  2×  Извештај   1× 
19 јануари 2015
19:00
Австрија   25-25   Тунис Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 4.500
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Вебер 9 (14-15) Теџ, Санаи 5
  3×  Извештај   3× 

21 јануари 2015
15:00
Иран   26–38   Австрија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 500
Судии: Рашед, Ел-Саед (ЕГИ)
С. Естеки 7 (13–18) Сантос 8
  1×  Извештај   3× 
21 јануари 2015
17:00
Босна и Херцеговина   24–27   Тунис Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 5.500
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Малиновиќ 5 (14–15) Боуганми 7
  4×  Извештај   3× 
21 јануари 2015
17:00
Македонија   26–29   Хрватска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
К. Лазаров 7 (14–15) Чупиќ 9
  4×  Report   4× 

23 јануари 2015
15:00
Тунис   30–23   Иран Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 4,500
Судии: Клико, Јохансон (ШВЕ)
Туати 7 (12–12) Карамијан 4
  4×  Извештај   1× 
23 јануари 2015
17:00
Македонија   36–31   Австрија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1,000
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
К. Лазаров 9 (16–16) Роберт Вебер 8
  2×  Извештај   2×  1× 
23 јануари 2015
17:00
Хрватска   28–21   Босна и Херцеговина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 800
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Карачиќ 6 (17–8) Торомановиќ 7
  3×  Извештај   2×  1× 

Група Ц

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Франција 5 4 1 0 143 128 +15 9
0   Шведска 5 3 1 1 137 109 +28 7
0   Исланд 5 2 1 2 127 135 −8 5
0   Египет 5 2 1 2 135 125 +10 5
0   Чешка 5 2 0 3 145 138 +7 4
0   Алжир 5 0 0 5 109 161 −52 0
16 јануари 2015
17:00
Алжир   20−34   Египет Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 5.500
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Кабаше 6 (9−17) Иса 5
  3×  Извештај   3× 
16 јануари 2015
19:00
Франција   30−27   Чешка Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1.800
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Гигу, Карабатиќ 7 (16−9) Хорак 8
  2×  Извештај 10×  3×  1× 
16 јануари 2015
19:00
Шведска   24−16   Исланд Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Екберг 7 (12−7) Атласон 5
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2015
17:00
Исланд   32–24   Алжир Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Сигурдсон 8 (12–13) Беркус 5
  3×  1×  Извештај   4× 
18 јануари 2015
19:00
Чешка   22–36   Шведска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Бабак, Собол 5 (10–19) Андерсон 10
  3×  1×  Извештај   3× 
18 јануари 2015
19:00
Египет   24–28   Франција Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 4.500
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Амер 5 (11–14) Карабатиќ 6
10×  3×  Извештај   3× 

20 јануари 2015
17:00
Чешка   24–27   Египет Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 6.500
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Хрстка 5 (10–13) Ел-Ахмар 5
  3×  Извештај   3× 
20 јануари 2015
19:00
Франција   26–26   Исланд Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 2.500
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Карабатиќ 6 (12–14) Халгримсон, Палмарсон 5
  3×  1×  Извештај   4× 
20 јануари 2015
19:00
Шведска   27–19   Алжир Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Келман 6 (15–6) Дауд 6
  3×  1×  Извештај   3× 

22 јануари 2015
17:00
Шведска   25–25   Египет Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 7.000
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Екберг 10 (10–10) Ел-Ахмар 9
  3×  Извештај   3×  1× 
22 јануари 2015
19:00
Исланд   25–36   Чешка Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ле, Ко (КОР)
Гудјонсон 5 (11–21) Јиха 11
  2×  Извештај   3× 
22 јануари 2015
19:00
Алжир   26–32   Франција Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Беркус 11 (12–19) Гигу 7
  3×  Извештај   3× 

24 јануари 2015
17:00
Египет   25–28   Исланд Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 5.500
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Иса, Радван 5 (10–15) Сигурдсон 13
  3×  Извештај   2× 
24 јануари 2015
19:00
Алжир   20–36   Чешка Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Дауд, Хамуд 5 (10–21) Јиха 7
  3×  Извештај   3× 
24 јануари 2015
19:00
Франција   27–25   Шведска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 3.000
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Жоли 9 (11–12) Келман 8
  4×  1×  Извештај   3× 

Група Д

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Германија 5 4 1 0 150 124 +26 9
0   Данска 5 3 2 0 154 127 +27 8
0   Полска 5 3 0 2 135 121 +14 6
0   Аргентина 5 2 1 2 132 123 +9 5
0   Русија 5 1 0 4 133 131 +2 2
0   Саудиска Арабија 5 0 0 5 87 165 −78 0
16 јануари 2015
13:00
Русија   27–17   Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Житников, Деревен 4 (17–9) ел-Ханаби, ел-Абас 4
  2×  1×  Извештај   4× 
16 јануари 2015
17:00
Полска   26−29   Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Лијевски 7 (13−17) Вајнхолд 9
  4×  Извештај   3× 
16 јануари 2015
19:00
Данска   24−24   Аргентина Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 1.000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Егерт 5 (13−8) Писаро 8
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2015
17:00
Аргентина   23–24   Полска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 3.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
тројца играчи 5 (12–11) тројца играчи 5
  3×  1×  Извештај   4× 
18 јануари 2015
17:00
Германија   27–26   Русија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 600
Судии: Клико, Јохансон (ШВЕ)
Генсхајмер 9 (9–13) Игропуло 6
  3×  Извештај   4× 
18 јануари 2015
19:00
Саудиска Арабија   18–38   Данска Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 600
Судии: Рашед, Ел-Сајед (ЕГИ)
Ел-Џанаби, Ел-Салем 4 (6–20) Х. Тофт Хансен 8
  2×  Извештај   3× 

20 јануари 2015
17:00
Полска   26–25   Русија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 1.000
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
Ројевски 6 (12–13) Шишкарев 7
  3×  Извештај   2× 
20 јануари 2015
17:00
Аргентина   32–20   Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Кричен, Маклуф (ТУН)
Пицаро 7 (13–11) Ел-Џанаби 5
  4×  Извештај 12×  3×  2× 
20 јануари 2015
19:00
Данска   30–30   Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 2.000
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Кристијансен, Хансен 6 (16–16) Вајнхолд 8
  3×  Извештај   4× 

22 јануари 2015
17:00
Полска   32–13   Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 800
Судии: Клико, Јохансон (ШВЕ)
Сипшак 10 (17–6) Ел-Субхи 4
  3×  Извештај   3×  1× 
22 јануари 2015
17:00
Германија   28–23   Аргентина Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 5.500
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Грецки 7 (13–14) Фернандес 6
  3×  Извештај   4× 
22 јануари 2015
21:00
Русија   28–31   Данска Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 10.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Шишкарев 8 (8–16) Шмит 9
  3×  Извештај   3× 

24 јануари 2015
17:00
Саудиска Арабија   19–36   Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.500
Судии: Сантош, Фонсека (ПОР)
тројца играчи 3 (8–18) Муше, Зелин 11
  3×  Извештај   3× 
24 јануари 2015
17:00
Русија   27–30   Аргентина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Шишкарев 7 (16–17) Писаро 9
  3×  1×  Извештај   4×  1× 
24 јануари 2015
19:00
Данска   31–27   Полска Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 6.000
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Линдберг 6 (16–12) Ројевски 5
  3×  Извештај   4× 

Главна фаза

уреди

Првенство

уреди
Осминафинале   Четвртинафинале   Полуфинале   Финале
B1    Хрватска 26  
A4    Бразил 25     B1    Хрватска 22  
D3    Полска 24     D3    Полска 24  
C2    Шведска 20       D3    Полска 29  
B3    Австрија 27       A2    Катар 31  
A2    Катар 29     A2    Катар 26
D1    Германија 23     D1    Германија 24  
C4    Египет 16       A2    Катар 22
C3    Исланд 25       C1    Франција 25
D2    Данска 30     D2    Данска 24  
A1    Шпанија 28     A1    Шпанија 25  
B4    Тунис 20       A1    Шпанија 22
A3    Словенија 30       C1    Франција 26  
B2    Македонија 28     A3    Словенија 23 Трето место
C1    Франција 33     C1    Франција 32   D3    Полска 29
D4    Аргентина 20   A1    Шпанија 28

Осминафинале

уреди
25 јануари 2015
16:30
Австрија   27–29   Катар Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 12.200
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Вебер 8 (14–13) Марковиќ 8
  4×  Извештај   2× 

25 јануари 2015
16:30
Словенија   30–28   Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 800
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Гаиќ 9 (16–15) Георгиевски, К. Лазаров 7
  4×  Извештај   3×  1× 

25 јануари 2015
19:00
Шпанија   28–20   Тунис Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 5.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Угалде 6 (18–9) Буханми 5
  3×  Извештај   3× 

25 јануари 2015
19:00
Хрватска   26–25   Бразил Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 800
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Копљар 5 (13–15) Силва 5
  2×  Извештај   3× 

26 јануари 2015
16:30
Германија   23–16   Египет Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 12,500
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Генсхајмер 6 (12–8) ел-Ахмар, Иса 4
  3×  Извештај   3×  1× 

26 јануари 2015
16:30
Полска   24–20   Шведска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Б. Јурецки, М. Јурецки 5 (10–11) Петерсен 5
  2×  Извештај   3× 

26 јануари 2015
19:00
Исланд   25–30   Данска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 3.000
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Петерсон 7 (10–16) Шмит 6
  4×  Извештај   3× 

26 јануари 2015
19:00
Франција   33–20   Аргентина Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Порте 6 (16–6) Кару 4
  2×  Извештај   2× 

Четвртинафинале

уреди
28 јануари 2015
16:30
Хрватска   22–24   Полска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Дувњак, Копљар 5 (10–12) Јуркјевич 6
  3×  Извештај   4× 

28 јануари 2015
16:30
Катар   26–24   Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 15.000
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Капоте 8 (18–14) Генсхајмер 5
  3×  Извештај   4× 

28 јануари 2015
19:00
Словенија   23–32 Франција   Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 2.500
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Л. Жвижеј 6 (10–18) Нарсис 6
  4×  Извештај   2× 

28 јануари 2015
19:00
  Данска 24–25   Шпанија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Егерт, Хансен 6 (11–11) Ривера Фолх 10
  4×  Извештај   3× 

Полуфинале

уреди
30 јануари 2015
16:30
Полска   29–31   Катар Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 15.000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Јурецки 9 (13–16) Капоте, Малаш 6
  3×  Извештај   3× 

30 јануари 2015
19:00
Шпанија   22–26   Франција Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Кањелјас, Угалде 5 (14–18) Гигу 5
  3×  Извештај   3× 

Трето место

уреди
1 февруари 2015
14:30
Полска   29-28 (Прод.)   Шпанија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.400
Судии: Хансен, Гјединг (ДАН)
Шиба 8 (13-13) Томас 7
  3×  Извештај   2× 

Прод.: 24–24 Прод.: 5–4

Финале

уреди
1 февруари 2015
17:15
Катар   22-25   Франција Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 15.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Марковиќ 7 (11-14) Карабатиќ 5
  3×  Извештај   4× 

Натпревари за 5.-8. место

уреди