Светско првенство во ракомет за мажи 2017

Светско првенство во ракомет за мажи 2017 — 25. светско првенство во ракомет за мажи организирано од Меѓународната ракометна федерација (МРФ, IHF). Првенството се одржало во Франција и траело од 11 јануари до 29 февруари 2017 година.[2]

2017 Светско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Франција
Датуми11–29 јануари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 8 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Франција (6. титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Словенија
Четвртопласиран Хрватска
Статистикa за турнирот
Натпревари84
Дадени голови4643 (55.27 по натпр.)
Гледачи553.833 (6.593 по натпр.)
Најдобар стрелецМакедонија Кирил Лазаров
(50 голови)
Најдобар играчФранција Никола Карабатиќ[1]

Сали уреди

Натпреварите се одиграле во осум сали во Париз, Руан, Нант, Мец, Албервил, Монпелје, Лил, Брест.[3] Сите сали го исполнувале стандардот за ракометни натпревари.[4]

Лил Париз Нант
Стадион Пјер Марој АкорХотелс Арена Exponantes – Hall XXL
Капацитет: 27.500 Капацитет: 15.700 Капацитет: 10.800
   
Монпелје
Park&Suites Арена
Капацитет: 9.853
 
Албервил
La halle de glace Olympique
Капацитет: 6.500
 
Руан Мец Брест
Киндарена Арена Мец Арена Брест
Капацитет: 5.700 Капацитет: 5.127 Капацитет: 4.000
     

Квалификации уреди

На првенството учествувале 24 репрезентации. Франција како домаќин директно се квалификувала на првенството. Поради директното учество и на првакот на претходното првенство - Франција, Катар, како второпласирана репрезентација од претходното првенство директно се пласирал на првенството. 22 места биле слободни за најдобрите репрезентации од секој континентален квалификациски турнир, победниците од дополнителниот Европски квалификациски турнир и дополнителниот меѓуконтиненталан квалификациски турнир.[5]

Натпреварување Датум Слободни места Квалификувани
Домаќин 15 декември 2011 1   Франција
Светски вицепрвак 2015 15 јануари – 1 февруари 2015 1   Катар
Азиско првенство во ракомет за мажи 2016 15–28 јануари 2016 3   Бахреин
  Јапонија
  Саудиска Арабија
Африканско првенство во ракомет за мажи 2016 21–30 јануари 2016 3   Ангола
  Египет
  Тунис
Европско првенство во ракомет за мажи 2016 15–31 јануари 2016 3   Хрватска
  Германија
  Шпанија
Европски квалификации 4 ноември 2015 – 16 јуни 2016 9   Белорусија
  Данска
  Унгарија
  Исланд
  Македонија
  Полска
  Русија
  Словенија
  Шведска
Панамериканско првенство во ракомет за мажи 2016 11–19 јуни 2016 3   Аргентина
  Бразил
  Чиле
Специјална покана 1   Норвешка[6]

Квалификувани репрезентации уреди

Држава Квалификувана како Квалификувана на Претходни учества 1, 2
  Франција 00Домаќин 15 декември 2011 20 (1954, 1958 ,1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Катар 01Второ место 30 јануари 2015 5 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015)
  Бахреин Полуфиналист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 24 јануари 2016 1 (2011)
  Јапонија Полуфиналист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 24 јануари 2016 12 (1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011)
  Саудиска Арабија Полуфиналист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 24 јануари 2016 7 (1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013, 2015)
  Египет Финалист во Азиското првенство во ракомет за мажи 2016 29 јануари 2016 13 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Германија Финалист на Европското првенство во 2016 29 јануари 2016 22 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Шпанија Финалист на Европското првенство во 2016 29 јануари 2016 18 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Тунис Финалист на Африканското првенство во 2016 29 јануари 2016 12 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Ангола Трето место на Африканското првенство во 2016 30 јануари 2016 2 (2005, 2007)
  Хрватска Трето место на Европското првенство во 2016 31 јануари 2016 11 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Белорусија европски квалификации 15 јуни 2016 3 (1995, 2013, 2015)
  Данска европски квалификации 15 јуни 2016 21 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Унгарија европски квалификации 15 јуни 2016 18 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013)
  Македонија европски квалификации 15 јуни 2016 4 (1999, 2009, 2013, 2015)
  Полска европски квалификации 15 јуни 2016 14 (1958, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Русија европски квалификации 15 јуни 2016 11 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013. 2015)
  Словенија европски квалификации 15 јуни 2016 7 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013, 2015)
  Шведска европски квалификации 15 јуни 2016 22 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015)
  Исланд европски квалификации 16 јуни 2016 18 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015)
  Бразил Финалист на Панамериканското првенство во 2016 18 јуни 2016 12 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Чиле Финалист на Панамериканското првенство во 2016 18 јуни 2016 3 (2011, 2013, 2015)
  Аргентина Трето место на Панамериканското првенство во 2016 19 јуни 2016 10 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Норвешка Специјална покана 21 јуни 2016 13 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011)
1 Задебелениот текст го означува шампионот на првенството
2 Закосениот текст го означува домаќинот на првенството

Ждрепка уреди

Ждрепката се одржала на 23 јуни 2016 во Париз, Франција.[6][7]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
  Франција
  Германија
  Катар
  Шпанија
  Хрватска
  Словенија
  Данска
  Полска
  Шведска
  Русија
  Белорусија
  Македонија
  Унгарија
  Исланд
  Бразил
  Египет
  Тунис
  Чиле
  Бахреин
  Јапонија
  Аргентина
  Ангола
  Саудиска Арабија
  Норвешка

Судии уреди

Биле избрани 16 судиски двојки од 8 држави.[8]

Referees
  Аргентина Жулијан Грилјо
Себастијан Ленси
  Чешка Вацлав Хорачек
Жири Новотни
  Данска Мартин Ѓединг
Мадс Хансен
  Франција Шарлот Бонавентура
Жули Бонавентура
  Франција Лорен Ревере
Стефан Пишо
  Германија Ларс Гејпел
Маркус Хелбиг
  Иран Мажид Коладузан
Алиреза Мусавинажад
  Латвија Ренарс Лицис
Зигмарс Сондорс

Referees
  Литванија Миндаугас Гателис
Вајдас Мажејка
  Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
  Црна Гора Иван Павичевиќ
Милош Ражнатовиќ
  Словенија Бојан Лах
Давид Сок
  Јужна Кореја Ли Си Ок
Ко Бон Ок
  Шпанија Оскар Лопес
Ангел Рамирес
  Швајцарија Артур Бринен
Морад Салах
  Тунис Исмаил Буалуха
Рамзи Хениси

Групна фаза уреди

Распоредот за групната фаза бил објавен на 23 септември 2015 година.[9][10]

Сите времиња се по средноевропско време (UTC+1).

Група А уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Франција (H) 5 5 0 0 154 112 +42 10 Елиминациската фаза
2   Норвешка 5 4 0 1 155 124 +31 8
3   Русија 5 3 0 2 139 136 +3 6
4   Бразил 5 2 0 3 121 146 −25 4
5   Полска 5 1 0 4 115 125 −10 2
6   Јапонија 5 0 0 5 120 161 −41 0
Source: IHF
(H) Домаќин
11 јануари 2017
20:45
Франција   31–16   Бразил АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 15.609
Судии: Лах, Сок (SLO)
Порте 6 (17–7) Толедо 5
  2×  Извештај   3× 

12 јануари 2017
17:45
Русија   39–29   Јапонија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 4.867
Судии: Коладузан, Мусавинажад (IRN)
тројца играчи 6 (18–15) Шида 7
  2×  Извештај  3× 
12 јануари 2017
20:45
Полска   20–22   Норвешка Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 5.356
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Дажек 7 (10–12) Хансен 6
  2×  Извештај   4× 

13 јануари 2017
17:45
Јапонија   19–31   Франција Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Уегаки 5 (9–17) Фабрегас 7
  2×  Извештај   3× 

14 јануари 2017
14:45
Бразил   28–24   Полска Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.171
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Толедо 8 (16–11) Paczkowski 6
  Извештај  
14 јануари 2017
17:45
Норвешка   28–24   Русија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 9.812
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Бјорнсен 7 (15–11) Сорока 8
  2×  Извештај   3× 

15 јануари 2017
17:45
Франција   31–28   Норвешка Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Коладузан, Мусавинажад (IRN)
тројца играчи 5 (16–12) Сагосен 7
  3×  1×  Извештај   3×  1× 
15 јануари 2017
20:45
Бразил   27–24   Јапонија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 8.326
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Лангаро 8 (14–12) Токуда 7
  1×  Извештај   3× 

16 јануари 2017
20:45
Полска   20–24   Русија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 4.961
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Гебала 4 (9–13) Коваљов 7
  2×  1×  Извештај   1× 

17 јануари 2017
14:00
Норвешка   39–26   Бразил Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 5.943
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Сагосен 7 (18–13) Чјуфа, Позер 6
  2×  Извештај   1× 
17 јануари 2017
17:45
Полска   26–25   Јапонија Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 8.655
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Дажек 5 (9–11) Шида 9
  3×  Извештај   2× 
17 јануари 2017
20:45
Русија   24–35   Франција Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Шишкаров 6 (11–16) Дипанда 8
  1×  Извештај   2× 

19 јануари 2017
14:00
Русија   28–24   Бразил Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 5.197
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Деревен, Шелменко 5 (14–15) тројца играчи 5
  2×  1×  Извештај   1× 
19 јануари 2017
17:45
Франција   26–25   Полска Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 10.500
Судии: Бринер, Салах (SUI)
Нјокас 7 (13–13) Гебала, Краевски 5
  2×  Извештај   2× 
19 јануари 2017
20:45
Јапонија   23–38   Норвешка Exponantes – Hall XXL, Нант
Гледачи: 3.621
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Мотоки 4 (14–19) Мирол 7
  Извештај  

Група B уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Шпанија 5 5 0 0 160 115 +45 10 Елиминациската фаза
2   Словенија 5 3 1 1 151 136 +15 7
3   Македонија 5 2 1 2 139 137 +2 5
4   Исланд 5 1 2 2 128 121 +7 4[б 1]
5   Тунис 5 1 2 2 144 144 0 4[lower-alpha 1]
6   Ангола 5 0 0 5 122 191 −69 0
Source: IHF
Notes:
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_ISL0.97632610284552.
12 јануари 2017
14:00
Словенија   42–25   Ангола Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.179
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Мачковшек, Маргуч 8 (22–13) Лопес 7
  3×  Извештај   1× 
12 јануари 2017
17:45
Македонија   34–30   Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.561
Судии: Ко, Ли (KOR)
Лазаров 12 (13–14) Буганми 9
  4×  Извештај   3× 
12 јануари 2017
20:45
Шпанија   27–21   Исланд Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Балагер, Канељас 4 (10–12) gud 5
  3×  Извештај   4× 

14 јануари 2017
14:45
Исланд   25–26   Словенија Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Ко, Ли (KOR)
Елисон 7 (8–11) Безјак 6
  3×  Извештај   4× 
14 јануари 2017
17:45
Тунис   21–26   Шпанија Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.056
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Туми 5 (10–12) Балагер, Томас 5
  3×  Извештај   2× 
14 јануари 2017
20:45
Ангола   22–31   Македонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.845
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Лопес 5 (9–14) Лазаров 10
  2×  Извештај   3× 

15 јануари 2017
14:45
Исланд   22–22   Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Сигурдсон 5 (11–13) Банур 12
  2×  1×  Извештај   3× 

16 јануари 2017
17:45
Словенија   29–22   Македонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.605
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Безјак, Маргуч 4 (16–10) Лазаров 9
  2×  Извештај   2× 
16 јануари 2017
20:45
Шпанија   42–22   Ангола Арена Мец, Мец
Гледачи: 2.126
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Фернандес 9 (21–10) Лопес 6
  2×  Извештај   2×  1× 

17 јануари 2017
17:45
Словенија   28–28   Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.039
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Кавтичник 7 (15–13) Санај 8
  3×  Извештај   3×  1× 
17 јануари 2017
20:45
Ангола   19–33   Исланд Арена Мец, Мец
Гледачи: 1.725
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Лопес 8 (8–16) Сигурдсон 8
  3×  Извештај   2× 

18 јануари 2017
20:45
Македонија   25–29   Шпанија Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.951
Судии: Гателис, Мажејка (LTU)
Лазаров 6 (14–14) Ривера Фолх 11
  4×  Извештај   2× 

19 јануари 2017
14:00
Тунис   43–34   Ангола Арена Мец, Мец
Гледачи: 1.935
Судии: Ко, Ли (KOR)
Банур 10 (23–16) Тека 10
  2×  Извештај   3×  1× 
19 јануари 2017
17:45
Македонија   27–27   Исланд Арена Мец, Мец
Гледачи: 3.225
Судии: Грилјо, Ленси (ARG)
Лазаров 7 (13–15) Карасон 7
  3×  Извештај   3× 
19 јануари 2017
20:45
Шпанија   36–26   Словенија Арена Мец, Мец
Гледачи: 5.054
Судии: Гејпел, Хелбиг (GER)
Балагер 7 (18–10) Маргуч 6
  1×  Извештај   3× 

Група C уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Германија 5 5 0 0 159 107 +52 10 Елиминациската фаза
2   Хрватска 5 4 0 1 148 126 +22 8
3   Белорусија 5 2 0 3 134 145 −11 4[б 2]
4   Унгарија 5 2 0 3 147 138 +9 4[lower-alpha 1]
5   Саудиска Арабија 5 1 0 4 123 157 −34 2[б 3]
6   Чиле 5 1 0 4 122 160 −38 2[lower-alpha 2]
Source: IHF
Notes:
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_BLR0.59423730456933.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_KSA0.59423730456933.
13 јануари 2017
14:00
Белорусија   28–32   Чиле Киндарена, Руан
Гледачи: 2.000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
Каралек 10 (14–14) Салинас 8
  3×  Извештај   3× 
13 јануари 2017
17:45
Германија   27–23   Унгарија Киндарена, Руан
Гледачи: 5.000
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Генсхајмер 13 (16–11) шест играчи 3
  2×  Извештај   3×  1× 
13 јануари 2017
20:45
Хрватска   28–23   Саудиска Арабија Киндарена, Руан
Гледачи: 4.500
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
Циндриќ 6 (12–11) Al- 5
  3×  Извештај   3× 

14 јануари 2017
20:45
Унгарија   28–31   Хрватска Киндарена, Руан
Гледачи: 5.588
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
Балог, Харсани 6 (11–11) Штрлек 6
  3×  Извештај   3× 

15 јануари 2017
14:45
Чиле   14–35   Германија Киндарена, Руан
Гледачи: 5.000
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
четири играчи 2 (6–17) Колбахер 8
  3×  Извештај   3× 
15 јануари 2017
20:45
Саудиска Арабија   26–29   Белорусија Киндарена, Руан
Гледачи: 3.000
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Ал Салем 7 (13–14) Пукоски 9
  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2017
17:45
Унгарија   34–29   Чиле Киндарена, Руан
Гледачи: 2.000
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
Џамали 7 (17–14) Фихтман 9
  4×  1×  Извештај   3× 
16 јануари 2017
20:45
Хрватска   31–25   Белорусија Киндарена, Руан
Гледачи: 3.202
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
Циндриќ 8 (18–15) Каралек 7
  4×  1×  Извештај   4× 

17 јануари 2017
17:45
Германија   38–24   Саудиска Арабија Киндарена, Руан
Гледачи: 2.980
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Фат 6 (21–13) Ал Заер 8
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2017
14:00
Саудиска Арабија   24–37   Унгарија Киндарена, Руан
Гледачи: 4.959
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
Ал Мосин 7 (10–17) Сажар 9
  2×  Извештај   2× 
18 јануари 2017
17:45
Белорусија   25–31   Германија Киндарена, Руан
Гледачи: 4.524
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
тројца играчи 4 (16–16) Генсхајмер 8
  3×  Извештај   3× 
18 јануари 2017
20:45
Хрватска   37–22   Чиле Киндарена, Руан
Гледачи: 2.785
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
Михич 8 (17–9) Фихтман, Салинас 4
  3×  Извештај   2× 

20 јануари 2017
14:00
Чиле   25–26   Саудиска Арабија Киндарена, Руан
Гледачи: 2.366
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Салинас 7 (13–13) Ал Абас 9
  3×  Извештај   3× 
20 јануари 2017
17:45
Германија   28–21   Хрватска Киндарена, Руан
Гледачи: 5.000
Судии: Лицис, Сондорс (LAT)
Винцек 6 (13–9) Степанчиќ, Штрлек 5
  3×  Извештај   2× 
20 јануари 2017
20:45
Белорусија   27–25   Унгарија Киндарена, Руан
Гледачи: 3.761
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Брука, Пукоски 6 (15–13) Сажар, Јухаж 7
  3×  Извештај   4× 

Група Д уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Данска 5 5 0 0 157 130 +27 10 Елиминациската фаза
2   Шведска 5 4 0 1 162 111 +51 8
3   Египет 5 3 0 2 138 143 −5 6
4   Катар 5 2 0 3 127 129 −2 4
5   Аргентина 5 1 0 4 108 137 −29 2
6   Бахреин 5 0 0 5 110 152 −42 0
Source: IHF
13 јануари 2017
14:00
Катар   20–22   Египет АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 4.315
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Капоте 5 (8–11) Ел Амар 8
  2×  Извештај   1× 
13 јануари 2017
17:45
Шведска   33–16   Бахреин АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 6.579
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Толбринг 10 (17–5) Хасан 4
  2×  Извештај   2× 
13 јануари 2017
20:45
Данска   33–22   Аргентина АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.582
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Хансен 6 (17–11) Фернандес 6
  2×  Извештај   2× 

14 јануари 2017
20:45
Египет   28–35   Данска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.413
Судии: Лах, Сок (SLO)
Ел Дера 6 (15–21) Сван 6
  2×  1×  Извештај   2× 

15 јануари 2017
14:45
Аргентина   17–35   Шведска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 12.578
Судии: Лах, Сок (SLO)
Симоне 5 (11–16) Захрисон 8
  2×  Извештај   3×  2× 
15 јануари 2017
17:45
Бахреин   22–32   Катар АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 4.475
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Абдулкадер 5 (9–19) Мадади 8
  4×  Извештај   2× 

16 јануари 2017
17:45
Египет   31–29   Бахреин АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 4.429
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Ел Дера 6 (17–15) Сад 6
  Извештај   2×  1× 
16 јануари 2017
20:45
Данска   27–25   Шведска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 13.850
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Хансен 8 (14–10) Екберг 7
  3×  Извештај   3× 

17 јануари 2017
17:45
Катар   21–17   Аргентина АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 3.641
Судии: Лах, Сок (SLO)
Малаш 5 (9–2) Фернандес 7
  3×  Извештај   1× 

18 јануари 2017
14:00
Аргентина   26–31   Египет АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.233
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Виера 12 (10–13) тројца играчи 5
  2×  Извештај   3× 
18 јануари 2017
17:45
Данска   30–26   Бахреин АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.900
Судии: Лах, Сок (SLO)
Тофт Хансен 6 (17–13) Хабиб, Комаил Махфуд 6
  2×  1×  Извештај   2× 
18 јануари 2017
20:45
Шведска   36–25   Катар АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 6.034
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Екберг 9 (19–12) Роин 8
  1×  Извештај   1× 

20 јануари 2017
14:00
Бахреин   17–26   Аргентина АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 6.314
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
Абдулкадер 5 (8–13) Фернандес 8
  2×  Извештај   1× 
20 јануари 2017
17:45
Шведска   33–26   Египет АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 7.660
Судии: Лах, Сок (SLO)
Екберг 8 (15–9) Иса 7
  1×  Извештај   3× 
20 јануари 2017
20:45
Катар   29–32   Данска АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 8.444
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Капоте, Бенали 5 (16–14) Нодесбо 8
  2×  Извештај   4× 
==Претседателски куп==

21-24 место уреди

 
21-24 полуфинале21 место
 
      
 
21 јануари
 
 
  Јапонија37
 
23 јануари
 
  Ангола26
 
  Јапонија29
 
22 јануари
 
  Чиле35
 
  Чиле35
 
 
  Бахреин30
 
23 место
 
 
23 јануари
 
 
  Ангола26
 
 
  Бахреин32

21-24 полуфинале уреди

21 јануари 2017
14:00
Јапонија   37–26   Ангола Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,017
(18–14)
  3×  Извештај   1× 

22 јануари 2017
14:00
Чиле   35–30   Бахреин Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,600
Судии: Ко, Ли (KOR)
(18–14)
  2×  Извештај   4× 

Натпревар за 23 место уреди

23 јануари 2017
13:00
Ангола   26–32   Бахреин Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,200
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ, (MNE)
(13–15)
  1×  Извештај   2× 

Натпревар за 21 место уреди

23 јануари 2017
15:00
Јапонија   29–35   Чиле Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,200
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
(12–17)
  3×  Извештај   3× 

17-20 место уреди

 
17–20 полуфинале17 место
 
      
 
21 јануари
 
 
  Полска28
 
23 јануари
 
  Тунис26
 
  Полска24
 
22 јануари
 
  Аргентина22
 
  Саудиска Арабија22
 
 
  Аргентина24
 
19 место
 
 
23 јануари
 
 
  Тунис39
 
 
  Саудиска Арабија30

17–20 место полуфинале уреди

21 јануари 2017
16:00
Полска   28–26   Тунис Арена Брест, Брест
Гледачи: 3,600
Судии: Ревере, Пишо (FRA)
(15–11)
  2×  1×  Извештај   2× 

22 јануари 2017
16:00
Саудиска Арабија   22–24   Аргентина Арена Брест, Брест
Гледачи: 4,114
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
(8–10)
  2×  Извештај   3× 

Натпревар за 19 место уреди

23 јануари 2017
18:00
Тунис   39–30   Саудиска Арабија Арена Брест, Брест
Гледачи: 1,650
Судии: Ко, Ли (KOR)
(20–15)
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за 17 место уреди

23 јануари 2017
20:00
Полска   24–22   Аргентина Арена Брест, Брест
Гледачи: 2,320
Судии: Коладузан, Мусавинажад (IRN)
(13–13)
  3×  Извештај   3× 

Нокаут фаза уреди

 
ШеснаесетфиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
21 јануари
 
 
  Франција31
 
24 јануари
 
  Исланд25
 
  Франција33
 
22 јануари
 
  Шведска30
 
  Белорусија22
 
26 јануари
 
  Шведска41
 
  Франција31
 
21 јануари
 
  Словенија25
 
  Русија26
 
24 јануари
 
  Словенија32
 
  Словенија32
 
22 јануари
 
  Катар30
 
  Германија20
 
29 јануари
 
  Катар21
 
  Франција33
 
21 јануари
 
  Норвешка26
 
  Бразил27
 
24 јануари
 
  Шпанија28
 
  Шпанија29
 
22 јануари
 
  Хрватска30
 
  Хрватска21
 
27 јануари
 
  Египет19
 
  Хрватска25
 
21 јануари
 
  Норвешка (OT)28 Трето место
 
  Норвешка34
 
24 јануари 28 јануари
 
  Македонија24
 
  Норвешка31  Словенија31
 
22 јануари
 
  Унгарија28   Хрватска30
 
  Унгарија27
 
 
  Данска25
 

Шеснаесетфинале уреди

21 јануари 2017
16:00
Норвешка   34–24   Македонија Олимписка сала Албервил, Албервил
Гледачи: 6,540
Судии: Līcis, Sondors (LAT)
(12–10)
  2×  Извештај   2× 

21 јануари 2017
18:00
Франција   31–25   Исланд Стадион Пјер Марој , Лил
Гледачи: 28,010
Судии: Grillo, Lenci (ARG)
(14–13)
  1×  Извештај   3× 

21 јануари 2017
20:45
Бразил   27–28   Шпанија Спортска сала Монпелје, Монпелје
Гледачи: 6,923
Судии: Brunner, Salah (SUI)
(18–16)
  2×  Извештај   2× 

21 јануари 2017
20:45
Русија   26–32   Словенија АкорХотелс Арена , Париз
Гледачи: 8,324
Судии: Bonaventura, Bonaventura (FRA)
(15–13)
  3×  1×  Извештај   3× 

22 јануари 2017
16:00
Унгарија   27–25   Данска Олимписка сала Албервил, Албервил
Гледачи: 6,540
Судии: Буалуха, Хениси (TUN)
(13–12)
  3×  Извештај   2×