Африканско првенство во ракомет за мажи 1976

Африканско првенство во ракомет за мажи 1976 — 2-ро Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 10 април до 18 април. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1976
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Датуми10–18 април
Екипи7
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Тунис (2. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Камерун
Четвртопласиран Того
Статистикa за турнирот
Натпревари12
Дадени голови424 (35.33 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Монтреал, Канада, во 1976 година.

Квалификувани екипи

уреди

Домаќин

уреди
Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000

Групна фаза

уреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за финале
     Екипата се квалификува за натпревар за трето место

Група A

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 3 3 0 0 47 34 +13 6
0   Алжир 3 2 0 1 72 56 +16 4
0   Того 3 1 0 2 51 57 −6 2
0   Брег на Слоновата Коска 3 0 0 3 42 65 −23 0
10 април 1976
17:00
Того   16 – 13   Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан, Алжир
10 април 1976
19:30
Алжир   12 – 14   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

12 април 1976
18:00
Того   11 – 13   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
12 април 1976
20:30
Алжир   29 – 18   Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан, Алжир

14 април 1976
18:00
Тунис   20 – 11   Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан, Алжир
14 април 1976
20:30
Алжир   31 – 24   Того Арена Харча Хасан, Алжир

Група B

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 2 2 0 0 41 29 +12 4
0   Камерун 2 1 0 1 35 34 +1 2
0   Сенегал 2 0 0 2 33 46 −13 0
0   Мароко (withdrew) 0 0 0 0 0 0 0 0
11 април 1976
18:00
Египет   18 – 12   Камерун Арена Харча Хасан, Алжир

13 април 1976
19:00
Египет   23 – 17   Сенегал Арена Харча Хасан, Алжир

15 април 1976
19:00
Сенегал   16 – 23   Камерун Арена Харча Хасан, Алжир

Финална фаза

уреди
 
5 место
 
  
 
18 април – Алжир
 
 
  Сенегал19
 
 
  Того15
 

 
Финале
 
  
 
18 април – Алжир
 
 
  Тунис15
 
 
  Египет14
 
 
 
 
 
3 место
 
 
18 април – Алжир
 
 
  Алжир24
 
 
  Камерун17
 

Натпревар за 5 место

уреди
18 април 1976
15:00
Сенегал   19 – 15   Того Арена Харча Хасан, Алжир

Натпревар за 3 место

уреди
18 април 1976
17:00
Алжир   24 – 17   Камерун Арена Харча Хасан, Алжир

Финале

уреди
18 април 1976
19:00
Тунис   15 – 14   Египет Арена Харча Хасан, Алжир

Табела

уреди

Египет завршил 2-ри, но бил дисквалификуван. Така, Алжир завршил на втората позиција, а Камерун на третата.

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Место Екипа
    Тунис
    Алжир
    Камерун
4   Сенегал
5   Того
6   Брег на Слоновата Коска
7   Египет (дисквалификуван)