Африканско првенство во ракомет за мажи 1989

Африканско првенство во ракомет за мажи 1989 — 8-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 17 јули до 27 јули. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Алжир победила на турнирот[1].

Африканско првенство во ракомет за мажи 1989
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Датуми17 – 27 јули
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Алжир (5. титула)
Второпласиран Египет
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Конго

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Чехословачка, во 1990 година[2].

Домаќин уреди

Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000

Квалификувани екипи уреди

Групна фаза уреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се пласира за следната фаза

Група A уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Алжир 3 3 0 0 66 50 +16 6
0   Тунис 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Мароко 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0
17 јули 1989 Алжир   19 – 11   Мароко Арена Харча Хасан, Алжир

19 јули 1989 Алжир   18 – 16   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

21 јули 1989 Алжир   29 – 23   Ангола Арена Харча Хасан, Алжир

Група B уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Конго 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Брег на Слоновата Коска 0 0 0 0 0 0 0 0

Финална фаза уреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
јули – Алжир
 
 
  Алжир18
 
27 јули – Алжир
 
  Конго13
 
  Алжир18
 
јули – Алжир
 
  Египет17
 
  Египет
 
 
  Тунис
 
Трето место
 
 
јули – Алжир
 
 
  Конго
 
 
  Тунис

Полуфинале уреди

... јули 1989 Алжир   18 – 13   Конго Арена Харча Хасан, Алжир

... јули 1989 Египет     Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

Натпревар за 3 место уреди

... јули 1989 Конго     Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

Финале уреди

27 јули 1989 Алжир   18 – 17   Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Гледачи: 8 000

Табела уреди

Екипата се квалификува за Светско првенство 1990
Место Екипа
    Алжир
    Египет
    Тунис
4   Конго
5   Мароко
6   Брег на Слоновата Коска
7   Ангола

Наводи уреди

  1. „Historique des confrontations Algérie – Egypt“. dZAIRSports.com. Admin. January 4, 2016. Архивирано од изворникот на 2017-08-19.
  2. „Men Handball VIII Africa Championship 1989 - Algeria“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.