Светско првенство во ракомет за мажи 1999

Светското првенство во ракомет во 1999 година — 16-то издание на Светското првенство во ракомет за мажи. Се одржало во Египет, од 2 до 15 јуни, во градовите Каиро, Исмаилија и Порт Саид. Шведска го освоила првенството.

1999 Светско првенство во ракомет
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми1–15 јуни
Екипи24
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шведска
Второпласиран Русија
Третопласиран Југославија
Четвртопласиран Шпанија
Статистикa за турнирот
Натпревари79
Најдобар стрелец Роландо Уриош (CUB)

Квалификации

уреди
Натпреварување Слободни места Квалификувани
Домаќин 1   Египет
Светско првенство во ракомет за мажи 1997 1   Русија
Европско првенство во ракомет за мажи 1998 4   Шведска
  Шпанија
  Германија
  Југославија
Европски квалификации 6   Хрватска
  Данска
  Франција
  Унгарија
  Македонија
  Норвешка
Азиски квалификации 4   Кина
  Кувајт
  Саудиска Арабија
  Јужна Кореја
Африканско првенство во ракомет за мажи 1998 4   Тунис
  Алжир
  Нигерија
  Мароко
Пан-американско првенство во ракомет за мажи 1998 3   Куба
  Аргентина
  Бразил
Океански квалификации 1   Австралија

Групна фаза

уреди

Легенда:

  • ОН = одиграни натпревари
  • Поб. = победа
  • Нер. = нерешено
  • Пор. = пораз
  • + = постигнати голови
  • - = примени голови
  • ГР = гол разлика
  • Бодови = вкупен број на бодови

Група А (Каиро)

уреди
Држава ОН Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
  Шпанија 5 5 0 0 163 101 +62 10
  Данска 5 4 0 1 117 108 +9 8
  Тунис 5 2 1 2 111 118 -7 5
  Алжир 5 1 1 3 106 120 -14 3
  Мароко 5 0 3 2 100 117 -17 3
  Аргентина 5 0 1 4 96 129 –33 1

Група Б (Каиро)

уреди
Држава ОУ Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
  Германија 5 5 0 0 146 100 +46 10
  Египет 5 4 0 1 126 111 +15 8
  Куба 5 3 0 2 153 118 -35 6
  Бразил 5 2 0 3 108 133 -25 4
  Македонија 5 1 0 4 122 149 -27 2
  Саудиска Арабија 5 0 0 5 101 132 –31 0
Држава ОУ Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
  Русија 5 5 0 0 162 106 +56 10
  Хрватска 5 3 1 1 118 115 +3 7
  Унгарија 5 3 0 2 134 112 -22 6
  Норвешка 5 2 1 2 130 129 +1 5
  Кувајт 5 1 0 4 107 147 -40 2
  Нигерија 5 0 0 5 112 154 –42 0
Држава ОУ Поб. Нер. Пор. + - ГР Бодови
  Шведска 5 4 1 0 169 106 +63 9
  Франција 5 4 0 1 152 114 +38 8
  Југославија 5 3 1 1 156 120 +46 7
  Јужна Кореја 5 2 0 3 146 118 +24 4
  Кина 5 1 0 4 122 193 -71 2
  Австралија 5 0 0 5 97 188 –91 0

Финална фаза

уреди
9 јуни
15:00
Куба   32 – 24   Данска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 2,000
Судии: Клуско , Лекринцки (HUN)
(13-14)

9 јуни
16:15
Германија   28 – 17   Алжир Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 10,000
Судии: Хансон , Олсон (SWE)
(14-9)

9 јуни
18:00
Русија   31 – 23   Јужна Кореја Спортска сала Мубарак, Исмаилија
Гледачи: 2,000
Судии: Пендиќ, Мајсторовиќ (SCG)
(16-8)

9 јуни
18:00
Унгарија   23 – 24   Франција Спортска сала Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 2,500
Судии: Кохут, Долејс (CZE)
(11-14)

9 јуни
19:30
Шпанија   27 – 17   Бразил Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 18,000
Судии: Литвинов, Кудоерко (RUS)
(15-5)

9 јуни
20:30
Шведска   33 – 26   Норвешка Спортска сала Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 2,500
Судии: Мигас, Бавас (GRE)
(13-10)

9 јуни
20:30
Југославија   30 – 23   Хрватска Спортска сала Мубарак, Исмаилија
Гледачи: 2,500
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(15-9)

9 јуни
21:45
Тунис   22 – 24   Египет Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 25,000
Судии: Оије, Хогснес (NOR)
(13-14)

Полуфинале

уреди
11 јуни
14:00
Шпанија   23 – 18   Франција Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 6,000
Судии: Пендиќ, Мајсторовиќ (SCG)
(12-5)

11 јуни
16:15
Куба   26 – 33   Шведска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 23,000
Судии: Литвинов, Кудоерко (RUS)
(13-19)

11 јуни
18:30
Југославија   22 – 21   Германија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 25,000
Судии: Боје, Јенсен (DEN)
(10-12)

11 јуни
20:45
Русија   26 – 20   Египет Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 25,000
Судии: Булов, Лубкер (GER)
(11-8)

Натпревари од 5-8 место

уреди
13 јуни
14:00
Куба   22 – 23   Германија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 4,000
Судии: Кохут, Долејс (CZE)
(11-12)

13 јуни
16:15
Египет   25 – 27 (Прод.)   Франција Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 8,000
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(12-13)

Прод.: 22-22 Прод.: 3–5

Полуфинале

уреди
13 јуни
14:00
Југославија   22 – 23   Шведска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 4,500
Судии: Garcia, Moreno (FRA)
(11-9)

13 јуни
20:45
Шпанија   21 – 22   Русија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 2,000
Судии: Боје, Јенсен (DEN)
(9-11)

Натпревар за 7-8 место

уреди
14 јуни
18:00
Египет   35 - 28   Куба Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 5,000
Судии: Кохут, Долејс (CZE)
(15-14)

Натпревар за 5-6 место

уреди
14 јуни
20:30
Франција   21 - 26   Германија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 2,000
Судии: Литвинов, Кудоерко (RUS)
(10-14)

Натпревар за 3 место

уреди
15 јуни
18:00
Шпанија   24 - 27   Југославија Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 20,000
Судии: Оије, Хогснес (NOR)
(14-12)

Финале

уреди
15 јуни
21:30
Русија   24 - 25   Шведска Спортска сала Каиро 1, Каиро
Гледачи: 23,000
Судии: Булов, Лубкер (GER)
(14-12)
Извештај
Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
9 јуни 1999            
   Шпанија  27
11 јуни 1999
   Бразил  17  
   Шпанија  23
9 јуни 1999
     Франција  18  
   Унгарија  23
13 јуни 1999
   Франција  24  
   Шпанија  21
9 јуни 1999
     Русија  22  
   Русија  31
11 јуни 1999
   Јужна Кореја  23  
   Русија  26
9 јуни 1999
     Египет  20  
   Тунис  22
15 јуни 1999
   Египет  24  
   Русија  24
9 јуни 1999
     Шведска  25
   Југославија  30
11 јуни 1999
   Хрватска  23  
   Југославија  22
9 јуни 1999
     Германија  21  
   Германија  28
13 јуни 1999
   Алжир  17  
   Југославија  22
9 јуни 1999
     Шведска  23   Трето место
   Куба  32
11 јуни 1999 15 јуни 1999
   Данска  24  
   Куба  26    Шпанија  24
9 јуни 1999
     Шведска  33      Југославија  27
   Шведска  33
   Норвешка  26  

Конечна табела

уреди
    Шведска
    Русија
    Југославија
4   Шпанија
5   Германија
6   Франција
7   Египет
8   Куба
9   Данска
10   Хрватска
11   Унгарија
12   Тунис
13   Норвешка
14   Јужна Кореја
15   Алжир
16   Бразил
17   Мароко
18   Македонија
19   Кувајт
20   Кина
21   Аргентина
22   Саудиска Арабија
23   Нигерија
24   Австралија
Се квалификува за Летни олимписки игри 2000
Се квалификува за Олимпискиот квалификациски турнир

Светски шампиони 1999 година

 
Шведска
Четврта титула

Состав

Петер Генцел, Магнус Висландер, Ола Линдгрен, Хенрик Андерсон, Стефан Ловгрен, Пјер Тхорсон, Магнус Андерсон, Љубомир Врањеш, Томас Свенсон, Томас Сивертсон, Мартин Франдесјо, Јохан Петерсон, Кристијан Ериксон, Стафан Олсон, Матијас Францен.
Селектор: Бенгт Јохансон.

Надворешни врски

уреди