Светско првенство во ракомет за мажи 2007

Светското ракометно првенство во 2007 година — 20-то издание на Светското првенство во ракомет за мажи. Се одржало во Германија, од 19 јануари до 4 февруари 2007 година. 24 национални екипи се натпреварувале во 12 германски градови. Германија го освоила шампионатот

Светско првенство во ракомет за мажи 2007
180px
Податоци за првенството
Домаќини Германија
Траење19 јануари–4 февруари
Репрезентации24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта12 (во 12 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Германија (3. титула)
Второпласиран Полска
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Франција
Статистики за првенството
Натпревари92
Дадени голови5325 (57.88 по натпр.)
Најуспешни стрелци Валур Сигурдсон (ISL) (66 голови)
Најдобар играч Ивано Балиќ (CRO)

СтадиониУреди

12 германски градови биле домаќини за 2007 шампионатот. Избрани се најмодерните стадиони - распространети низ целата земја. Конечниот натпревар се одржа во Келнарена во Келн ( Келн ).

Град Сала Капацитет
Келн Ланксес Арена 19.000
Манхајм САП арена 14.300
Хамбург Барклејкард Арена 12.500
Дортмунд Вестфаленхал 12.000
Хале Сала Гери Вебер 11.000
Кил Шпаркасен арена 10.200
Берлин Сала Макс Шмелинг 10.000
Бремен Арена ОВБ 9.200
Магдебург ГЕТЕК арена 7.850
Штутгарт Порше арена 6.100
Лемго Липерланд арена 5.000
Вецлар Ритал Арена Вецлар 5.000

ПодатоциУреди

     
Ланксес Арена

(Kölnarena)
Местоположба: Келн
Капацитет: 19,500
Клуб: РК Гумерсбах

САП арена

(SAP-Arena)
Местоположба: Манхајм
Capacity: 14,300
Клуб: Рајн-Некар Левен

Барклејкард Арена

(Color Line Arena)
Местоположба: Хамбург
Капацитет: 13,800
Клуб: РК Хамбург

     
Вестфаленхал

(Westfalenhalle)
Местоположба: Дортмунд
Капацитет: 12,000
Клуб:

Сала Гери Вебер

(Gerry Weber Stadion)
Местоположба: Хале
Капацитет: 11,000
Клуб:

Шпаркасен арена

(Ostseehalle)
Местоположба: Кил
Капацитет: 10,200
Клуб: РК Кил

     
Сала Макс Шмелинг

(Max-Schmeling-Halle)
Местоположба: Берлин
Капацитет: 10,000
Клуб: Фихсе Берлин

Арена ОВБ

(AWD-Dome)
Местоположба: Бремен
Капацитет: 9,200
Клуб:

ГЕТЕК арена

(Bördelandhalle)
Местоположба: Магдебург
Капацитет: 7,850
Клуб: РК Магдебург

     
Порше арена

(Porsche Arena)
Местоположба: Штутгарт
Капацитет: 6,100
Клуб:

Липерланд арена

(Lipperlandhalle)
Местоположба: Лемго
Капацитет: 5,000
Клуб: ТБВ Лемго

Ритал Арена Вецлар

(Rittal Arena Wetzlar)
Местоположба: Вецлар
Капацитет: 5,000
Клуб: HSG Вецлар

Систем на натпреварувањеУреди

Прелиминарна фазаУреди

24-те натпреварувачки екипи ќе бидат извлечени во шест прелиминарни групи од по четири екипи, а натпреварите во прелиминарната рунда се одржуваат од 20 до 22 јануари. Двете најдобри екипи од секоја група потоа продолжуваат во главната рунда, додека третите и четвртопласираните екипи играат во посебен куп[1].

На 14 јули 2006 година, биле групите на турнирот:[2]

Група A (Вецлар):

Група B (Магдебург):

Група C (Берлин, Хале):

Група D (Бремен):

Група E (Кил):

Група F (Штутгарт):

Посебен купУреди

Екипите што се наоѓаат на третото и четвртото место во групите на прелиминарните фази се поделени во четири групи од три тима, и тоа:

Група I:

 • 3-то место од Група A
 • 3-то место од Група B
 • 3-то место од Група C

Група II:

 • 3-то место од Група D
 • 3-то место од Група E
 • 3-то место од Група F

Група III:

 • 4-то место од Група A
 • 4-то место од Група B
 • 4-то место од Група C

Група IV:

 • 4-то место од Група D
 • 4-то место од Група E
 • 4-то место од Група F

Натпреварите се закажани за 24 до 26 јануари. На 28 јануари, победниците од групата I и II потоа играат едни со други за 13-то место, за 15-то место и за 17-то место. Тимовите од групата III и IV играат на 19-то, 21-то и 23-то место.

Главна фазаУреди

Главната фаза е закажана за 24 до 28 јануари, а екипите ќе бидат поделени во две групи од шест екипи. Тимовите ги носат резултатите од натпреварот од натпревари против другиот тим од нивната група за да се квалификуваат во главната рунда. Четири екипи од секоја главна рунда се квалификуваат во четвртфиналето.

Не се закажани натпревари за пласман од 9 до 12 место.

Нокаут фазаУреди

Нокаут фазата е предвидено да се одржи последната недела на турнирот, почнувајќи од вторник 30 јануари и ќе трае до недела 4 февруари. Четвртфиналето е поставено така што победникот на едната група ќе се соочи со четвртопласираниот тим во другата група. Полуфиналните и утешните натпревари се одржуваат на 1 февруари; два дена подоцна, плеј-офот од 5-то и 7-то место се одржуваат на 3 февруари, со плеј-офот за 3-то место, а финалето е закажано за наредниот ден.

Прелиминарна фазаУреди

     Team advanced to the Главна фаза (останатите ќе играт Претседателски Куп)

All times are средноевропско време (UTC+1)

Група A (Вецлар)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Словенија 3 3 0 0 102 71 +31 6
  Тунис 3 2 0 1 97 77 +20 4
  Кувајт 3 1 0 2 85 94 –9 2
  Гренланд 3 0 0 3 68 110 –42 0
20 јануари 2007
Словенија   35 – 21   Гренланд
Тунис   34 – 23   Кувајт
21 јануари 2007
Гренланд   20 – 36   Тунис
Кувајт   23 – 33   Словенија
22 јануари 2007
Кувајт   39 – 27   Гренланд
Тунис   27 – 34   Словенија

Група B (Магдебург)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Исланд 3 2 0 1 106 76 +30 4
  Франција 3 2 0 1 103 63 +40 4
  Украина 3 2 0 1 90 79 +11 4
  Австралија 3 0 0 3 48 129 –81 0
20 јануари 2007
Исланд   45 – 20   Австралија
Франција   32 – 21   Украина
21 јануари 2007
Австралија   10 – 47   Франција
Исланд   29 – 32   Украина
22 јануари 2007
Украина   37 – 18   Австралија
Франција   24 – 32   Исланд

Група C (Берлин, Хале)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Полска 3 3 0 0 87 63 +24 6
  Германија 3 2 0 1 84 69 +15 4
  Аргентина 3 1 0 2 57 81 –24 2
  Бразил 3 0 0 3 65 80 –15 0
19 јануари 2007
Германија   27 – 22   Бразил
20 јануари 2007
Полска   29 – 15   Аргентина
21 јануари 2007
Бразил   23 – 31   Полска
Аргентина   20 – 32   Германија
22 јануари 2007
Германија   25 – 27   Полска
Бразил   20 – 22   Аргентина

Група D (Бремен)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Шпанија 3 3 0 0 109 76 +33 6
  Чешка 3 2 0 1 97 88 +9 4
  Египет 3 1 0 2 94 88 +6 2
  Катар 3 0 0 3 65 113 –48 0
20 јануари 2007
Чешка   37 – 23   Катар
Шпанија   33 – 29   Египет
21 јануари 2007
Катар   18 – 41   Шпанија
Египет   30 – 31   Чешка
22 јануари 2007
Египет   35 – 24   Катар
Шпанија   35 – 29   Чешка

Група E (Кил)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Унгарија 3 3 0 0 89 82 +7 6
  Данска 3 2 0 1 95 75 +20 4
  Норвешка 3 1 0 2 88 65 +23 2
  Ангола 3 0 0 3 64 114 –50 0
20 јануари 2007
Норвешка   41 – 13   Ангола
Данска   29 – 30   Унгарија
21 јануари 2007
Ангола   20 – 39   Данска
Унгарија   25 – 22   Норвешка
22 јануари 2007
Унгарија   34 – 31   Ангола
Данска   27 – 25   Норвешка

Група F (Штутгарт)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Хрватска 3 3 0 0 108 72 +36 6
  Русија 3 1 1 1 94 83 +11 3
  Јужна Кореја 3 1 1 1 87 92 –5 3
  Мароко 3 0 0 3 60 102 –42 0
20 јануари 2007
Хрватска   35 – 22   Мароко
Русија   32 – 32   Јужна Кореја
21 јануари 2007
Мароко   19 – 35   Русија
Јужна Кореја   23 – 41   Хрватска
22 јануари 2007
Мароко   19 – 32   Јужна Кореја
Хрватска   32 – 27   Русија

Претседателски Куп (13-24 место)Уреди

Група I (Лемго)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Украина 2 2 0 0 56 45 +11 4
  Аргентина 2 1 0 1 50 48 2 2
  Кувајт 2 0 0 2 48 61 –13 0
24 јануари 2007
Кувајт   23 – 33   Украина
25 јануари 2007
Кувајт   25 – 28   Аргентина
27 јануари 2007
Украина   23 – 22   Аргентина

Група II (Лемго)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Норвешка 2 2 0 0 61 50 +11 4
  Јужна Кореја 2 1 0 1 68 64 +4 2
  Египет 2 0 0 2 48 63 –15 0
24 јануари 2007
Египет   18 – 27   Норвешка
25 јануари 2007
Египет   30 – 36   Јужна Кореја
27 јануари 2007
Норвешка   34 – 32   Јужна Кореја

Група III (Дортмунд/Хале)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Бразил 2 2 0 0 63 53 +10 4
  Гренланд 2 1 0 1 64 58 +6 2
  Австралија 2 0 0 2 48 64 –16 0
24 јануари 2007
Гренланд   34 – 25   Австралија Хале
25 јануари 2007
Гренланд   30 – 33   Бразил Дортмунд
27 јануари 2007
Австралија   23 – 30   Бразил Дортмунд

Група IV (Дортмунд/Хале)Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Мароко 2 2 0 0 76 55 +21 4
  Ангола 2 1 0 1 61 59 +2 2
  Катар 2 0 0 2 54 77 –23 0
24 јануари 2007
Катар   27 – 33   Ангола Хале
25 јануари 2007
Катар   27 – 44   Мароко Дортмунд
27 јануари 2007
Ангола   28 – 32   Мароко Дортмунд

Главна фазаУреди

     Team advanced to the Полуфинале (останатите ќе играт Placement Matches)

Група I (Дортмунд /Хале )Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Полска 5 4 0 1 162 147 +15 8
  Германија 5 4 0 1 157 138 +19 8
  Исланд 5 3 0 2 161 153 +8 6
  Франција 5 3 0 2 142 128 +14 6
  Словенија 5 1 0 4 140 165 –25 2
  Тунис 5 0 0 5 142 173 –31 0

All times are средноевропско време (UTC+1)

24 јануари 2007
Словенија   29 – 35   Германија Хале
Тунис   30 – 36   Исланд Дортмунд
Франција   31 – 22   Полска Дортмунд
25 јануари 2007
Тунис   28 – 35   Германија Дортмунд
Полска   35 – 33   Исланд Хале
Франција   33 – 19   Словенија Хале
27 јануари 2007
Франција   26 – 29   Германија Дортмунд
Исланд   32 – 31   Словенија Хале
Полска   40 – 31   Тунис Хале
28 јануари 2007
Германија   33 – 28   Исланд Дортмунд
Словенија   27 – 38   Полска Хале
Франција   28 – 26   Тунис Хале

Група II (Манхејм )Уреди

Екипа Натпревари Победи Порази Нерешени Дадени голови Примено голови Головна разлика Поени
  Хрватска 5 5 0 0 145 128 +17 10
  Данска 5 3 0 2 141 134 +7 6
  Шпанија 5 3 0 2 152 145 +7 6
  Русија 5 2 0 3 136 142 –6 4
  Унгарија 5 2 0 3 132 138 –6 4
  Чешка 5 0 0 5 138 157 –19 0

All times are средноевропско време (UTC+1)

24 јануари 2007
Чешка   25 – 28   Унгарија
Шпанија   33 – 29   Русија
Данска   26 – 28   Хрватска
25 јануари 2007
Чешка   26 – 30   Русија
Хрватска   25 – 18   Унгарија
Данска   27 – 23   Шпанија
27 јануари 2007
Хрватска   31 – 29   Чешка
Унгарија   31 – 33   Шпанија
Данска   26 – 24   Русија
28 јануари 2007
Шпанија   28 – 29   Хрватска
Русија   26 – 25   Унгарија
Данска   33 – 29   Чешка

Placement Matches (9th-24th Place)Уреди

23-24 место (Дортмунд )Уреди

28 јануари 2007
Австралија   22 – 36   Катар

21-22 место (Дортмунд )Уреди

28 јануари 2007
Гренланд   28 – 29   Ангола

19-20 место (Дортмунд )Уреди

28 јануари 2007
Бразил   36 – 29   Мароко

===17-18 место (Лемго)

28 јануари 2007
Кувајт   22 – 26   Египет

===15-16 место (Лемго)

28 јануари 2007
Јужна Кореја   44 – 31   Аргентина

===13-14 место (Лемго)

28 јануари 2007
Украина   22 – 32   Норвешка

11-12 место (Келн)Уреди

30 јануари 2007
Тунис   25 – 21   Чешка

9-10 место (Хамбург)Уреди

30 јануари 2007
Словенија   33 – 34   Унгарија

Финална фаза (Хамбург/Келн)Уреди

ФиналеУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
30 јануари 2007 – Келн        
    Шпанија  25
1 февруари2007 – Келн
    Германија  27  
    Германија  32b
30 јануари 2007 – Келн
      Франција  31  
    Хрватска  18
4 февруари2007 – Келн
    Франција  21  
    Германија  29
30 јануари 2007 – Хамбург
      Полска  24
    Полска  28
1 февруари2007 – Хамбург
    Русија  27  
    Полска  36c Трето место
30 јануари 2007 – Хамбург
      Данска  33  
    Исланд  41     Франција  27
    Данска  42a       Данска  34
4 февруари2007 – Келн


 • a резултат беше 34-34 во редовното врерме. Данска победи во продолжение
 • b резултат беше 21-21. Германија победи во продолжение.
 • c резултат беше 26-26. Полска победи во продолжение.

БронзаУреди

4 February Франција   27–34   Данска

ЗлатоУреди

4 Февруари Германија   29-24   Полска

5-8 местоУреди

  5-8 место 5-6 место
             
1 февруари 2007 – Келн
    Шпанија 27  
    Хрватска 35  
 
3 февруари 2007 – Келн
        Хрватска 34
      Русија 25
7-8 место
1 февруари 2007 – Хамбург 3 февруари 2007 – Келн
    Русија 28     Шпанија  40
    Исланд 25       Исланд  36

Табела и статистикаУреди

ТабелаУреди

    Германија
    Полска
    Данска
4   Франција
5   Хрватска
6   Русија
7   Шпанија
8   Исланд
9   Унгарија
10   Словенија
11   Тунис
12   Чешка
13   Норвешка
14   Украина
15   Јужна Кореја
16   Аргентина
17   Египет
18   Кувајт
19   Бразил
20   Мароко
21   Ангола
22   Гренланд
23   Катар
24   Австралија
Квалификувана на Летните олимписки игри 2008
Квалификувана на Летните олимписки игри 2008

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Германија
  Полска
  Данска

НаводиУреди

 1. (германски) Spielplan - Handball-WM 2007, from the tournament's official site
 2. (германски) Gruppenauslosung wird zur Farce - Brand zur deutschen Glücksfee[мртва врска], from RP-Online, retrieved 15 July 2006

Надворешни врскиУреди