Светско првенство во ракомет за мажи 1978

Светско првенство во ракомет за мажи 1978 — 9-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Данска. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за мажи 1978
Податоци за турнирот
Домаќини Данска
Екипи16
Конечен исход
Првак Западна Германија
Второпласиран СССР
Третопласиран Источна Германија
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари32
Дадени голови1305 (40.78 по натпр.)
Најдобар стрелец Јержи Клемпел (POL)
 Петер Ковакс (HUN) (47 голови)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Западна Германија, победувајќи ја СССР во финалето, додека бронзениот медал го освоила Источна Германија.

ЕкипиУреди

Група A Група B Група C Група D
  Канада   Источна Германија   Данска   Бугарија
  Чехословачка   Франција   Исланд   Јапонија
  Западна Германија   Унгарија   СССР   Полска
  Југославија   Романија   Шпанија   Шведска

Прва фазаУреди

Група AУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Западна Германија 3 3 0 0 54 36 +18 6
  Југославија 3 2 0 1 54 45 +9 4
  Чехословачка 3 1 0 2 58 43 +15 2
  Канада 3 0 0 3 31 73 -42 0

Група BУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Романија 3 2 0 1 74 56 +18 4
  Источна Германија 3 2 0 1 56 43 +13 4
  Унгарија 3 2 0 1 66 54 +12 4
  Франција 3 0 0 3 54 97 -43 0

Група CУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  СССР 3 2 1 0 62 46 +16 5
  Данска 3 2 1 0 56 45 +11 5
  Шпанија 3 1 0 2 52 65 -13 2
  Исланд 3 0 0 3 54 68 -14 0

Група DУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Полска 3 3 0 0 76 60 +16 6
  Шведска 3 2 0 1 72 58 +14 4
  Јапонија 3 1 0 2 64 70 -6 2
  Бугарија 3 0 0 3 58 82 -24 0

Втора фазаУреди

Група 1Уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Западна Германија 3 1 2 0 49 44 +5 4
  Источна Германија 3 1 2 0 48 46 +2 4
  Југославија 3 1 1 1 46 50 -4 3
  Романија 3 0 1 2 49 52 -3 1

Група 2Уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  СССР 3 2 1 0 58 50 +8 5
  Данска 3 2 1 0 59 53 +6 5
  Полска 3 1 0 2 61 60 +1 2
  Шведска 3 0 0 3 49 64 -15 0

3-4 местоУреди

Дата Натпревар¹ Резултат
05.02.1978   Источна Германија
-
  Данска
19-15
  • (¹) - во Копенхаген

ФиналеУреди

Дата Натпревар¹ Резултат
05.02.1978   Западна Германија
-
  СССР
20-19
  • (¹) - во Копенхаген

ТабелаУреди

    Западна Германија
    СССР
    Источна Германија
4   Данска
5   Југославија
6   Полска
7   Романија
8   Шведска
9   Унгарија
10   Шпанија
11   Чехословачка
12   Јапонија
13   Исланд
14   Бугарија
15   Канада
16   Франција

Извор: Меѓународна ракометна федерација[мртва врска]