Африканско првенство во ракомет за мажи 1996

Африканско првенство во ракомет за мажи 1996 — 12-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Котону, Бенин во периодот од 18 октомври до 27 октомври. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1996
Податоци за турнирот
Домаќини Бенин
Датуми18 – 27 октомври
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Алжир (6. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Мароко
Статистикa за турнирот
Натпревари27
Дадени голови1176 (43.56 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Јапонија, во 1997 година[1].

Домаќин уреди

Бенин
Спортска палата,
Капацитет:?
 

Квалификувани екипи уреди

Групна фаза уреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група A уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 4 4 0 0 97 79 +18 8
0   Мароко 4 3 0 1 89 84 +5 6
0   Нигерија 4 2 0 2 99 89 +10 4
0   Брег на Слоновата Коска 4 1 0 3 101 101 0 2
0   Того 4 0 0 4 66 99 −33 0
18 октомври 1996 Нигерија   30–27   Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(15–11)
18 октомври 1996 Тунис   22–18   Того Спортска палата , Котону
(17–8)

19 октомври 1996 Мароко   22–17   Того Спортска палата , Котону
(10–6)
19 октомври 1996 Тунис   23–22   Нигерија Спортска палата , Котону
(10–9)

20 октомври 1996 Тунис   30–21   Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(13–11)
20 октомври 1996 Мароко   22–21   Нигерија Спортска палата , Котону
(11–8)

21 октомври 1996 Нигерија   26–17   Того Спортска палата , Котону
(12–5)
21 октомври 1996 Мароко   27–24   Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(14–15)

23 октомври 1996 Тунис   22–18   Мароко Спортска палата , Котону
(12–6)
23 октомври 1996 Брег на Слоновата Коска   29–14   Того Спортска палата , Котону
(16–5)

Група B уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Алжир 4 4 0 0 95 61 +34 8
0   Египет 4 3 0 1 102 73 +29 6
0   Конго 4 1 1 2 61 80 −19 3
0   Камерун 4 1 0 3 86 91 −5 2
0   Бенин 4 0 1 3 63 102 −39 1
18 октомври 1996 Египет   30–18   Бенин Спортска палата , Котону
(17–10)
18 октомври 1996 Алжир   18–9   Конго Спортска палата , Котону
(7–6)

19 октомври 1996 Бенин   16–16   Конго Спортска палата , Котону
(7–7)
19 октомври 1996 Алжир   23–19   Камерун Спортска палата , Котону
(10–9)

20 октомври 1996 Египет   23–20   Камерун Спортска палата , Котону
(10–10)
20 октомври 1996 Алжир   29–10   Бенин Спортска палата , Котону
(13–6)

21 октомври 1996 Египет   26–10   Конго Спортска палата , Котону
(13–4)
21 октомври 1996 Конго   26–20   Камерун Спортска палата , Котону
(16–11)

23 октомври 1996 Алжир   25–23   Египет Спортска палата , Котону
(12–17)
23 октомври 1996 Камерун   27–19   Бенин Спортска палата , Котону
(12–11)

Финална фаза уреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
25 октомври – Котону
 
 
  Тунис18
 
27 октомври – Котону
 
  Египет16
 
  Тунис19
 
25 октомври – Котону
 
  Алжир (прод.)21
 
  Алжир24
 
 
  Мароко16
 
трето место
 
 
27 октомври – Котону
 
 
  Мароко21
 
 
  Египет28
5-10 место
 
9 место
 
  
 
26 октомври – Котону
 
 
  Бенин26
 
 
  Того25
 

 
7 место
 
  
 
26 октомври – Котону
 
 
  Камерун28
 
 
  Брег на Слоновата Коска27
 

 
5 место
 
  
 
26 октомври – Котону
 
 
  Нигерија26
 
 
  Конго22
 

Полуфинале уреди

25 октомври 1996 Тунис   18–16   Египет Спортска палата , Котону
(9–9)

25 октомври 1996 Алжир   24–16   Мароко Спортска палата , Котону
(11–6)

Натпревар за 9 место уреди

26 октомври 1996 Бенин   26–25   Того Спортска палата , Котону
(11–13)

Натпревар за 7 место уреди

26 октомври 1996 Камерун   28–27   Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(11–15)

Натпревар за 5 место уреди

26 октомври 1996 Нигерија   26–22   Конго Спортска палата , Котону
(12–9)

Натпревар за 3 место уреди

27 октомври 1996 Мароко   21–28   Египет Спортска палата , Котону
(13–18)

Финале уреди

27 октомври 1996 Тунис   19–21 (ET)   Алжир Спортска палата , Котону
(7–8)
(17–17)

Табела уреди

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
    Алжир
    Тунис
    Египет
4   Мароко
5   Нигерија
6   Конго
7   Камерун
8   Брег на Слоновата Коска
9   Бенин
10   Того

Наводи уреди

  1. „Men Handball XII Africa Championship - 1996 Benin“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.