Африканско првенство во ракомет за мажи 2008

Африканско првенство во ракомет за мажи 2008 — 18-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Луанда, Кабинда и Лубанго во Ангола, во периодот од 8 јануари до 17 јануари. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 2008
Податоци за турнирот
Домаќини Ангола
Датуми8 – 17 јануари
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Египет (5. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Ангола
Статистикa за турнирот
Натпревари40
Дадени голови2326 (58.15 по натпр.)
Најдобар стрелецЕгипет Хамад Хамад (32 голови)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Хрватска, во 2009 година како и за Летните олимписки игри кои се одржале во 2008 година во Пекинг, Кина.[1].

ДомаќиниУреди

Луанда Кабинда
Спортска сала Луанда Спортска сала Кабинда
Капацитет: 6,873 Капацитет: 2,000
   
Лубанго
Спортска сала Лубанго
Капацитет: 2,000
 

Квалификувани екипиУреди

Прва фазаУреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+2).

     Екипата се квалификува за втората фаза

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 3 3 0 0 95 68 +27 6
0   Ангола 3 1 0 2 81 83 −2 2
0   Камерун 3 1 0 2 82 87 −5 2
0   ДР Конго 3 1 0 2 83 103 −20 2
10 јануари 2008
16:00
Тунис   29–24   Камерун Спортска сала Кабинда, Кабинда
(14–14)
10 јануари 2008
18:00
Ангола   30–33   ДР Конго Спортска сала Кабинда, Кабинда
(14–14)

11 јануари 2008
16:00
Камерун   31–27   ДР Конго Спортска сала Кабинда, Кабинда
(17–13)
11 јануари 2008
18:00
Тунис   24–20   Ангола Спортска сала Кабинда, Кабинда
(13–10)

12 јануари 2008
16:00
Тунис   42–23   ДР Конго Спортска сала Кабинда, Кабинда
(22–12)
12 јануари 2008
16:00
Ангола   31–26   Камерун Спортска сала Кабинда, Кабинда
(14–10)

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 3 3 0 0 90 65 +25 6
0   Алжир 3 2 0 1 75 65 +10 4
0   Мароко 3 1 0 2 71 82 −11 2
0   Нигерија 3 0 0 3 65 89 −24 0
10 јануари 2008
16:00
Египет   26–23   Алжир Спортска сала Лубанго, Лубанго
(14–13)
10 јануари 2008
18:00
Мароко   30–25   Нигерија Спортска сала Лубанго, Лубанго
(18–10)

11 јануари 2008
16:00
Египет   31–22   Мароко Спортска сала Лубанго, Лубанго
(15–10)
11 јануари 2008
18:00
Алжир   26–20   Нигерија Спортска сала Лубанго, Лубанго
(14–9)

12 јануари 2008
16:00
Египет   33–20   Нигерија Спортска сала Лубанго, Лубанго
(12–10)
12 јануари 2008
18:00
Алжир   26–19   Мароко Спортска сала Лубанго, Лубанго
(17–9)

Финални натпревариУреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
15 јануари – Луанда
 
 
  Египет35
 
17 јануари – Луанда
 
  Ангола27
 
  Египет27
 
15 јануари – Луанда
 
  Тунис25
 
  Тунис41
 
 
  Алжир25
 
Трето место
 
 
17 јануари – Луанда
 
 
  Ангола20
 
 
  Алжир23
5–8 место
 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
14 јануари – Cabinda
 
 
  ДР Конго30
 
15 јануари – Cabinda
 
  Мароко28
 
  ДР Конго31
 
14 јануари – Cabinda
 
  Нигерија30
 
  Нигерија37
 
 
  Камерун36
 
Трето место
 
 
15 јануари – Cabinda
 
 
  Мароко23
 
 
  Камерун32

5–8 местоУреди

14 јануари 2008
17:00
Демократска Република Конго   30–28   Мароко Спортска сала Кабинда, Кабинда
(16–11)

19 февруари
19:30 UTC+2
Нигерија   37–36   Камерун Спортска сала Кабинда, Кабинда
(15–18)

ПолуфиналеУреди

15 јануари 2008
14:00
Тунис   41–25   Алжир Спортска сала Луанда, Луанда
(17–11)

15 јануари 2008
18:00
Египет   35–28   Ангола Спортска сала Луанда, Луанда
(19–14)

Натпревар за 7 местоУреди

15 јануари 2008
15:00
Мароко   32–23   Камерун Спортска сала Кабинда, Cabinda
(20–11)

Натпревар за 5 местоУреди

15 јануари 2008
17:00
Демократска Република Конго   31–30   Нигерија Спортска сала Кабинда, Cabinda
(14–15)

Натпревар за 3 местоУреди

16 јануари 2008
18:00
Алжир   23–20   Ангола Спортска сала Луанда, Луанда
(11–11)

ФиналеУреди

17 јануари 2008
20:00
Египет   27–25   Тунис Спортска сала Луанда, Луанда
(12–16)

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри и Светското првенство
Екипата се квалификува за Летните олимписки игри и Светското првенство
Место Екипа
    Египет
    Тунис
    Алжир
4   Ангола
5   ДР Конго
6   Нигерија
7   Камерун
8   Мароко

НаводиУреди

  1. „Men Handball XVIII Africa Championship 2008 - Angola“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.