Африканско првенство во ракомет за мажи 1987

Африканско првенство во ракомет за мажи 1987 — 7-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Рабат, Мароко во периодот од 3 јули до 12 јули. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1987
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
Датуми3 – 12 јули
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Алжир (4. титула)
Второпласиран Египет
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Конго

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Сеул, Јужна Кореја, во 1988 година[1].

ДомаќинУреди

Мароко

Квалификувани екипиУреди

Сите натпревари се одиграле по (Месно време).

     Екипата се пласира за следната фаза

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Алжир 3 3 0 0 78 55 +23 6
0   Египет 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Брег на Слоновата Коска 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Мароко 0 0 0 0 0 0 0 0
3 јули 1987 Алжир   23 – 16   Мароко Рабат

5 јули 1987 Алжир   22 – 12   Египет Рабат

7 јули 1987 Алжир   33 – 27   Брег на Слоновата Коска Рабат

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Конго 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Тунис 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Сенегал 0 0 0 0 0 0 0 0

Финална фазаУреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
јули – Рабат
 
 
  Алжир16
 
12 јули – Рабат
 
  Тунис15
 
  Алжир22
 
јули – Рабат
 
  Египет16
 
  Конго
 
 
  Египет
 
Трето место
 
 
јули – Рабат
 
 
  Тунис
 
 
  Конго

ПолуфиналеУреди

... јули 1987 Алжир   16 – 15   Тунис Рабат

... јули 1987 Конго     Египет Рабат

Натпревар за 3 местоУреди

... јули 1987 Тунис     Конго Рабат

ФиналеУреди

12 јули 1987 Алжир   22 – 16   Египет Рабат

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Екипата се квалификува за Светското првенство во 1989 година, Група Б
Место Екипа
    Алжир
    Египет
    Тунис
4   Конго
5   Ангола
6   Брег на Слоновата Коска
7   Сенегал
8   Мароко

НаводиУреди

  1. „Men Handball VII Africa Championship 1987 Morocco“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.