Африканско првенство во ракомет за мажи 1974

Африканско првенство во ракомет за мажи 1974 — прво Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Тунис, Тунис. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Домакинот Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1976
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење1974
Репрезентации5
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Тунис (1. титула)
Второпласиран Камерун
Третопласиран Сенегал
Четвртопласиран Того

ДомаќинУреди

Тунис

Квалификувани екипиУреди

СалаУреди

ТабелаУреди

Место Екипа
    Тунис
    Камерун
    Сенегал
4   Того
5   Централноафриканска Република