Африканско првенство во ракомет за мажи 1979

Африканско првенство во ракомет за мажи 1979 — 3-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Бразавил, Конго во периодот од 20 јули до 31 јули. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1979
Марјан Нгуаби Куп
Податоци за првенството
Домаќини Конго
Траење20 – 31 јули
Репрезентации9
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Тунис (3. титула)
Второпласиран Египет
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Конго

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Москва, СССР, во 1980 година.

Квалификувани екипиУреди

ДомаќинУреди

Република Конго

Групна фазаУреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Алжир 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Камерун 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Того 0 0 0 0 0 0 0 0
... јули 1979 Алжир   43 – 15   Ангола Бразавил

... јули 1979 Алжир   31 – 24   Камерун Бразавил

... јули 1979 Алжир   29 – 22   Того Бразавил

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Конго 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Брег на Слоновата Коска 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Нигерија 0 0 0 0 0 0 0 0
0   Мадагаскар (withdrew) 0 0 0 0 0 0 0 0

Главна фазаУреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
29 јули – Бразавил
 
 
  Египет
 
31 јули – Бразавил
 
  Конго
 
  Египет15
 
29 јули – Бразавил
 
  Тунис21
 
  Тунис23
 
 
  Алжир18
 
Трето место
 
 
30 јули – Бразавил
 
 
  Конго24
 
 
  Алжир26

ПолуфиналеУреди

29 јули 1979 Египет     Конго Бразавил

29 јули 1979 Тунис   23 – 18   Алжир Бразавил

Натпревар за 3 местоУреди

30 јули 1979 Конго   24 – 26   Алжир Бразавил

ФиналеУреди

30 јули 1979 Египет   15 – 21   Тунис Бразавил
(8 – 11)

ТабелаУреди

Тунис се квалификувал за Олимписките игри 1980, но одбил да настапува, а истото го направил и Египет. Така, Алжир продолжил..

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Место Екипа
    Тунис
    Египет
    Алжир
4   Конго
5   Камерун
6   Того
7   Брег на Слоновата Коска
8   Нигерија
9   Ангола