Африканско првенство во ракомет за мажи 1994

Африканско првенство во ракомет за мажи 1994 — 11-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Тунис, Тунис во периодот од 5 ноември до 24 ноември. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1994
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење5 – 24 ноември
Репрезентации10 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Тунис (4. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Мароко

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Исланд, во 1995 година[1].

ДомаќинУреди

Тунис

Квалификувани екипиУреди

Финална фазаУреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
ноември – Тунис
 
 
 
 
24 ноември – Тунис
 
 
 
  Тунис18
 
ноември – Тунис
 
  Алжир16
 
 
 
 
 
 
Трето место
 
 
ноември – Тунис
 
 
  Египет
 
 
  Мароко

ПолуфиналеУреди

Натпревар за 3 местоУреди

... ноември 1994 Египет     Мароко Тунис

ФиналеУреди

24 ноември 1994 Тунис   18 – 16   Алжир Тунис

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Светско првенство 1995
Место Екипа
    Тунис
    Алжир
    Египет
4   Мароко
5   Конго
6   Брег на Слоновата Коска
7   Того
8   Гана
9   Сенегал
10   Џибути

НаводиУреди

  1. „Men Handball Africa Championship 1994 - Tunisia“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.