Ракомет на Летните олимписки игри 1992 (мажи)

Ракометот на Летните олимписки игри 1996 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Барселона, Шпанија во периодот од 27 јули до 8 август. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи.

Ракомет на Летните олимписки игри 1992
Податоци за турнирот
Домаќини Шпанија
Датуми27 јули - 8 август
Екипи12
Одржувалишта (во 2 градови-домаќини)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Исланд
Статистикa за турнирот
Натпревари38
Дадени голови1616 (42.53 по натпр.)
Најдобар стрелецТалант Душебаев (EUN), 47 голови

Прва фаза уреди

Група A уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Шведска 5 5 0 0 120 86 +44 10
  Исланд 5 3 1 1 101 99 +2 7
  Јужна Кореја 5 3 0 2 114 117 −3 6
  Унгарија 5 2 0 3 102 108 −6 4
  Чехословачка 5 1 1 3 94 92 +2 3
  Бразил 5 0 0 5 96 125 −29 0
Резултати            
Шведска   25–18 28–18 25–21 20–14 22–15
Исланд   18–25 26–24 22–16 16–16 19–18
Јужна Кореја   18–28 24–26 22–18 20–19 30–26
Унгарија   21–25 16–22 18–22 20–18 27–21
Чехословачка   14–20 16–16 19–20 18–20 27–16
Бразил   15–22 18–19 26–30 21–27 16–27

Група B уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Обединета екипа 5 5 0 0 121 98 +23 10
  Франција 5 4 0 1 111 98 +13 8
  Шпанија 5 3 0 2 97 98 −1 6
  Романија 5 1 1 3 107 115 −8 3
  Германија 5 1 1 3 97 103 −6 3
  Египет 5 0 0 5 92 113 −21 0
Резултати [[Image:Грешка во Lua во Модул:Country_alias, ред 181: Invalid country alias: <strong class="error"><span class="scribunto-error" id="mw-scribunto-error-37c570b1">Грешка во скриптата: Нема модул наречен „TitleReplace“.</span></strong>|22x20px|border|Грешка во Lua во Модул:Country_alias, ред 181: Invalid country alias: <strong class="error"><span class="scribunto-error" id="mw-scribunto-error-37c570b1">Грешка во скриптата: Нема модул наречен „TitleReplace“.</span></strong>]]          
  Обединета екипа 23–22 24–18 27–25 25–15 22–18
Франција   22–23 18–16 26–20 23–20 22–19
Шпанија   18–24 16–18 21–20 19–18 23–18
Романија   25–27 20–26 20–21 20–20 22–21
Германија   15–25 20–23 18–19 20–20 24–16
Египет   18–22 19–22 18–23 21–22 16–24

Плеј оф уреди

  Полуфинале Финале
             
   Шведска 25  
   Франција 22  
 
       Шведска 20
     Обединета екипа 22
Бронзен медал
   Обединета екипа 23    Франција  24
   Исланд 19      Исланд  20

Полуфинале уреди

6 август
19:00
Шведска   25–22   Франција
(10-10)

6 август
21:00
Предлошка:FlagIOC-rt 23–19   Исланд
(11-9)

Натпревар за 11 место уреди

7 август
14:00
Египет   27–24 (Прод.)   Бразил
(10-8)

Прод.: 19-19 Прод.: 22-22, 24-24

Натпревар за 9 место уреди

7 август
16:00
Чехословачка   20–19   Германија
(11-8)

Натпревар за 7 место уреди

=7 август
19:00
Романија   19–23   Унгарија
(13-9)

Натпревар за 5 место уреди

7 август
21:00
Јужна Кореја   21–36   Шпанија
(10-18)

Натпревар за 3 место уреди

8 август
15:00
Франција   24–20   Исланд
(12-9)

Финале уреди

8 август
17:00
Шведска   20–22   Обединета екипа
(9-9)

Табела уреди

Final rankings
1   Обединета екипа
2   Шведска
3   Франција
4   Исланд
5   Шпанија
6   Јужна Кореја
7   Унгарија
8   Романија
9   Чехословачка
10   Германија
11   Египет
12   Бразил

Надворешни врски уреди