Ракометот на Летните олимписки игри 1996 - мажи

Ракометот на Летните олимписки игри 1996 - мажи — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Атланта, САД во периодот од 24 јули до 4 август. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи. Ракометната репрезентација на Хрватска победила на турнирот.

Ракометот на Летните олимписки игри 1996 - мажи
Податоци за првенството
Домаќини САД
Траење24 јули – 4 август
Репрезентации12
ОдржувалиштаЏорџија Доум финале
Џорџиски светски конгресен центар
Конечен исход
Прваци Хрватска (1. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Франција
Статистики за првенството
Натпревари38
Дадени голови1822 (47.95 по натпр.)
Гледачи305.100 (8.029 по натпр.)
Најуспешни стрелциХрватска Патрик Чавар
(43 голови)

КвалификацииУреди

Начин на квалификување дата Домакин Места Квалификувани
Докакин 18 септември 1990   Токио 1   САД
Панамерикански игри 1995 16–25 март 1995   Мар дел Плата 1   Бразил
Светско првенство 1995 7–21 мај 1995   Исланд 7   Франција
  Хрватска
  Шведска
  Германија
  Русија
  Египет
  Швајцарија
Азиско првенство 1995 25 септември – 6 октомври 1995   Кувајт 1   Кувајт
Европско првенство 1996 24 мај – 2 јуни 1996   Шпанија 1   Шпанија
Африканско првенство во ракомет 1   Алжир
Вкупно 12

Групна фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Шведска 5 5 0 0 131 94 +37 10 Полуфинале
2   Хрватска 5 4 0 1 132 122 +10 8
3   Русија 5 3 0 2 137 106 +31 6 Натпревар за 5 место
4   Швајцарија 5 2 0 3 126 115 +11 4 Натпревар за 7 место
5   САД (H) 5 1 0 4 111 142 −31 2 Натпревар за 9 место
6   Кувајт 5 0 0 5 100 158 −58 0 Натпревар за 11 место
Извор:
Правила за класификација: 1) поени; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин.
24 јули 1996
10:00
Русија   32–20   Кувајт Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Томас, Томас (GER)
(18–10)
24 јули 1996
14:30
Хрватска   23–22   Швајцарија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Данческу, Матеску (ROU)
(12–14)
24 јули 1996
19:00
Шведска   23–19   САД Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Гедвилас, Гутерман (LTU)
(11–9)

25 јули 1996
10:00
Кувајт   22–31   Хрватска Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(11–16)
25 јули 1996
14:30
Швајцарија   19–26   Шведска Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(8–14)
25 јули 1996
20:45
Русија   31–16   САД Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Мабунда, Мвоула (CGO)
(16–9)

27 јули 1996
11:45
Швајцарија   33–16   Кувајт Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Гедвилас, Гутерман (LTU)
[ (18–8)
27 јули 1996
14:30
Шведска   22–20   Русија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(11–11)
27 јули 1996
19:00
Хрватска   35–27   САД Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(20–9)

29 јули 1996
11:45
Шведска   33–18   Кувајт Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Брусел, ван Донген (NED)
(16–7)
29 јули 1996
16:15
Русија   24–25   Хрватска Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Елронд, Ловквист (DEN)
(13–11)
29 јули 1996
20:45
САД   20–29   Швајцарија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Томас, Томас (GER)
(9–12)

31 јули 1996
11:45
Русија   30–23   Швајцарија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(14–11)
31 јули 1996
14:30
Хрватска   18–27   Шведска Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Томас, Томас (GER)
(7–10)
31 јули 1996
20:45
Кувајт   24–29   САД Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Данческу, Матеску (ROU)
(10–13)

Група BУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Франција 5 4 0 1 145 114 +31 8[б 1] Полуфинале
2   Шпанија 5 4 0 1 114 97 +17 8[lower-alpha 1]
3   Египет 5 3 0 2 113 103 +10 6[б 2] Натпревар за 5 место
4   Германија 5 3 0 2 121 112 +9 6[lower-alpha 2] Натпревар за 7 место
5   Алжир 5 0 1 4 95 117 −22 1[б 3] Натпревар за 9 место
6   Бразил 5 0 1 4 100 145 −45 1[lower-alpha 3] Натпревар за 11 место
Извор:
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
Notes:
  1. France 27–25 Spain
  2. Germany 22–24 Egypt
  3. Algeria 20–20 Brazi
24 јули 1996
11:45
Франција   27–25   Шпанија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Вујновиќ, Младиниќ (CRO)
(10–9)
24 јули 1996
16:15
Египет   19–16   Алжир Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Елронд, Ловквист (DEN)
(7–9)
24 јули 1996
20:45
Германија   30–20   Бразил Џорџиски светски конгресен центар
(12–7)

25 јули 1996
11:45
Алжир   22–33   Франција Џорџиски светски конгресен центар
(10–13)
25 јули 1996
16:15
Шпанија   22–20   Германија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Брусел, ван Донген (NED)
(11–10)
25 јули 1996
19:00
Бразил   20–31   Египет Џорџиски светски конгресен центар
(10–15)

27 јули 1996
10:00
Шпанија   20–14   Алжир Џорџиски светски конгресен центар
(12–5)
27 јули 1996
16:15
Германија   22–24   Египет Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Данческу, Матеску (ROU)
(9–11)
27 јули 1996
20:45
Франција   37–23   Бразил Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Мабунда, Мвоула (CGO)
(16–10)

29 јули 1996
10:00
Египет   20–25   Франција Џорџиски светски конгресен центар
Soliman 5 (9–12) Lathoud 8
29 јули 1996
14:30
Германија   25–23   Алжир Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Вујновиќ, Младиниќ (CRO)
(13–12)
29 јули 1996
19:00
Бразил   17–27   Шпанија Џорџиски светски конгресен центар
(10–12)

31 јули 1996
11:45
Египет   19–20   Шпанија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Гедвилас, Гутерман (LTU)
(8–11)
31 јули 1996
16:15
Франција   23–24   Германија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Брусел, ван Донген (NED)
(10–12)
31 јули 1996
19:00
Алжир   20–20   Бразил Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Мабунда, Мвоула (CGO)
(9–11)

Финална фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
2 август
   Шведска 25  
   Шпанија 20  
 
4 август
       Шведска 26
     Хрватска 27
Натпревар за 3 место
2 август 4 август
   Франција 20    Шпанија  27
   Хрватска 24      Франција  25

Натпревар за 11 местоУреди

2 август 1996
10:00
Кувајт   25–31   Бразил Џорџиски светски конгресен центар
(13–16)

Натпревар за 9 местоУреди

2 август 1996
11:30
Алжир   26–27 (Прод.)   САД Џорџиски светски конгресен центар
(12–10)

Прод.: 22–22 Прод.: 4–5

Натпревар за 7 местоУреди

2 август 1996
14:30
Швајцарија   16–23   Германија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Елронд, Ловквист (DEN)
(10–12)

Натпревар за 5 местоУреди

2 август 1996
19:00
Египет   26–29   Русија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(11–15)

ПолуфиналеУреди

2 август 1996
16:15
Шведска   25–20   Шпанија Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Брусел, ван Донген (NED)
(11–12)

2 август 1996
20:45
Франција   20–24   Хрватска Џорџиски светски конгресен центар
(8–12)

Bronze medal gameУреди

4 август 1996
11:00
Шпанија   27–25   Франција Џорџиски светски конгресен центар
Судии: Елронд, Ловквист (DEN)
(13–12)

ФиналеУреди

4 август 1996
12:45
Шведска   26–27   Хрватска Џорџија Доум
Гледачи: 35,000
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(11–16)

ТабелаУреди

Конечна табела
1   Хрватска
2   Шведска
3   Шпанија
4   Франција
5   Русија
6   Египет
7   Германија
8   Швајцарија
9   САД
10   Алжир
11   Бразил
12   Кувајт

Надворешни врскиУреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.