Светско првенство во ракомет за мажи 2011

Светско првенство во ракомет за мажи во 2011 година — 22-от настан каде што домаќин била Меѓународната ракометна федерација, и се одржал во Шведска од 13-30 јануари 2011 година. Сите натпревари биле одиграни во Малме, Лунд , Кристијанстад, Гетеборг, Шевде, Јеншепинг , Линшепинг и Норркопинг .

Светско првенство во ракомет за мажи 2011
Världsmästerskapet i handboll för herrar 2011
Податотека:2011 World Men's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Шведска
Датуми13–30 јануари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 8 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Франција (4. титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Шведска
Статистикa за турнирот
Натпревари98
Дадени голови5390 (55 по натпр.)
Гледачи399.019 (4.072 по натпр.)
Најдобар стрелец Микел Хансен (DEN) (68 goals)
Најдобар играч Никола Карабатиќ (FRA)

Во прелиминарниот круг, 24 тимови од сите континенти во светот биле поделени во 4 групи, со првите три екипи кои напредувале низ главниот круг во две групи, носејќи ги претходно освоените бодови против останатите тимови.[1] Франција победила на турнирот откако ја победила Данска во финалето, додека Шпанија го освои бронзениот медал по победата над Шведска во натпреварот од третото место. Така, Франција се квалификувала за турнирот на Олимпијадата во Лондон .[2] Тимовите кои завршиле од 2-то до 7-то место, настапиле на олимпискиот квалификациски турнир.

Сали уреди

Малме Гетеборг Линшепинг Норшепинг
Малме Арена Скандинавиум СААБ арена Химелсталундсхален
Капацитет: 13,000 Капацитет: 12,044 Капацитет: 8,500 Капацитет: 4,300
        Јеншепинг
Скове
Кинарпс Арена Арена Скове
Капацитет: 7,000 Капацитет: 2,500
   
Кристијанстад Лунд
Кристијанстад Арена ФФС Арена
Капацитет: 4,700 Капацитет: 3,000
   

Список на квалификувани репрезентации уреди

Бахреин и Чиле се квалификувале за првпат на едно Светско првенство во ракомет. Австрија за првпат се квалификувала во 1993 година, кога повторно домаќин била Шведска.

Следниве 24 екипи се квалификувале за завршниот турнир:

EHF (14)

CAHB (3)
AHF (3)
PATHF (3)
OHF (1)

Учесници уреди

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

Состав уреди

Секоја репрезентација има право на 16 играчи.

Судии уреди

На 25 октомври 2010 година, биле потврдени официјалните лица од натпреварот за турнирот.[3]

Судии
  Алжир Каџем Мезијан
Отман Си Бахир
  Аргентина Карлос Марина
Дарио Миноре
  Бразил Хесус Менесес
Пинто
  Брег на Слоновата Коска Јалатима Кулибали
Мамаду Дијабате
  Чешка Вацлав Хорачек
Јержи Новотни
  Данска Пер Олсен
Ларс Педерсен
  Франција Нордин Лазар
Лорен Реверет
  Германија Ларс Гипел
Маркус Хелбиг
  Иран Мохсен Карбаши
Маџид Колахдузан

Судии
  Македонија Ѓорѓи Начевски
Славко Николов
  Норвешка Кенет Абрахамсен
Арне Кристијансен
  Романија Богдан Старк
Ромео Штефан
  Словенија Ненад Крстиќ
Петер Љубиќ
  Србија Ненад Николиќ
Душан Стојковиќ
  Словачка Микал Бадура
Јарослав Ондогрецула
  Шпанија Оскар Лопес
Анхел Рамирес
  Шведска Рикард Канбро
Микаел Клаесон
  ОАР Омар ел-Марзуки
Мохамад ел-Наими

Групна фаза уреди

Дваесет и четири учеснички тимови биле сместени во следните четири групи. По одигрувањето и завршувањето на главната фаза, првите три екипи во секоја група се пласирале во Главната фаза. Последните три екипи во секоја група одиграле натпревари за конечен пласман.

Критериум уреди

Доколку по три одиграни натпревари во групната фаза на овој турнир, две или повеќе екипи во групата имаат со еднаков број на бодови, завршните позиции ќе бидат утврдени според следниве критериуми по следниот редослед [4]:

  1. број на освоени бодови на натпреварите меѓу односните екипи
  2. гол разлика во натпреварите меѓу репрезентациите за кои станува збор
  3. број на постигнати голови на натпреварите меѓу односните екипи (ако повеќе од две екипи завршат со еднакви на бодови)
  4. гол разлика во сите натпревари во групата
  5. број на постигнати голови на сите натпревари во групата
     Екипата продолжува во Главната група

Група A (Кристијанстад/Лунд) уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Франција 5 4 1 0 159 106 +53 9
0   Шпанија 5 4 1 0 139 110 +29 9
0   Германија 5 3 0 2 151 125 +26 6
0   Египет 5 1 0 4 115 139 −24 2
0   Тунис 5 1 0 4 114 137 −23 2
0   Бахреин 5 1 0 4 105 166 −61 2

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

14 јануари 2011
18:00
Франција   32–19   Тунис Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 2,500
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Карабатиќ 6 (15–9) Меганем 6
  1×  1×  Извештај   2× 

14 јануари 2011
18:15
Германија   30–25   Египет ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,410
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Геншимер 9 (15–12) ел-Ахмар 6
  3×  Извештај   3× 

14 јануари 2011
20:15
Шпанија   33–22   Бахреин Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Гарабаја, Парондо, Гарсија 4 (16–8) Мадан 5
  2×  Извештај   3× 

16 јануари 2011
16:15
Бахреин   18–38   Германија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Марина, Миноре (ARG)
ел-Сајад, Мадан 4 (9–20) Кауфман 9
  2×  Извештај   3× 

16 јануари 2011
17:30
Тунис   18–21   Шпанија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,820
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Теџ, Мганем 4 (7–9) Ентериос 5
  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2011
18:45
Египет   19–28   Франција Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
ел-Ахмар 4 (8–12) Гигу 5
  3×  Извештај   2× 

17 јануари 2011
18:30
Шпанија   26–24   Германија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,247
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Агвинагалде, Гарсија, Ромеро 5 (13–13) Геншимер, Гландорф 4
  1×  Извештај   3×  2× 

17 јануари 2011
20:30
Франција   41–17   Бахреин ФФС Арена, Лунд
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Жоли 11 (23–10) ел-Сајад 3
  3×  Извештај   2×  1× 

17 јануари 2011
20:45
Тунис   23–27   Египет Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,247
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Ајед 7 (10–11) ел-Ахмар 10
10×  3×  1×  Извештај   3× 

19 јануари 2011
18:00
Бахреин   21–28   Тунис ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 950
Судии: Марина, Миноре (ARG)
ел-Сајад 6 (12–15) Теџ 7
  3×  Извештај   4× 

19 јануари 2011
18:15
Германија   23–30   Франција Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 4,148
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Кауфман 7 (10–13) Акембрај 5
  3×  Извештај   3× 

19 јануари 2011
20:30
Шпанија   31–18   Египет Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 4,148
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Рокас 7 (14–9) Махдух 5
  2×  Извештај   3×  1× 

20 јануари 2011
18:00
Египет   26–27   Бахреин ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 750
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Мабрук 7 (16–15) ел-Сајад 9
  3×  Извештај   3× 

20 јануари 2011
18:30
Германија   36–26   Тунис Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,885
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Хенс 6 (15–12) Мганем 6
  3×  Извештај   3×  1× 

20 јануари 2011
20:45
Франција   28–28   Шпанија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,885
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Гигу 6 (18–13) Ентериос 7
  4×  Извештај   3× 

Група B (Норшепинг/Линшепинг) уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Исланд 5 5 0 0 157 119 +38 10
0   Унгарија 5 4 0 1 148 133 +15 8
0   Норвешка 5 3 0 2 139 136 +3 6
0   Јапонија 5 2 0 3 141 161 −20 4
0   Австрија 5 1 0 4 144 148 −4 2
0   Бразил 5 0 0 5 131 163 −32 0

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

14 јануари 2011
17:00
Исланд   32–26   Унгарија Химелсталундсхален, Норшепинг
Гледачи: 2,753
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Палмарсон 8 (14–11) Тамаш 5
  3×  Извештај   3×  1× 

14 јануари 2011
19:10
Норвешка   35–29   Јапонија Химелсталундсхален, Норшепинг
Гледачи: 2,753
Судии: Мезијан, Бахир (ALG)
Мирхол 9 (18–13) Кадојама 7
  2×  Извештај   3× 

14 јануари 2011
21:30
Австрија   34–24   Бразил Химелсталундсхален, Норшепинг
Гледачи: 2,753
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Вилчински 9 (17–13) Бортолини, Сантош 4
  3×  Извештај   3× 

15 јануари 2011
16:30
Унгарија   26–23   Норвешка Химелсталундсхален, Норшепинг
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Иљеш, Г. Иванчик, T. Г. Иванчик 5 (14–16) Келинг 7
  3×  Извештај   3× 

15 јануари 2011
18:45
Јапонија   33–30   Австрија Химелсталундсхален, Норшепинг
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Мијазаки 8 (18–11) Силаѓи 8
  2×  Извештај   3× 

15 јануари 2011
21:00
Бразил   26–34   Исланд Химелсталундсхален, Норшепинг
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Рибеиро 7 (12–19) Сигурдсон 11
  3×  Извештај   3× 

17 јануари 2011
17:00
Унгарија   36–24   Бразил СААБ арена, Линшепинг
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Харсањи 10 (18–11) Бортолини 8
  3×  1×  Извештај   2× 

17 јануари 2011
19:10
Норвешка   33–27   Австрија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,700
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Тведтен 10 (16–11) Божовиќ 6
  2×  Извештај   3× 

17 јануари 2011
21:30
Исланд   36–22   Јапонија СААБ арена, Линшепинг
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Сигурдсон 9 (22–8) Кадојама 5
  3×  Извештај  2× 

18 јануари 2011
17:00
Јапонија   24–28   Унгарија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 1,800
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Мијазаки 5 (8–13) Г. Иванчик 9
 3×  Извештај   2×  1× 

18 јануари 2011
19:10
Норвешка   26–25   Бразил СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,717
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Мирхол 7 (13–12) Фило 6
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2011
21:30
Австрија   23–26   Исланд СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,612
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Вебер 8 (16–11) Петерсон 7
  3×  2×  Извештај   3× 

20 јануари 2011
17:00
Бразил   32–33   Јапонија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 4,252
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Тејшеира 8 (12–13) Суемацу 12
  3×  Извештај   2× 

20 јануари 2011
19:10
Исланд   29–22   Норвешка СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 5,817
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Годјонсон 7 (12–12) Тведтен 7
  3×  Извештај   4× 

20 јануари 2011
21:30
Австрија   30–32   Унгарија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,340
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Силаѓи 7 (16–13) Часар, Торо 5
  2×  Извештај   4× 

Група C (Малме/Лунд) уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 5 5 0 0 181 117 +64 10
0   Хрватска 5 3 1 1 148 109 +39 7
0   Србија 5 2 1 2 139 139 0 5
0   Алжир 5 2 0 3 100 109 −9 4
0   Романија 5 2 0 3 132 123 +9 4
0   Австралија 5 0 0 5 77 180 −103 0

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

14 јануари 2011
18:00
Хрватска   27–21   Романија Малме Арена, Малме
Гледачи: 6,643
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Штрлек 8 (11–13) Стамате 7
  3×  Извештај 1 Извештај 2   3× 

14 јануари 2011
20:15
Данска   47–12   Австралија Малме Арена, Малме
Гледачи: 6,643
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Кристијансен 8 (21–8) Калверт 4
  2×  Извештај   3× 

14 јануари 2011
20:45
Србија   25–24   Алжир ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,275
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Вујин 6 (13–9) Беркус 7
  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2011
18:00
Австралија   18–35   Србија Малме Арена, Малме
Гледачи: 2,500
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Флечер 5 (8–16) Вујин 7
  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2011
20:00
Алжир   15–26   Хрватска ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,943
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Беркус, Бултиф 4 (11–11) Балиќ 6
  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2011
20:15
Романија   30–39   Данска Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,000
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Флореја 7 (16–17) Кристијансен 6
  3×  Извештај   3× 

17 јануари 2011
18:00
Хрватска   42–15   Австралија Малме Арена, Малме
Гледачи: 1,500
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Бунтиќ 7 (19–9) Калверт, Флечер, Суботиќ 3
  1×  Извештај   3× 

17 јануари 2011
18:00
Романија   14–15   Алжир ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 920
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Гионеа 7 (10–8) Беркус, Бултиф 4
  2×  Извештај   2× 

17 јануари 2011
20:15
Данска   35–27   Србија Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,164
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Хансен 11 (16–14) Вујин 7
  3×  Извештај   3× 

19 јануари 2011
18:00
Србија   24–24   Хрватска Малме Арена, Малме
Гледачи: 7,269
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Никчевиќ 7 (13–12) Вори 8
  4×  Извештај   3× 

19 јануари 2011
20:15
Данска   26–19   Алжир Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,830
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Хансен, Хансен 5 (16–9) Бултиф 5
  3×  Извештај   2× 

19 јануари 2011
20:30
Австралија   14–29   Романија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 800
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Калверт 7 (6–14) Флореја 5
  3×  Извештај   2× 

20 јануари 2011
18:00
Алжир   27–18   Австралија Малме Арена, Малме
Гледачи: 4,960
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Беркус, Ајат, Хамад 5 (12–11) Флечер 6
  3×  Извештај   2× 

20 јануари 2011
20:15
Хрватска   29–34   Данска Малме Арена, Малме
Гледачи: 11,307
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Зрниќ 8 (16–15) Сондергард 10
  4×  Извештај   3× 

20 јануари 2011
20:30
Србија   28–38   Романија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 860
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Илиќ 6 (17–20) Стамате 9
  3×  Извештај   2× 

Група D (Гетеборг) уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Шведска 5 4 0 1 142 112 +30 8
0   Полска 5 4 0 1 143 123 +20 8
0   Аргентина 5 3 1 1 133 114 +19 7
0   Јужна Кореја 5 2 1 2 137 128 +9 5
0   Словачка 5 0 1 4 128 156 −28 1
0   Чиле 5 0 1 4 117 167 −50 1

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

13 јануари 2011
20:15
Шведска   28–18   Чиле Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 10,368
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Ду Риц 6 (15–8) Фуштман 4
  3×  Извештај   3× 

14 јануари 2011
18:15
Јужна Кореја   25–25   Аргентина Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 1,733
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Lee J. W. 9 (14–11) Фернандес 5
  3×  Извештај   2× 

14 јануари 2011
20:15
Полска   35–33   Словачка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 2,486
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Тлуцински 7 (15–17) Страновски 9
  3×  Извештај   3× 

15 јануари 2011
16:15
Чиле   22–37   Јужна Кореја Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,727
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Фуштман 8 (12–15) Ју Донг Геун 9
  2×  Извештај   2× 

15 јануари 2011
18:15
Словачка   22–38   Шведска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,491
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Кукучка 4 (14–15) Екберг 8
  3×  Извештај   3× 

15 јануари 2011
20:15
Аргентина   23–24   Полска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,996
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Симонет, Виејра 6 (6–11) Тлуцински 5
  3×  1×  Извештај   3×  1× 

17 јануари 2011
16:15
Словачка   18–23   Аргентина Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,057
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Вало, Страновски 4 (9–7) Фернандес 9
  3×  Извештај   2× 

17 јануари 2011
18:15
Полска   38–23   Чиле Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 5,535
Судии: Мезијан, Си Бахир (ALG)
Јурасик, Тлуцински 6 (15–13) Фуштман, Муњос 6
  3×  1×  Извештај   3× 

17 јануари 2011
20:15
Шведска   30–24   Јужна Кореја Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 8,109
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Калман 8 (14–12) Ју Донг Геун 7
11×  4×  1×  Извештај   3× 

18 јануари 2011
16:15
Чиле   29–29   Словачка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,112
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Фуштман 11 (15–12) Шулц 7
  3×  1×  Извештај   4× 

18 јануари 2011
18:15
Јужна Кореја   20–25   Полска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 6,001
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Ју Донг Геун 5 (11–10) Ткацук, Јурецки 5
  2×  Извештај   3×  1× 

18 јануари 2011
20:15
Шведска   22–27   Аргентина Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 9,044
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Лархолм 5 (10–12) Писаро 6
  3×  Извештај   4× 

20 јануари 2011
16:15
Јужна Кореја   31–26   Словачка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 2,922
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Jeong Yi Kyeong, Lee Jae Woo 8 (14–10) Antl 9
  2×  1×  Извештај   3×  1× 

20 јануари 2011
18:15
Аргентина   35–25   Чиле Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,760
Судии: Мезијан, Си Бахир (ALG)
Писаро 9 (15–13) Фуштман 7
  3×  Извештај   4×  1× 

20 јануари 2011
20:15
Полска   21–24   Шведска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,606
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Лиевски 6 (12–14) Лархолм 5
  2×  Извештај   3× 

Главна група уреди

Првите три екипи на секоја прелиминарна група се пласираат во Главната група. Секој тим ги пренесува бодовите од натпреварите од Групната фаза против екипите кои исто така продолжиле. Во Главна група, секој тим одиграл 3 натпревари против противниците со кои не се соочил во Групна фаза. Првите две од секоја група продолжиле во полуфиналето, другите екипи одиграле натпревари за конечен пласман.

     Екипата продолжува во полуфинале

Група I (Јеншепинг) уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Франција 5 4 1 0 160 129 +31 9
0   Шпанија 5 4 1 0 148 127 +21 9
0   Исланд 5 2 0 3 137 141 −4 4
0   Унгарија 5 2 0 3 127 147 −20 4
0   Норвешка 5 1 0 4 133 143 −10 2
0   Германија 5 1 0 4 124 142 −18 2

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

22 јануари
16:15
Шпанија   32–27   Норвешка Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 5,451
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Ромеро 7 (15–12) Мирхол 8
  3×  Извештај   3× 

22 јануари
18:30
Германија   27–24   Исланд Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 5,670
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Прајс, Спренгер 5 (15–13) Петерсон 7
  3×  Извештај   3× 

22 јануари
20:45
Франција   37–24   Унгарија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 2,393
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Карабатиќ 7 (18–13) Тамаш 7
  3×  Извештај   3×  1× 

24 јануари
16:00
Исланд   24–32   Шпанија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 3,922
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Петерсон 5 (10–20) Гурбиндо, Ентериос 6
  3×  Извештај   3×  1× 

24 јануари
18:15
Унгарија   27–25   Германија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 3,963
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Г. Иванчик, Т. Иванчик, Перес 5 (10–12) Гландорф 5
  3×  Извештај   3× 

24 јануари
20:30
Норвешка   26–31   Франција Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 3,847
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Хансен 8 (14–17) Жил, Акембрај, Абало 5
  3×  Извештај   2× 

25 јануари
16:15
Германија   25–35   Норвешка Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 4,205
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Краус 6 (13–17) Тведтен 8
  3×  Извештај   3× 

25 јануари
18:30
Шпанија   30–24   Унгарија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 4,236
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Ромеро 9 (13–13) Зубаи 5
  3×  Извештај   3× 

25 јануари
20:45
Франција   34–28   Исланд Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 4,258
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Карабатиќ 7 (16–13) Петерсон 6
  3×  Извештај   4×  1× 

Група II (Малме/Лунд) уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 5 5 0 0 155 131 +24 10
0   Шведска 5 3 0 2 127 124 +3 6
0   Хрватска 5 2 1 2 142 129 +13 5
0   Полска 5 2 0 3 123 129 −6 4
0   Србија 5 1 1 3 127 139 −12 3
0   Аргентина 5 1 0 4 117 139 −22 2

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

22 јануари
18:15
Хрватска   36–18   Аргентина ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,050
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Зрниќ, Бунтиќ 7 (19–6) Симонет 5
  3×  Извештај   2× 

22 јануари
18:15
Србија   24–28   Шведска Малме Арена, Малме
Гледачи: 9,213
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Вујин 8 (13–12) Екберг, Екдал Ду Риц 6
  3×  1×  Извештај   3× 

22 јануари
20:15
Данска   28–27   Полска Малме Арена, Малме
Гледачи: 11,140
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Линдберг 6 (15–9) Тлуцински, Јуркиевич 6
  3×  Извештај   3× 

23 јануари
18:15
Шведска   29–25   Хрватска Малме Арена, Малме
Гледачи: 9,551
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Додер 8 (14–12) Зрниќ 9
  3×  Извештај   3× 

23 јануари
20:15
Аргентина   24–31   Данска Малме Арена, Малме
Гледачи: 10,924
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Феро, Видал, Кару 3 (12–17) Хансен 7
  2×  1×  Извештај   3×  1× 

23 јануари
20:15
Полска   27–26   Србија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,730
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Тлуцински 10 (10–11) Вујин 11
  3×  Извештај   3× 

25 јануари
18:15
Хрватска   28–24   Полска Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,900
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Бунтиќ 7 (13–11) Јацка, Тлуцински 4
  2×  Извештај   3× 

25 јануари
20:15
Србија   26–25   Аргентина ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,030
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Вујин, Илиќ 6 (15–13) Фернандес, Коговсек 5
  3×  1×  Извештај   3× 

25 јануари
20:15
Данска   27–24   Шведска Малме Арена, Малме
Гледачи: 11,587
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Кристијансен 6 (17–11) Ду Риц 5
  3×  Извештај   3× 

Претседателски куп уреди

Групна фаза уреди

22 јануари
14:00
Египет   34–28   Јапонија Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,634
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Мабрук 8 (17–14) Суемацу 7
  4×  Извештај   3× 

22 јануари
14:00
Тунис   25–26   Австрија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Алуини 6 (14–12) Вебер 6
  3×  Извештај   4× 

22 јануари
16:00
Австралија   21–29   Чиле Малме Арена, Малме
Гледачи: 1,766
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Парментер 6 (6–17) Муњос, Чавес 5
  3×  Извештај   3× 

22 јануари
16:30
Алжир   24–29 (Прод.)   Јужна Кореја Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,711
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Лабане, Хамад, Лаџади, 4 (12–17) Ју Донг Геун 8
  3×  Извештај   3× 

Прод.: 23–23 Прод.: 24–29


22 јануари
16:30
Романија   33–38   Словачка Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 2,490
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Гионеа, Стамате 8 (19–22) Кукучка 7
  3×  Извештај   3× 

22 јануари
20:30
Бахреин   30–37   Бразил ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 550
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Алмакаби 6 (15–17) Шиуфа 6
  3×  Извештај   3× 

Натпревар за 23 место уреди

23 јануари
16:00
Австралија   23–33   Бахреин Малме Арена, Малме
Гледачи: 724
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Блондел 6 (11–19) Мерза 7
  2×  Извештај  2× 

Натпревар за 21 место уреди

23 јануари
18:00
Чиле   18–28   Бразил ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 650
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Фуштман 7 (11–13) Рибеиро 6
  4×  Извештај   3×  1× 

Натпревар за 19 место уреди

23 јануари
14:00
Тунис   29–30   Романија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 900
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Хедој 9 (14–17) Флореја, Стамате 8
  4×  Извештај   3× 

Натпревар за 17 место уреди

23 јануари
16:30
Австрија   35–39   Словачка Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 1,546
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Силаѓи 7 (18–19) Копчо 8
  3×  Извештај   3× 

Натпревар за 15 место уреди

24 јануари
18:00
Јапонија   24–29   Алжир Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,510
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Каидо 6 (13–13) Zouaoui 8
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за 13 место уреди

24 јануари
20:30
Египет   23–26   Јужна Кореја Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,525
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Абделварес 6 (11–12) Park Jung Geu 7
  3×