Светско првенство во ракомет за мажи 2019

Светско првенство во ракомет за мажи во 2019 година — 26-тото Светско првенство во ракомет за мажи организирано од Меѓународната ракометна федерација, и се одржало во Данска и Германија од 10 до 27 јануари 2019 година. Ова било првото Светско првенство во ракомет за мажи во кое биле вклучени повеќе од една земја домаќин[2].

2019 Светско првенство во ракомет за мажи
Податотека:2019 World Men's Handball Championship.png
Податоци за првенството
Домаќин Данска
 Германија
Траење10–27 јануари
Репрезентации24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Данска (1. титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Германија
Статистики за првенството
Натпревари96
Дадени голови5239 (54.57 по натпр.)
Гледачи906.283 (9.440 по натпр.)
Најуспешни стрелциДанска Микел Хансен
(72 голови)
Најдобар играчДанска Микел Хансен[1]

За првпат ќе учествува обединета корејска екипа[3].

Данска ја освоила својата прва титула совладувајќи ја Норвешка со 31-22 во финалето[4]. Ова било второ финале за Норвешка по ред и прво финале од 1995 година помеѓу две нации кои претходно немале победи. Франција го освоила бронзениот медал по победата од 26-25 над Германија[5].

Турнирот поставил нов рекорд на гледачи со 906.283, главно поради фактот што имало две домашни екипи.

КандидатуриУреди

Данска и Германија заеднички ја претставиле својата кандидатура за организирање на првенството, и главни конкуренти им биле Полска и Словачка/Унгарија. Меѓународната ракометна федерација на 28 октомври 2013 година објавила дека на Данска и Германија ќе им биде доделена организацијата.

ФорматУреди

Ова издание забележало промена на форматот во однос на оној користен во 2011 година. 24 екипи биле поделени во четири групи, во кои првите три екипи се квалификуваат за главната рунда. Трите долни екипи од секоја група ќе играат во т.н. Претседателски куп, за да ги утврдат позициите од 13-24 место. Во главната рунда 12-те екипи биле поделени во две групи. Нивните бодови се пренесени од прелиминарната рунда против другиот квалификуван тим, а најдобрите две пласирани екипи во секоја главна рунда фаза се квалификувала за полуфиналето, додека трето и четврто рангираните екипи одиграле натпревари за соодветен пласман. Од полуфиналето, се користел нокаут-систем.

СалиУреди

КвалификацииУреди

Натпреварување Дата Број на квалификувани екипи Квалификувани репрезентации
Домаќин 28 октомври 2013. 2   Данска
  Германија
Светско првенство во ракомет за мажи 2017 11−29 јануари 2017 1   Франција
Европско првенство во ракомет за мажи 2018 12−28 јануари 2017 1   Шпанија
Африканско првенство во ракомет за мажи 2018 17−27 јануари 2017 3   Ангола
  Египет
  Тунис
Азиско првенство во ракомет за мажи 2018 18−28 јануари 2017 3   Бахреин
  Катар
  Саудиска Арабија
Европски квалификации 25 октомври 2017 − 14 јуни 2018 9   Австрија
  Хрватска
  Унгарија
  Исланд
  Македонија
  Норвешка
  Русија
  Србија
  Шведска
Пан-американско првенство во ракомет за мажи 2018 16-24 јуни 2018 3   Аргентина
  Бразил
  Чиле
Повикани 9 мај 2018.
10 октомври 2018
2   Јапонија
  Кореја

Квалификовани екипиУреди

Репрезентација Квалиф. како Дата Претходно учество
  Данска домаќин 28 октомври 2013. 22 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Германија домаќин 28 октомври 2013. 23 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974., 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007 , 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Франција Светски првак 2017. 29 јануари 2017. 21 (1954, 1958 ,1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017 )
  Саудиска Арабија Полуфиналист од Азиското првенство 23 јануари 2018. 08 (1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013, 2015, 2017)
  Катар Полуфиналист од Азиското првенство 23 јануари 2018. 06 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017)
  Бахреин Полуфиналист од Азиското првенство 24 јануари 2018. 02 (2011, 2017)
  Тунис Финалист од Африканското првенство 25 јануари 2018. 13 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Египет Финалист од Африканското првенство 25 јануари 2018. 14 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Ангола Трето место од Африканското првенство 27 јануари 2018. 03 (2005, 2007, 2017)
  Шпанија Европски првак 2018. 28 јануари 2018. 19 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013 , 2015, 2017)
  Јапонија Повикан 9 мај 2018. 14 (1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011, 2017)
  Русија Европски квалификации 12 јуни 2018. 12 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013, 2015, 2017)
  Норвешка Европски квалификации 12 јуни 2018. 14 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2017)
  Македонија Европски квалификации 13 јуни 2018. 05 (1999, 2009, 2013, 2015, 2017)
  Унгарија Европски квалификации 13 јуни 2018. 19 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2017)
  Шведска Европски квалификации 13 јуни 2018. 23 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017)
  Австрија Европски квалификации 13 јуни 2018. 05 (1938, 1958, 1993, 2011, 2015)
  Исланд Европски квалификации 13 јуни 2018. 19 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Хрватска Европски квалификации 14 јуни 2018. 12 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Србија Европски квалификации 14 јуни 2018. 03 (2009, 2011, 2013)
  Бразил Финалист од Пан-американско првенство 23 јуни 2018. 13 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Аргентина Финалист од Пан-американско првенство 23 јуни 2018. 11 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
  Чиле Трето место од Пан-американско првенство 24 јуни 2018. 04 (2011, 2013, 2015, 2017)
  Кореја Покана 10 октомври 2018. 00 (прв настап)
1 Потемнатите години го означува првакот во овој турнир. Накосените години ја означува земјата домаќин на овој турнир.
2 Ракометниот сојуз на Јужна Кореја и Северна Кореја била повикана од МРФ да учествуваат на првенството обединети. Јужнокорејската репрезентација 11 пати претходно учествувала на Светските првенства: 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2007, 2009, 2011. и 2013. године. Изворно се квалификувала како полуфиналист од Азиското првенство во 2018 година.[6]

ЖрепкаУреди

Ждрепката се одржила на 25 октомври 2018 година во Копенхаген, Данска.[7]

ШешириУреди

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
  Франција
  Шпанија
  Шведска
  Данска
  Хрватска
  Русија
  Норвешка
  Унгарија
  Катар
  Германија
  Австрија
  Македонија
  Србија
  Тунис
  Исланд
  Аргентина
  Бразил
  Египет
  Бахреин
  Чиле
  Кореја
  Саудиска Арабија
  Ангола
  Јапонија

Градови домаќиниУреди

Во почетокот намерата била првенството да се одржи во 8 градови и тоа: Копенхаген, Хернинг, Берлин, Минхен, Мајнхајм, Кил и Хамбургу. Подоцна било одлучено да се игра во шесто градови. Било одлучено финалето да се одигра во Данска.[8]

Копенхаген Хернинг Берлин
Ројал Арена Јиск Банк Боксен Мерцедес−Бенз Арена
Капацитет: 13.700 Капацитет: 15.000 Капацитет: 14.800
200px 200px 180px
Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Germany" does not exist
Келн Минхен Хамбург
Ланхес Арена Хала Олимпија Барклајкард Арена
Капацитет: 19.250 Капацитет: 12.000 Капацитет: 13.300
180px 200px 180px

СудииУреди

Судиите биле избрани на 25 октомври 2018. година. Биле избрани 16 судски парови.

Судии
  Аргентина Жулијан Грило
Себстијан Ленци
  Хрватска Матија Губица
Борис Милошевиќ
  Чешка Вацлав Хорачек
Јири Новотни
  Франција Карим Гасми
Рауф Гасми
  Германија Роберт Шулц
Тобиас Тонис
  Иран Мајид Колахдоузан
Алиреза Мусавианазхад
  Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
  Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен

Судии
  Црна Гора Иван Павичевиќ
Милош Ражнатовиќ
  Норвешка Хавард Клевен
Ларс Јорум
  Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Фонсека
  Словенија Бојан Лах
Давид Сок
  Шпанија Оскар Лопез
Анхел Рамирез
  Шведска Мирза Куртагиќ
Матијас Ветервик
  Швајцарија Артур Брунер
Морад Салах
  Тунис Исмаил Буалука
Рамзи Кенизи

ГрупеУреди

Група А Група Б Група Ц Група Д
  Кореја
  Србија
  Бразил
  Франција
  Германија
  Русија
  Македонија
  Јапонија
  Бахреин
  Хрватска
  Исланд
  Шпанија
  Тунис
  Австрија
  Данска
  Саудиска Арабија
  Норвешка
  Чиле
  Аргентина
  Катар
  Ангола
  Шведска
  Египет
  Унгарија

Дваесет и четири учеснички тимови биле сместени во следните четири групи. По одигрувањето и завршувањето на главната фаза, првите три екипи во секоја група се пласирале во Главната фаза. Последните три екипи во секоја група одиграле натпревари за конечен пласман.

КритериумУреди

Доколку по три одиграни натпревари во групната фаза на овој турнир, две или повеќе екипи во групата имаат со еднаков број на бодови, завршните позиции ќе бидат утврдени според следниве критериуми по следниот редослед [9]:

 1. број на освоени бодови на натпреварите меѓу односните екипи
 2. гол разлика во натпреварите меѓу репрезентациите за кои станува збор
 3. број на постигнати голови на натпреварите меѓу односните екипи (ако повеќе од две екипи завршат со еднакви на бодови)
 4. гол разлика во сите натпревари во групата
 5. број на постигнати голови на сите натпревари во групата
     Екипата продолжува во Главната група
     Екипата игра за конечен пласман

Група АУреди

 • Натпреварите се одиграни во Берлин.

РезултатиУреди

Датум Време Натпревар Резултат
10.01 18:15   Кореја
-
  Германија
19-30
11.01 18:00   Србија
-
  Русија
30-30
11.01 20:30   Бразил
-
  Франција
22-24
12.01 15:30   Русија
-
  Кореја
34-27
12.01 18:15   Германија
-
  Бразил
34-21
12.01 20:30   Франција
-
  Србија
32-21
14.01 15:30   Србија
-
  Бразил
22-24
14.01 18:00   Русија
-
  Германија
22-22
14.01 20:30   Франција
-
  Кореја
34-23
15.01 15:30   Русија
-
  Бразил
23-25
15.01 18:00   Кореја
-
  Србија
29-31
15.01 20:30   Германија
-
  Франција
25-25
17.01 15:30   Бразил
-
  Кореја
35-26
17.01 18:00   Германија
-
  Србија
31-23
17.01 20:30   Франција
-
  Русија
23-22

ТабелаУреди

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика
1.   Франција 9 5 4 1 0 138 113 +25
2.   Германија 8 5 3 2 0 142 110 +32
3.   Бразил 6 5 3 0 2 127 129 -2
4.   Русија 4 5 1 2 2 131 127 +4
5.   Србија 3 5 1 1 3 127 146 -19
6.   Кореја 0 5 0 0 5 124 164 -50

Група БУреди

 • Натпреварите биле одиграни во Минхен.

РезултатиУреди

Датум Време Натпревар Резултат
11.01 15:30   Јапонија
-
  Македонија
29-38
11.01 18:00   Исланд
-
  Хрватска
27-31
11.01 20:30   Бахреин
-
  Шпанија
23-33
13.01 14:00   Македонија
-
  Бахреин
28-23
13.01 16:30   Хрватска
-
  Јапонија
35-27
13.01 19:00   Шпанија
-
  Исланд
32-25
14.01 15:30   Исланд
-
  Бахреин
36-18
14.01 18:00   Хрватска
-
  Македонија
31-22
14.01 20:30   Шпанија
-
  Јапонија
26-22
16.01 15:30   Јапонија
-
  Исланд
21-25
16.01 18:00   Хрватска
-
  Бахреин
32-20
16.01 20:30   Македонија
-
  Шпанија
21-32
17.01 15:30   Бахреин
-
  Јапонија
23-22
17.01 18:00   Македонија
-
  Исланд
22-24
17.01 20:30   Шпанија
-
  Хрватска
19-23

ТабелаУреди

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика
1.   Хрватска 10 5 5 0 0 152 115 +37
2.   Шпанија 8 5 4 0 1 142 114 +28
3.   Исланд 6 5 3 0 2 137 124 +13
4.   Македонија 4 5 2 0 3 131 139 -8
5.   Бахреин 2 5 1 0 4 107 151 -44
6.   Јапонија 0 5 0 0 5 121 147 -26

Група ЦУреди

РезултатиУреди

Датум Време Натпревар Резултат
10.01 20:15   Чиле
-
  Данска
16-39
11.01 18:00   Саудиска Арабија
-
  Австрија
22-29
11.01 20:30   Тунис
-
  Норвешка
24-34
12.01 15:00   Австрија
-
  Чиле
24-32
12.01 17:30   Норвешка
-
  Саудиска Арабија
40-21
12.01 20:15   Данска
-
  Тунис
36-22
14.01 15:00   Тунис
-
  Чиле
36-30
14.01 17:30   Норвешка
-
  Австрија
34-24
14.01 20:15   Данска
-
  Саудиска Арабија
34-22
15.01 16:15   Саудиска Арабија
-
  Тунис
20-24
15.01 18:30   Норвешка
-
  Чиле
41-20
15.01 20:45   Австрија
-
  Данска
17-28
17.01 15:00   Чиле
-
  Саудиска Арабија
32-27
17.01 17:30   Австрија
-
  Тунис
27-32
17.01 20:15   Данска
-
  Норвешка
30-26

ТабелаУреди

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика
1.   Данска 10 5 5 0 0 167 103 +64
2.   Норвешка 8 5 4 0 1 175 119 +56
3.   Тунис 6 5 3 0 2 138 147 -9
4.   Чиле 4 5 2 0 3 130 167 -37
5.   Австрија 2 5 1 0 4 121 148 -27
6.   Саудиска Арабија 0 5 0 0 5 112 159 -47

Група ДУреди

РезултатиУреди

Датум Време Натпревар Резултат
11.01 15:30   Ангола
-
  Катар
24-23
11.01 18:00   Аргентина
-
  Унгарија
25-25
11.01 20:30   Египет
-
  Шведска
24-27
13.01 15:30   Катар
-
  Египет
28-23
13.01 18:00   Унгарија
-
  Ангола
34-24
13.01 20:30   Шведска
-
  Аргентина
31-16
14.01 15:30   Унгарија
-
  Катар
32-26
14.01 18:00   Аргентина
-
  Египет
20-22
14.01 20:30   Шведска
-
  Ангола
37-19
16.01 15:30   Ангола
-
  Аргентина
26-33
16.01 18:00   Унгарија
-
  Египет
30-30
16.01 20:30   Катар
-
  Шведска
22-23
17.01 15:30   Египет
-
  Ангола
33-28
17.01 18:00   Катар
-
  Аргентина
26-25
17.01 20:30   Шведска
-
  Унгарија
33-30

ТабелаУреди

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика
1.   Шведска 10 5 5 0 0 151 111 +40
2.   Унгарија 6 5 2 2 1 151 138 +13
3.   Египет 5 5 2 1 2 132 133 -1
4.   Катар 4 5 2 0 3 125 127 -2
5.   Аргентина 3 5 1 1 3 119 130 -11
6.   Англија 2 5 1 0 4 121 160 -39

Главна фазаУреди

Група 1Уреди

 • Натпреварите биле одиграни во Келн.

РезултатиУреди

Датум Време Натпревар Резултат
19.01 18:00   Франција
-
  Шпанија
33-30
19.01 20:30   Германија
-
  Исланд
24-19
20.01 18:00   Бразил
-
  Хрватска
29-26
20.01 20:30   Исланд
-
  Франција
22-31
21.01 18:00   Шпанија
-
  Бразил
36-24
21.01 20:30   Хрватска
-
  Германија
21-22
23.01 15:30   Бразил
-
  Исланд
32-29
23.01 18:00   Франција
-
  Хрватска
20-23
23.01 20:30   Германија
-
  Шпанија
31-30

ТабелаУреди

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика
1.   Германија 9 5 4 1 0 136 116 +20
2.   Франција 7 5 3 1 1 133 122 +11
3.   Хрватска 6 5 3 0 2 124 117 +7
4.   Шпанија 4 5 2 0 3 147 136 +11
5.   Бразил 4 5 2 0 3 128 149 -21
6.   Исланд 0 5 0 0 5 122 150 -28

Група 2Уреди

 • Натпреварите биле одиграни во Хернинг.

РезултатиУреди

Датум Време Натпревар Резултат
19.01 18:00   Тунис
-
  Шведска
23-35
19.01 20:30   Данска
-
  Унгарија
25-22
20.01 18:00   Унгарија
-
  Тунис
26-21
20.01 20:30   Норвешка
-
  Египет
32-28
21.01 18:00   Шведска
-
  Норвешка
27-30
21.01 20:30   Египет
-
  Данска
20-26
23.01 15:30   Тунис
-
  Египет
23-30
23.01 18:00   Норвешка
-
  Унгарија
35-26
23.01 20:30   Данска
-
  Шведска
30-26

ТабелаУреди

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика
1.   Данска 10 5 5 0 0 147 116 +31
2.   Норвешка 8 5 4 0 1 157 135 +22
3.   Шведска 6 5 3 0 2 148 137 +11
4.   Египет 3 5 1 1 3 132 138 -6
5.   Унгарија 3 5 1 1 3 134 144 -10
6.   Тунис 0 5 0 0 5 113 161 -48
     Пласман во полуфинале
     Натпревар за 5 место
     Натпревар за 7 место
     Испаднати од групите - 9 до 12 место

Претседателски купУреди

21-24 местоУреди

 
21. — 24. место21. место
 
      
 
19 јануари – Копенхаген
 
 
  Кореја27
 
20 јануари – Копенхаген
 
  Јапонија25
 
  Кореја26
 
19 јануари – Копенхаген
 
  Саудиска Арабија27
 
  Саудиска Арабија34
 
 
  Ангола29
 
23. место
 
 
20 јануари – Копенхаген
 
 
  Јапонија29
 
 
  Ангола32

17-20 местоУреди

 
17. — 20. место17. место
 
      
 
19 јануари – Копенхаген
 
 
  Србија32
 
20 јануари – Копенхаген
 
  Бахреин27
 
  Србија28
 
19 јануари – Копенхаген
 
  Аргентина30
 
  Аргентина24
 
 
  Австрија22
 
19. место
 
 
20 јануари – Копенхаген
 
 
  Бахреин27
 
 
  Австрија29

13-16 местоУреди

 
13. — 16. место13. место
 
      
 
19 јануари – Келн
 
 
  Русија30
 
20 јануари – Келн
 
  Македонија28
 
  Русија28
 
19 јануари – Келн
 
  Катар34
 
  Чиле27
 
 
  Катар37
 
15. место
 
 
20 јануари – Келн
 
 
  Македонија32
 
 
  Чиле30

Финална фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
25 јануари – Хамбург
   Данска 38  
   Франција 30  
 
27 јануари – Хернинг
       Данска 31
     Норвешка 22
Трето место
25 јануари – Хамбург 27 јануари – Хернинг
   Норвешка 31    Германија  25
   Германија 25      Франција  26

ПолуфиналеУреди

25 јануари 2019
17:30
Данска   38–30   Франција Барклајкард Арена, Хамбург
Гледачи: 12,500
Судии: Губица, Милошевиќ (CRO)
M. Хансен 12 (21–15) Махе 8
    2× 

25 јануари 2019
20:30
Германија   25–31   Норвешка Барклајкард Арена, Хамбург
Гледачи: 12,500
Судии: Хорачек, Новотни, (CZE)
Геншајмер 7 (12–14) Род 7
  2×  1×    2× 

7 местоУреди

26 јануари 2019
17:30
Шпанија   36–31   Египет Јиск Банк Боксен , Хернинг
Гледачи: 5,318
Судии: Гедина, Хансен, (DEN)
Канелас 9 (17–18) ел-Ахмар 7
  1×    1×  1× 

5 местоУреди

26 јануари 2019
20:30
Хрватска   28–34   Шведска Јиск Банк Боксен , Хернинг
Гледачи: 6,075
Судии: Шулце, Тониес, (GER)
Степанчиќ 5 (13–16) Екберг 6
  2×    2× 

3 местоУреди

27 јануари 2019
14:30
Германија   25–26   Франција Јиск Банк Боксен , Хернинг
Гледачи: 14,121
Судии: Сантос, Фонсека (POR)
Геншајмер 7 (13–9) Махе 7
  2×  1×    3× 

ФиналеУреди

27 јануари 2019
17:30
Норвешка   22–31   Данска Јиск Банк Боксен , Хернинг
Гледачи: 15,003
Судии: Губица, Милошевиќ (CRO)
Јондал 9 (11–18) M. Хансен 7
  1×    1× 
 
2° место
  Норвешка
Норвешка
 
Светски шампион во ракомет во 2019

 
Данска
1° титула
 
3° место
  Франција
Франција

СтатистикаУреди

Најдобри стрелциУреди

Позиција Име Тим Голови Шутеви %
1 Микел Хансен   Данска 72 108 67
2 Магнус Јондал   Норвешка 59 68 87
3 Феран Соле   Шпанија 58 68 85
4 Уве Геншајмер   Германија 56 75 75
5 Сандер Сагосен   Норвешка 51 87 59
6 Кирил Лазаров   Македонија 48 74 65
7 Јузеф Бенали   Катар 46 61 75
Ервин Фјучмен   Чиле 69 67
9 Расмус Лауџ Шмит   Данска 44 63 70
Кентин Махе   Франција 64 69

Извор: IHF

Најдобар голманУреди

Позиција Име Тим % Одбрани Шутеви
1 Еспен Кристијансен   Норвешка 38 51 136
Никлас Ландин Јакобсен   Данска 84 223
Иван Стевановиќ   Хрватска 34 90
4 Микел Апегрин   Шведска 37 64 174
Борко Ристовски   Македонија 47 126
6 Андреас Палицка   Шведска 36 61 170
7 Џеник Грин   Данска 35 43 122
Андреас Вулф   Германија 79 223
9 Винсент Жерар   Франција 34 86 252
Виктор Кирејев   Русија 57 170

Извор: IHF

ТабелаУреди

Место Репрезентација
  Злато   Данска
  Сребро   Норвешка
  бронза   Франција
4   Германија
5   Шведска
6   Хрватска
7   Шпанија
8   Египет
9   Бразил
10   Унгарија
11   Исланд
12   Тунис
13   Катар
14   Русија
15   Македонија
16   Чиле
17   Аргентина
18   Србија
19   Австрија
20   Бахреин
21   Саудиска Арабија
22   Кореја
23   Ангола
24   Јапонија
Квалификувани за Летните олимписки игри 2020
Ќе учествуват на квалификации за пласман на Летните олимписки игри 2020

НаградиУреди

Најдобар тимУреди

Најдобар играчУреди

„Најкорисен играч” (МВП):   Данска Микел Хансен

НаводиУреди

 1. „26th IHF Men's World Championship All-Star Team“. IHF. 27 January 2019. Посетено на 27 January 2019.
 2. „Japan and Denmark/Germany are the hosts of the 2019 World Championships“. 28 October 2013.
 3. „Unified Korea to play at GER/DEN 2019“. 2 October 2018.
 4. „Flawless Denmark claim first world title“. 27 January 2019.
 5. „France claim bronze with last-second goal“. 27 January 2019.
 6. „Ujedinjena Koreja sa 20 igrača piše istoriju”, Balkan Handball, 10. januar 2019.
 7. „ODRŽAN ŽREB ZA SP U RUKOMETU: Srbija u grupi A sa braniocem titule i domaćinom”, Srbija Danas, 25. jun 2018.
 8. „Nemci spremaju rukometni spektakl: Berlin, Hamburg, Keln i Minhen gradovi domaćini SP-a” Архивирано на 26 јануари 2019 г., sportarena, 29. juna 2018.
 9. ihf.info Архивирано на 13 ноември 2011 г.; IHF info brochure, Tiebreaking criteria, page 49. Retrieved 21 јануари 2011.