Африканско првенство во ракомет за мажи 2014

Африканско првенство во ракомет за мажи 2014 — 21-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Алжир и Черага во Алжир, во периодот од 16 јануари до 25 јануари. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

2014 Африканско првенство во ракомет за мажи 2014
200px
Податоци за првенството
Домаќини Алжир
Траење16–25 јануари
Репрезентации12
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Алжир (7. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Ангола
Статистики за првенството
Натпревари42
Дадени голови2255 (53.69 по натпр.)
Најуспешни стрелциАлжир Месуд Беркус
(44 голови)
Најдобар играчАлжир Месуд Беркус

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство кое се одржало во Катар, во 2015 година.

ДомаќиниУреди

Алжир Алжир
Арена Харча Хасан Арена Ла Куполе де Алгер
Капацитет: 8,000 Капацитет: 5,500
   
Черага
Сала Черага
Капацитет: 3,000
 

КвалификацииУреди

  Главна статија: „[[Квалификации за Африканско првенство во ракомет за мажи 2014

- мажи|Квалификации за Африканско првенство во ракомет за мажи 2014

- мажи]]“.

Квалификувани репрезентацииУреди

Земја Претходни учества на турнирот1
  Алжир 19 (1976, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
  Ангола 12 (1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
  Камерун 11 (1974, 1976, 1979, 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
  Конго 16 (1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1994, 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012)
  DR Congo 8 (1992, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
  Египет 18 (1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
  Габон 5 (2000, 2002, 2006, 2010, 2012)
  Либија 2 (2004, 2010)
  Мароко 15 (1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
  Нигерија 8 (1979, 1981, 1996, 1998, 2002, 2006, 2008, 2010)
  Сенегал 8 (1974, 1976, 1991, 1992, 1994, 2002, 2004, 2012)
  Тунис 20 (1974, 1976, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
1 Здебелени означува шампион за годината. Накосени означува домаќин.

СудииУреди

На првенството учествувале 11 судии.

Земја Судија
  Алжир Мустафа Дече
Мохамед Гуарда
  Алжир Кадидџа Бенфетима
Захра Бенфетима
  Бенин Џонас Алад
Арманд Дагба
  Демократска Република Конго Нгомбо Фели Амба
Мутомбо Циланда
  Египет Рашед Мохамед
Факри Тамер

Земја Судија
  Гвинеја Мухамед Бал Камара
Абубакар Дијаките
  БСК Јалатима Нанга Кулибали
Мамаду Дијабате
  Сенегал Мохамед Диоп
Abdoulaye Faye
  Того Јаво Мавусе Акпатса
Агбекококу Асигнон
  Тунис Исмаил Булука
Рамзи Кениси

Земја Судија
  Португалија Иван Цачадор
Еурико Николау

 
Иван Цачадор & Еурико Николау, португалски судии

ЖдрепкаУреди

Ждрепката била направена на 9 октомври 2013 година.[1][2]

Група A Група B

  Тунис
  Египет
  Сенегал
  Камерун
  Габон
  Либија

  Алжир
  Мароко
  Ангола
  Конго
  DR Congo
  Нигерија

Прва фазаУреди

Сите натпревари се одиграни по Средноевропско време UTC+1).

     Екипата се пласира во следната фаза

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 5 5 0 0 157 103 +54 10
0   Египет 5 4 0 1 142 105 +37 8
0   Камерун 5 2 1 2 128 144 −16 5
0   Сенегал 5 2 0 3 138 152 −14 4
0   Габон 5 1 0 4 121 147 −26 2
0   Либија 5 0 1 4 103 138 −35 1
16 јануари 2014
10:00
Египет   32 – 21   Сенегал Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(19–9)
  2×  Извештај   2× 

16 јануари 2014
12:15
Тунис   27 – 18   Либија Ла Куполе , Алжир
Судии: Дече, Гуарда (ALG)
(13–8)
  3×  Извештај   3×  1× 

16 јануари 2014
12:15
Камерун   28 – 26   Габон Сала Черага, Черага
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(13–8)
  3×  Извештај   3× 

17 јануари 2014
16:15
Либија   23 – 35   Сенегал Ла Куполе , Алжир
Судии: Бенфетима, Бенфетима (ALG)
(13–19)
  3×  Извештај   3×  1× 

17 јануари 2014
18:30
Габон   23 – 33   Тунис Ла Куполе , Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(12–14)
  4×  Извештај   4× 

17 јануари 2014
20:15
Камерун   22 – 33   Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(11–18)
  4×  Извештај   2× 

18 јануари 2014
15:45
Сенегал   22 – 37   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
(8–17)
  4×  Извештај   2× 

18 јануари 2014
18:30
Либија   21 – 21   Камерун Ла Куполе , Алжир
Судии: Камара, Дијаките (GUI)
(10–13)
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2014
20:15
Египет   30 – 21   Габон Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(16–10)
  2×  Извештај   3× 

20 јануари 2014
14:00
Сенегал   30 – 23   Габон Ла Куполе , Алжир
(13–12)
Извештај

20 јануари 2014
15:45
Тунис   34 – 20   Камерун Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(22–12)
  3×  Извештај   3× 

20 јануари 2014
18:30
Египет   27 – 15   Либија Ла Куполе , Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(15–11)
  3×  1×  Извештај  2× 

21 јануари 2014
13:30
Сенегал   30 – 37   Камерун Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(18–17)
  3×  Извештај   2× 

21 јануари 2014
16:15
Габон   28 – 26   Либија Ла Куполе , Алжир
Судии: Камара, Дијаките (GUI)
(12–14)
  4×  1×  Извештај   3× 

21 јануари 2014
20:15
Тунис   26 – 20   Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(15–7)
  3×  1×  Извештај   3×  1× 

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Алжир 5 5 0 0 144 93 +51 10
0   Ангола 5 3 0 2 139 122 +17 6
0   Мароко 5 3 0 2 135 129 +6 6
0   Конго 5 2 0 3 136 170 −34 4
0   DR Congo 5 2 0 3 143 141 +2 4
0   Нигерија 5 0 0 5 118 160 −42 0
16 јануари 2014
10:00
Конго   36 – 33   DR Congo Сала Черага, Черага
Судии: Мохамед, Тамер (EGY)
(17–16)
  3×  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2014
12:15
Мароко   23 – 29   Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(13–15)
  2×  1×  Извештај   3×  1× 

16 јануари 2014
18:00
Алжир   34 – 16   Нигерија Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(19–8)
  3×  Извештај  

17 јануари 2014
14:00
Конго   23 – 36   Мароко Ла Куполе , Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(12–17)
  3×  Извештај   4× 

17 јануари 2014
15:45
Нигерија   19 – 27   Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Камара, Дијаките (GUI)
(10–15)
  2×  Извештај   3× 

17 јануари 2014
18:00
DR Congo   23 – 26   Алжир Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Мохамед, Тамер (EGY)
(9–12)
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2014
14:00
Нигерија   28 – 32   Конго Ла Куполе , Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(17–15)
  2×  Извештај  3× 

18 јануари 2014
16:15
Мароко   25 – 24   DR Congo Ла Куполе , Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(12–12)
  3×  1×  Извештај   4× 

18 јануари 2014
18:00
Алжир   23 – 19   Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Диоп, Faye (SEN)
(12–8)
  3×  Извештај   2× 

20 јануари 2014
16:15
Ангола   26 – 28   DR Congo Ла Куполе , Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(13–16)
  3×  Извештај   4× 

20 јануари 2014
18:00
Алжир   35 – 16   Конго Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Тамер, Мохамед (EGY)
(18–6)
  3×  Извештај   3× 

20 јануари 2014
20:15
Мароко   32 – 27   Нигерија Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Амба, Циланда (COD)
(15–7)
  3×  Извештај   3× 

21 јануари 2014
15:45
Ангола   38 – 29   Конго Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(19–18)
  2×  Извештај   1× 

21 јануари 2014
18:00
Алжир   26 – 19   Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(11–11)
  3×  1×  Извештај   3× 

21 јануари 2014
18:30
DR Congo   35 – 28   Нигерија Ла Куполе , Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(16–17)
  3×  Извештај  3× 

Втора фазаУреди

НатпревариУреди

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
  A1    Тунис 44  
B4    Конго 21  
  A1    Тунис 22  
  A2    Египет 20  
A2    Египет 24
  B3    Мароко 15  
    A1    Тунис 21
  B1    Алжир 25
  B2    Ангола 24  
A3    Камерун 21  
  B2    Ангола 23 Трето место
  B1    Алжир 27  
B1    Алжир 44 A2    Египет 31
  A4    Сенегал 29   B2    Ангола 24
5–8th place brakcet
  5–8 место 5 место
             
23 јануари
   Конго 20  
   Мароко 34  
 
24 јануари
       Мароко 25
     Камерун 29
7 место
23 јануари 24 јануари
   Сенегал 24    Конго  36
   Камерун 33      Сенегал  35

ЧетвртфиналеУреди

22 јануари 2014
12:15
Ангола   24 – 21   Камерун Ла Куполе , Алжир
Судии: Мохамед, Тамер (EGY)
(12–12)
  3×  Извештај   3× 

22 јануари 2014
18:15
Алжир   44 – 29   Сенегал Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(21–12)
  2×  Извештај   2× 

22 јануари 2014
19:00
Египет   24 – 15   Мароко Ла Куполе , Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(10–6)
  3×  Извештај   3× 

22 јануари 2014
20:45
Тунис   44 – 21   Конго Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Дече, Гуарда (ALG)
(23–8)
  4×  Извештај   2× 

5–8th place semifinalsУреди

23 јануари 2014
15:00
Сенегал   24 – 33   Камерун Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Бенфетима, Бенфетима (ALG)
(12–18)
  1×  Извештај   3× 

23 јануари 2014
17:15
Конго   20 – 34   Мароко Ла Куполе , Алжир
Судии: Дече, Гуарда (ALG)
(10–18)
  3×  Извештај   3× 

ПолуфиналеУреди

24 јануари 2014
16:00
Тунис   22 – 20   Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(10–12)
  3×  Извештај   3× 

24 јануари 2014
18:15
Алжир   27 – 23   Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(13–11)
  2×  Извештај   2× 

Натпревар за 11 местоУреди

23 јануари 2014
17:15
Либија   25 – 26   Нигерија Сала Черага, Черага
(11–13)

Натпревар за 9 местоУреди

23 јануари 2014
15:00
Габон   23 – 22   DR Congo Сала Черага, Черага
(10–10)

Натпревар за 7 местоУреди

24 јануари 2014
11:00
Конго   36 – 35   Сенегал Ла Куполе , Алжир
Судии: Бенфетима, Бенфетима (ALG)
(22–16)
  3×  Извештај   3× 

Натпревар за 5 местоУреди

24 јануари 2014
15:00
Мароко   25 – 29   Камерун Ла Куполе , Алжир
Судии: Диоп, Faye (SEN)
(17–13)
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за 3 местоУреди

25 јануари 2014
13:45
Египет   31 – 24   Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(19–12)
  3×  Извештај   3× 

ФиналеУреди

25 јануари 2014
18:15
Алжир   25 – 21   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(12–11)
  3×  Извештај   4× 

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
    Алжир
    Тунис
    Египет
4   Ангола
5   Камерун
6   Мароко
7   Конго
8   Сенегал
9   Габон
10   DR Congo
11   Нигерија
12   Либија

НаводиУреди

  1. "Press release". cahbonline.info. Архивирано од изворникот на 30 октомври 2013. Посетено на 8 октомври 2013.
  2. "Results of the draw". cahbonline.info. Архивирано од изворникот на 30 октомври 2013. Посетено на 9 октомври 2013.

Надворешни врскиУреди