Африканско првенство во ракомет за мажи 2000

Африканско првенство во ракомет за мажи 2000 — 14-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 22 април до 1 мај. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 2000
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Датуми22 април – 1 мај
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Египет (3. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Мароко
Статистикa за турнирот
Натпревари21
Дадени голови882 (42 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Франција, во 2001 година[1].

Домаќин

уреди
Алжир Џаср Касентина
Арена Харча Хасан Омниспортс Арена
Кпацитет: 8,000 Капацтет:

Квалификувани екипи

уреди

Финална фаза

уреди

Натпревари

уреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

22 април 2000
15:30
Алжир   32–8   Габон Арена Харча Хасан, Алжир
(15–3)
23 април 2000
16:30
Тунис   15–15   Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
(9–7)
23 април 2000
16:30
Египет   35–18   Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(18–8)

24 април 2000
14:30
Тунис   51–12   ДР Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(23–3)
24 април 2000
16:30
Алжир   21–8   Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(10–5)
24 април 2000
18:30
Египет   29–18   Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
(13–7)

25 април 2000
16:30
Египет   22–20   Алжир Арена Харча Хасан, Алжир
(10–9)
25 април 2000
16:30
Тунис   28–9   Габон Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(16–5)
25 април 2000
18:30
Конго   27–19   ДР Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(12–11)

27 април 2000
14:30
Мароко   26–14   Габон Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(9–8)
27 април 2000
16:30
Тунис   31–15   Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(15–7)
27 април 2000
16:30
Египет   38–14   ДР Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(14–9)

28 април 2000
16:30
Алжир   36–10   ДР Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(16–3)
28 април 2000
16:30
Египет   33–15   Габон Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(18–6)
28 април 2000
18:30
Мароко   34–22   Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(15–11)

29 април 2000
14:30
Габон   18–17   ДР Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(10–8)
29 април 2000
16:30
Алжир   18–13   Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
(11–6)
29 април 2000
18:30
Египет   18–15   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
(9–7)

1 мај 2000
14:30
Конго   22–16   Габон Арена Харча Хасан, Алжир
(11–5)
1 мај 2000
16:30
Мароко   31–15   ДР Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(14–9)
1 мај 2000
18:30
Алжир   13–11   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
(8–6)

Финале

уреди
Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
    Египет 6 6 0 0 175 100 +75 12
    Алжир 6 5 0 1 140 72 +68 10
    Тунис 6 3 1 2 151 82 +69 7
4   Мароко 6 3 1 2 137 113 +27 7
5   Конго 6 2 0 4 112 156 –44 4
6   Габон 6 1 0 5 80 158 –78 2
7   ДР Конго 6 0 0 6 87 201 –114 0

Наводи

уреди
  1. „Men Handball XIV Africa Championship 2000 - Algeria“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.