Африканско првенство во ракомет за мажи 1998

Африканско првенство во ракомет за мажи 1998 — 13-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Јоханесбург, Јужноафриканска Република во периодот од 19 октомври до 28 октомври. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1998
Податоци за првенството
Домаќини ЈАР
Траење19 – 28 октомври
Репрезентации10 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Тунис (5. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Нигерија
Статистики за првенството
Натпревари27
Дадени голови1176 (43.56 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Египет, во 1999 година[1].

ДомаќинУреди

Јужноафриканска Република

Квалификувани екипиУреди

Групна фазаУреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+2).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 4 4 0 0 152 65 +87 8
0   Алжир 4 3 0 1 124 70 +54 6
0   Конго 4 2 0 2 90 102 −12 4
0   Брег на Слоновата Коска 4 1 0 3 86 110 −24 2
0   ЈАР 4 0 0 4 57 162 −105 0
19 октомври 1998 Конго   34–14   ЈАР Јоханесбург
20 октомври 1998 Алжир   31–14   Брег на Слоновата Коска Јоханесбург

20 октомври 1998 Египет   34–11   Конго Јоханесбург
21 октомври 1998 Брег на Слоновата Коска   34–20   ЈАР Јоханесбург

21 октомври 1998 Алжир   31–21   Конго Јоханесбург
22 октомври 1998 Египет   57–14   ЈАР Јоханесбург

23 октомври 1998 Алжир   37–9   ЈАР Јоханесбург
23 октомври 1998 Египет   35–15   Брег на Слоновата Коска Јоханесбург

24 октомври 1998 Египет   26–25   Алжир Јоханесбург
24 октомври 1998 Конго   24–23   Брег на Слоновата Коска Јоханесбург

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Нигерија 4 3 1 0 88 73 +15 7
0   Тунис 4 3 0 1 100 80 +20 6
0   Мароко 4 2 0 2 83 88 −5 4
0   Ангола 4 0 2 2 90 99 −9 2
0   Камерун 4 0 1 3 61 82 −21 1
18 октомври 1998 Мароко   20–18   Ангола Јоханесбург
19 октомври 1998 Нигерија   10–0   Камерун Јоханесбург

20 октомври 1998 Нигерија   28–24   Тунис Јоханесбург
20 октомври 1998 Ангола   23–23   Камерун Јоханесбург

22 октомври 1998 Нигерија   22–21   Мароко Јоханесбург
22 октомври 1998 Тунис   24–14   Камерун Јоханесбург

23 октомври 1998 Тунис   28–21   Ангола Јоханесбург
23 октомври 1998 Мароко   25–24   Камерун Јоханесбург

24 октомври 1998 Тунис   24–17   Мароко Јоханесбург
24 октомври 1998 Нигерија   28–28   Ангола Јоханесбург

Финална фазаУреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
26 октомври – Јоханесбург
 
 
  Египет23
 
28 октомври – Јоханесбург
 
  Тунис26
 
  Тунис22
 
26 октомври – Јоханесбург
 
  Алжир17
 
  Нигерија21
 
 
  Алжир32
 
трето место
 
 
27 октомври – Јоханесбург
 
 
  Египет35
 
 
  Нигерија26
5-10 место
 
9 место
 
  
 
25 октомври – Јоханесбург
 
 
  ЈАР18
 
 
  Камерун41
 

 
7 место
 
  
 
25 октомври – Јоханесбург
 
 
  Брег на Слоновата Коска27
 
 
  Ангола21
 

 
5 место
 
  
 
25 октомври – Јоханесбург
 
 
  Мароко25
 
 
  Конго23
 

ПолуфиналеУреди

26 октомври 1998 Египет   23–26   Тунис Јоханесбург

26 октомври 1998 Нигерија   21–32   Алжир Јоханесбург

Натпревар за 9 местоУреди

25 октомври 1998 ЈАР   18–41   Камерун Јоханесбург

Натпревар за 7 местоУреди

25 октомври 1998 Брег на Слоновата Коска   27–21   Ангола Јоханесбург

Натпревар за 5 местоУреди

25 октомври 1998 Мароко   25–23   Конго Јоханесбург

Натпревар за 3 местоУреди

27 октомври 1998 Египет   35–26   Нигерија Јоханесбург

ФиналеУреди

28 октомври 1998 Тунис   22–17   Алжир Јоханесбург

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет како домаќин
Место Екипа
    Тунис
    Алжир
    Египет
4   Нигерија
5   Мароко
6   Конго
7   Брег на Слоновата Коска
8   Ангола
9   Камерун
10   ЈАР

НаводиУреди

  1. „Men Handball XIII Africa Championship - 1998 South Africa“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.