Африканско првенство во ракомет за мажи 1992

Африканско првенство во ракомет за мажи 1992 — 10-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Јамусукро, Брег на Слоновата Коска во периодот од 11 ноември до 24 ноември. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1992
Податоци за првенството
Домаќини Брег на Слоновата Коска
Траење11 – 24 ноември
Репрезентации(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Египет (2. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Заир

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Шведска, во 1993 година[1].

ДомаќинУреди

Брег на Слоновата Коска

Квалификувани екипиУреди

Групна фазаУреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

Прва фазаУреди

Втора фазаУреди

Финална фазаУреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
ноември– Јамусукро
 
 
 
 
24 ноември– Јамусукро
 
 
 
  Египет
 
ноември– Јамусукро
 
  Тунис
 
 
 
 
 
 
трето место
 
 
ноември– Јамусукро
 
 
  Алжир
 
 
  Заир

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Светско првенство 1993
Место Екипа
    Египет
    Тунис
    Алжир
4   Заир
5   Брег на Слоновата Коска
6   Сенегал
7   Мароко
8   Џибути

НаводиУреди

  1. „Men Handball X Africa Championship 1992 - Côte d'Ivoire“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.